ידיעה כתובה |

: האגודה לזכויות האזרח: חינוך נגד גזענות

חברה נכתב על ידי

לפי הודעת משרד החינוך, תחילת שנת הלימודים הנוכחית תוקדש השנה ל"אירועי הקיץ", למלחמה בעזה ושיבושה של חופשת הקיץ. השבועיים הראשונים בכל רחבי הארץ ובפרט ביישובי הדרום יוקדשו לחזרה לשגרת למידה, באמצעות שילובן של פעילויות הפגה, מתן מענים רגשיים וחיזוק החוסן האישי, כך על פי הודעת המשרד.
בתוך כך יצאו באגודה לזכויות האזרח בהמלצות לשר החינוך, שי פירון, לתכנית כוללת לחינוך נגד גזענות. בפנייה מצביע שרף חסאן, מנהל מחלקת החינוך באגודה, על מספר בעיות מבניות הקיימות במערכת ופוגעות במאמצים וביוזמות של משרד החינוך להתמודד עם תופעת הגזענות בחברה הישראלית:
"הצורך הדחוף בתכניות רחבות ומתמשכות המחייבות את כלל מערכת החינוך.
הצורך בחינוך לערכי דמוקרטיה ונגד גזענות במקצועות הלימוד השונים.
הצורף בחשיפה לערבים ולנרטיבים הערביים במערכת החינוך.
הצורך בפיתוח חינוך לזהות ערבית בחינוך הערבי.
הצורך בגוף ידע בנושא גזענות וחיזוק משמעותי של מושג זה מתכניות לימוד ובספרי לימוד.
הצורך בהכשרה מחייבת למורים בהתמודדות עם גילויי גזענות בכיתות".

בהמלצות מציינים באגודה כי רוב התכניות שהציע משרד החינוך לאורך השנים הן תכניות קצרות טווח שלא מחיבות את כלל המערכת. בינהן גם התכנית שיזם פירון "האחר הוא האני", וגם בה ישנו אלמנט של בחירה ובתי ספר רבים בחרו להתעסק עם סוגיות הקשורות לקהילות שלהם ופחות התעסקו בסוגיות מורכבות כמו יחסי יהודים ערבים. עוד מציינים כי הכשרת המורים כמעט ומתעלמת מההכשרה לחינוך לערכים דמוקרטיים וחשיבה מורכבת בכלל, וכמעט ואינה כוללת הכשרה להתמודדות עם גילויי גזענות וניהול דיונים בסוגיות במחלוקת בפרט.

לא בבית ספרנו (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

החברה הישראלית, איבדה השבוע (25/1/2014) את אחת הדמויות המרכזיות שהגנו על זכויות האדם והאישה בישראל - שולמית אלוני, שכיהנה בעבר גם כשרת החינוך. בימים בהם אנשי רוח ופוליטיקאים סופדים לה ומעלים על נס את חתירתה לחיזוק החינוך לדמוקרטיה, מהדהדת הפרשה של המורה לאזרחות ומחשבת ישראל אדם ורטה מקרית טבעון, שמועמד לפיטורין בשל הבעת דעות שנויות במחלוקת בפני תלמידיו. המקרה של אדם ורטה, אינו בודד. רק לאחרונה נודע כי מורה בבית הספר גבריאלי בת"א סירבה לאפשר לתלמיד להציג מצגת על "סברה ושתילה", במסגרת תרגיל שהתבקשו התלמידים להכין לזכרו של אריאל שרון. בימיה של השרה אלוני ז"ל, חוזקה היחידה לדמוקרטיה ודו קיום במשרד החינוך, שהוקמה בעקבות דו"ח קרמניצר ללימודי האזרחות. עם זאת, במהלך השנים היחידה נבלעה ב"מנהל לחינוך ערכי" להעשרה יהודית-ציונית ולבסוף פורקה. באין מדיניות מרכזית מנחה ומקצועית, נשאלת השאלה, האם כלל המורים יהיו כפופים לצו מצפונו של מנהל בית ספר או מנכ"ל רשת תיכונים?
הופק ע"י: | עלה ב: 29/01/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס