ידיעה כתובה |

: דיון בעליון: תביעת בעלות בדואית באל-עראקיב

חברה נכתב על ידי

בשעה זו מתקיים דיון בבית המשפט העליון בתביעת הבעלות הבדואית באדמות אל-עראקיב של יורשי שייח' סלימאן אל עוקבי. הרכב השופטים אליקים רובינשטיין, אסתר חיות וסלים ג'ובראן דנים בערעור על פסק דינה של השופטת שרה דוברת מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, אשר פסקה כנגד היורשים.

נורי אל עוקבי, פעיל ותיק לזכויות הבדואים בנגב שהוא אחד המערערים, אומר: "בשנת 1951 גורשו בני השבט מכפרם ואדמתם באל עראקיב, והועברו בכח אל חורה הנמצאת במרחק של כעשרים ק"מ מזרחה, קרוב מאוד לגבול עם ירדן בשנים ההן. שלטונות מדינת ישראל נהגו בשיטות של הפחדה ומרמה בכדי להצדיק את הגירוש הנפשע של אזרחים מבתיהם ומאדמותיהם.

ההיסטוריה הכתובה והמסמכים מוכיחים שאל עראקיב היה מקום מגוריהם ואדמתם של בני שבט אל עוקבי מזה דורות רבים, עוד מימי שלטון האימפריה העות'מאנית, והם עדיין חיו בה בארבע השנים הראשונות לאחר הקמת מדינת ישראל. כאזרח מדינת ישראל הצביע שייח' סלימאן מחמד אל עוקבי בבחירות הראשונות לכנסת ישראל בשנת 1949, בקלפי שהונחה בביתו שבאל עראקיב. ביתו של השייח' שימש בכל יום שני וחמישי בשבוע כבית משפט שבטי שפעל בהסמכת מדינת ישראל עם דגל וסמל המדינה מעליו. ואז לפתע פנתה המדינה והתכחשה לזכויות אזרחיה, אך ורק בשל השתייכותם הלאומית, וגירשה אותם ללא רחמים מאדמתם. פנינו אל בית המשפט בבאר שבע לבקש צדק ונדחינו, אנו מקווים שבית המשפט העליון יתקן את העוול שנגרם לנו".

עו"ד מיכאל ספרד, המייצג את המערערים, אומר: "לראשונה, חברו יחד צוות של מומחים לגיאוגרפיה, היסטוריה משפטית ומשפט בינלאומי כדי לאתגר את הדוקטרינה המשפטית שבאמצעותה מדינת ישראל מנשלת במשך עשרות שנים את הבדואים מזכויותיהם על אדמות הנגב"

המערערים מבקשים להפוך תקדים שנקבע בתחילת שנות השמונים, לפיו הקביעה בענין זכויות הבדואים נעשית ע"י בדיקה של המצב שהיה במאה התשע עשרה ומתוך השענות נרחבת על יומני מסע של מיסיונרים אירופים אשר טענו שבאותו זמן לא היו בנגב ישובים בדואים ולא הייתה חקלאות. אלה היו אורחים לרגע מיבשת אחרת, ששפטו מהו ישוב ומהי חקלאות לפי קני מידה אירופיים, ולא הבחינו כי לפניהם אנשים היושבים על אדמתם, מקיימים חקלאות בתנאים קשים של אזור שחון ומנצלים כל טיפת מים שעמדה לרשותם".

בתוך כך, ביום חמישי האחרון, הכפר אל- עראקיב נהרס בפעם ה-64. במהלך ארבע השנים האחרונות מנהלים תושבי ותושבות הכפר הבדואי אל-עראקיב מאבק מתמשך נגד הרס הכפר על ידי הרשויות. ב-10 במרץ השנה נכנסו פקחים מלווים שוטרים וצילמו את מתחם בית הקברות בו מתגוררים כיום תושבי הכפר. ביום רביעי, ה-21 במאי, הגיע נציג ההוצאה לפועל אל הכפר, הגיש לשייח' הכפר צו פינוי והדביק שבעה צווי פינוי נוספים על מבנה ישן במתחם. כבר ביום ראשון ה-24 במאי הגיעו נציגי מחוז דרום של המשטרה לסיור בבית הקברות של הכפר, ככל הנראה לשם תכנון הפינוי, העתיד להתקיים ב-12ביוני.

ארגונים, פעילים ופעילות נקראים להפגין סולידריות ולהגיע לכפר. כמו כן, תושבי הכפר מזמינים את ארגוני זכויות האדם השונים, ואת הפעילות והפעילים שתומכים במאבקם להגיע אל הכפר. החל מה-12 ביוני ייערכו מגוון פעילויות ואירועים בכפר אליהם כולן/ם מוזמנים להצטרף.
  כתבות ווידאו שחבל לפספס