ידיעה כתובה |

: תקיפות קטלניות על בתי מגורים בעזה

מדינה נכתב על ידי

אמנסטי אינטרנשיונל: הכוחות הישראלים פעלו ב״אדישות אכזרית״ במתקפותיהם הקטלניות על בתי מגורים של משפחות בעזה.

כוחות ישראלים הרגו עשרות אזרחים פלסטינים במתקפות שכוונו לעבר בתים מאוכלסים מאד במשפחות, דבר אשר בחלק מהמקרים הגיע לכדי פשעי מלחמה, כך עולה מדו"ח חדש של אמנסטי אינטרנשיונל על המבצע הישראלי האחרון ברצועת עזה.

הדו״ח "משפחות תחת ההריסות: תקיפות ישראליות על בתי-מגורים מאוכלסים" מפרט שמונה מקרים בהם בתי מגורים של משפחות בעזה הותקפו בידי כוחות ישראלים ללא התראה בזמן מבצע צוק איתן, בחודשים יולי ואוגוסט 2014; פעולות שהובילו למותם של יותר מ-104 אזרחים, מתוכם 62 ילדים. הדו״ח חושף דפוס של מתקפות ישראליות תדירות בהן הפצצות אוויריות גדולות שימשו כדי לשטח בתי מגורים, לפעמים תוך כדי הריגת משפחות שלמות.

"הכוחות הישראלים ביזו את דיני המלחמה באופן בוטה בכך שביצעו סידרה של תקיפות על בתי מגורים אזרחיים, והפגינו אדישות אכזרית לנוכח הקטל שנגרם", אמר פיליפ לות׳ר, מנהל אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

"הדוח חושף דפוס של מתקפות על בתי מגורים אזרחיים בידי הכוחות הישראלים, שהפגינו אדישות מזעזעת לחייהם של אזרחים פלסטינים, שלא קיבלו אזהרה מראש ושלא ניתנה להם הזדמנות להימלט."

הדו״ח מכיל מספר רב של עדויות של ניצולים המתארים את האימה שבחפירה קדחתנית בין ההריסות והאבק של ביתם ההרוס בחיפוש אחר גופות ילדיהם ויקיריהם.

בחלק מהמקרים המתועדים בדו"ח, אמנסטי אינטרנשיונל זיהה מטרות צבאיות אפשריות. למרות זאת, הפגיעה העצומה בחיי האזרחים וההרס שנגרם לבתים ולרכוש בכל המקרים שנבדקו היה באופן ברור לא מידתי יחסית ליתרונות הצבאיים שהושגו בביצוע התקיפות.

"אפילו אם היה לוחם באחד מבתי המגורים הללו, זה לא היה פוטר את ישראל ממחויבותה לנקוט בכל אמצעי זהירות אפשרי כדי להגן על חייהם של האזרחים שנקלעו ללחימה. התקיפות החוזרות והלא מידתיות על בתי מגורים מצביעות על כך שהטקטיקות הצבאיות של ישראל פגומות באופן עמוק ומנוגדות בבסיסן לעקרונות המשפט ההומינטרי הבינלאומי", אמר פיליפ לות׳ר.

בהתקפה הקטלנית ביותר המתועדת בדוח, 36 בני אדם מארבע משפחות, ביניהם 18 ילדים, נהרגו כשבניין "אל-דאלי" בן 3 הקומות נפגע. ישראל לא הצהירה מדוע הבניין הוגדר כמטרה, אבל אמנסטי אינטרנשיונל זיהה מטרות צבאיות אפשריות בתוך המבנה.

התקיפה הקטלנית השנייה בהיקפה הייתה מכוונת, כפי הנראה, לעבר פעיל של גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, שהיה מחוץ לבית משפחת אבו ג'אמה. הבית נהרס כליל, ונהרגו 25 אזרחים, ביניהם 19 ילדים. ללא קשר למטרות המיועדות, שתי התקיפות הללו מהוות חוסר-מידתיות קיצוני, ועל פי החוק הבינלאומי היה צריך לבטל או לדחות את ביצוען מרגע שהיה ברור שמספר גדול של אזרחים שוהה בתוך הבית.

הרשויות הישראליות לא סיפקו הסבר או הצדקה כלשהם לביצוע התקיפות הללו. בחלק מהמקרים המתועדים בדו״ח, אמנסטי אינטרנשיונל לא הצליח לזהות אף מטרה צבאית פוטנציאלית. במקרים האלה נראה שהמתקפות כוונו באפן מכוון וישיר כלפי אזרחים או תשתיות אזרחיות, וככאלה יהוו פשעי מלחמה.

בכל המקרים שנחקרו בידי אמנסטי אינטרנשיונל לא ניתנה התראה מוקדמת לתושבי הבתים שהותקפו. אם הייתה ניתנת אזהרה כזאת, היה ניתן למנוע אובדן מיותר של חיי אזרחים רבים.

"זה טרגי לחשוב שהיה ניתן למנוע את מותם של האזרחים הללו. חובת ההוכחה חלה על הרשויות הישראליות אשר צריכות להסביר מדוע הן בחרו לשטח בתי מגורים שלמים על אזרחיהם, כשיש להן מחויבות משפטית ברורה לצמצם פגיעה באזרחים ככל שניתן, ואת האמצעים לעשות זאת", אמר פיליפ לות׳ר.

הדו״ח מציג את התוצאות ההרסניות של תקיפות ישראליות על בתים, אשר ריסקו את חייהם של משפחות שלמות. חלק מהבתים שהותקפו היו עמוסים בקרובי משפחה שברחו לשם מאזורים אחרים של עזה בחיפוש אחר מקום-מבטחים.

ניצולים מהתקיפה על בית משפחת אל-חלאק סיפקו תיאורים מזוויעים של חלקי גופות המפוזרים בין האבק וההריסות אחרי ששלושה טילים פגעו בבית.

ח׳ליל עבד חסאן עמאר, רופא במועצה הרפואית הפלסטינית ודייר בבניין אמר: "זה היה מחריד שלא יכולנו להציל אף אחד… כל הילדים נשרפו, לא יכולתי להבדיל אילו היו שלי ואילו היו של השכנים… לקחנו את כל מי שיכולנו לאמבולנס… זיהיתי את איברהים, הבן הבכור שלי, רק לפי הנעליים שהוא נעל… קניתי לו אותם יומיים קודם לכן."

איימן הנייה, אחד מהשכנים, תיאר את הטראומה שעבר בניסיונות לחיפוש ניצולים:
"אני זוכר רק חתיכות וחלקים שראיתי של גופות, שיניים, ראש, זרועות, איברים פנימים, הכל מפוזר", הוא אמר. אחת מהניצולות מאותה תקיפה אמרה שחיבקה שקית מלאה ב"גזרי" גופת בנה.

ישראל אפילו לא הכירה בביצוע אף אחת מהתקיפות המתוארות בדו"ח, ולא הגיבה לבקשות אמנסטי אינטרנשיונל לקבל הסברים לסיבות התקיפה בכל אחד מהמקרים.

במהלך העימות נהרסו או נפגעו לפחות 18,000 בתים ונהפכו לבלתי ראויים למגורים. יותר מ-1,500 אזרחים פלסטינים, ביניהם 519 ילדים, נהרגו בתקיפות ישראליות שבוצעו במבצע האחרון. קבוצות פלסטיניות חמושות גם ביצעו פשעי מלחמה, וירו אלפי טילים ללא הבחנה לתוך ישראל והרגו שישה אזרחים, ביניהם ילד אחד.

"הדבר הקריטי ביותר כרגע הוא לקיים דין וחשבון לגבי כל הפרה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי שבוצעה. הרשויות הישראליות חייבות לספק תשובות. הקהילה הבינלאומית מוכרחה לנקוט בצעדים דחופים כדי לסיים את המעגל האינסופי של הפרות קשות וחסינות מוחלטת מעונש", אמר פיליפ לות׳ר.

לנוכח חוסר ההצלחה של הרשויות הישראליות והפלסטיניות לקיים חקירות עצמאיות ובלתי-תלויות לטענות לפשעי המלחמה, חיוני שהקהילה הבינלאומית תתמוך בהתערבות בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC).

אמנסטי אינטרנשיונל מחדש את קריאותיו לישראל ולרשויות הפלסטיניות להצטרף לאמנת רומא ולהעניק לבית הדין הפלילי הבינלאומי את הרשות לחקור פשעים שבוצעו בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים. הארגון גם קורא למועצת הביטחון של האו"ם להפנות את המצב בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים לטיפול של בית הדין הפלילי הבינלאומי בכדי שהתובעת תוכל לחקור את ההאשמות בנוגע לביצוע פשעים תחת החוק הבינלאומי על ידי כל הצדדים.

ישראל ממשיכה למנוע מארגוני זכויות אדם בינלאומיים, ביניהם אמנסטי אינטרנשיונל, מלהיכנס לעזה, והארגון נאלץ לערוך את חקירתו מרחוק, בעזרתם של שני עובדי שטח בעזה. ישראל גם הכריזה שלא תשתף פעולה עם ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם.

"מניעת כניסתם של פקחי זכויות אדם בלתי-תלויים לעזה נראית כמו ניסיון מתוכנן ומכוון לטייח הפרות חוק או להתחבא מפני עינה הבוחנת של הקהילה הבינלאומית. ישראל חייבת לשתף פעולה באופן מלא עם ועדת החקירה של האו"ם ולאפשר לארגוני זכויות אדם בינלאומיים כמו אמנסטי אינטרנשיונל להיכנס לעזה לאלתר בכדי להוכיח את מחויבותה לזכויות אדם", אמר פיליפ לות'ר.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס