ידיעה כתובה |

: גל מחאות נגד מכרז למכירת מ. הקליטה במבשרת

חברה נכתב על ידי

ברגעים אלה מתקיימת הפגנה ראשונה שפותחת את מאבקם של צעירי מבשרת ציון במכירתו הצפויה של מרכז הקליטה ביישוב לידי יזמים פרטיים. הצעירים דורשים את זכות הראשונים לרכוש בעצמם את הקרקע והמבנים כפתרון למצוקת הדיור ביישוב. ההפגנה בהשתתפות חברי המועצה המקומית, תושבים וח"כ איציק שמולי.

בימים האחרונים פרסמה החברה לניהול קופת התגמולים והפנסיה של עובדי הסוכנות היהודית לארץ ישראל, את אחד מהמכרזים הגדולים שפורסמו לאחרונה. המכרז מקיף 224 דירות ב- 93 מבנים על שטח של כ- 50 דונם בעלות מינימלית של כ- 250 מיליון שקל פלוס מע"מ- סה"כ כ- 300 מיליון שקל. המכרז המפורסם על ידי חברת השתתפויות בנכסים, צפוי להינעל בסוף החודש.

צעירי מבשרת: אפשרו לנו לרכוש הנכס של מ. הקליטה

צעירי מבשרת: אפשרו לנו לרכוש הנכס של מרכז הקליטה. צילום: אריאל זבולון

דודו בן גיגי ממארגני המחאה: "יש פה מתחם שנקרא מרכז קליטה מבשרת עם 224 בתים קיימים ותב"ע קיימת ל- 372 בתים. הסוכנות היהודית פרסמה מכרז לפני כשבוע. אנחנו תושבי היישוב, בנים שגדלנו ונולדנו פה, ופה גם נולדו ילדינו, מבקשים בעצם לרכוש את זה מהסוכנות ללא מכרז. כזכות ראשונים, כבנים לאותה עלייה שהסוכנות היהודית העלתה בשנת 51'- 56', אנחנו הנכדים של אותה העלייה שהסוכנות היהודית בעצמה הביאה לפה, ואם היום הסוכנות היהודית הגיעה למצב שהיא מוכרת את נכסיה, זה סימן שאין עולים חדשים. ואם אין עולים חדשים, אז לדעתנו המשימה הלאומית של הסוכנות היהודית ב- 2014 היא לדאוג לדור השני והשלישי לעולים, שנולד פה בארץ".

עוד הוסיף בן גיגי בראיון ל"טלוויזיה החברתית": "לא יתכן שמדינת ישראל תקצה קרקעות לסוכנות היהודית, תורמים מארה"ב תרמו את הכסף לבניית המבנים, והיום הסוכנות תמכור את זה ב- 300 מיליון שקל. המטרה של אותם תורמים ושל מנהל מקרקעי ישראל בזמנו לא הייתה להפוך את הסוכנות לספסרית קרקעות. ואם היום המבנים האלה ריקים, אז יש פה אפשרות לשר האוצר ולשר השיכון ולראש הממשלה, שמחפשים פתרונות דיור כמו הורדת מע"מ, לקחת את המבנים האלה שהם לא מבנים חדשים, הם בני 40 שנה עם אחזקה ירודה, אבל בהחלט זה יכול להיות היום פתרון מידי למחוסרי הדיור במקום עוד פרויקט דירות יוקרה של היזמים המתעניינים".

"אנחנו לא מבקשים בית בחינם, או "בן ממשיך", אומר בן גיגי, "אנחנו מבקשים לרכוש את הדירות במחיר המינימום של המכרז שפורסם על ידי הסוכנות- 250 מיליון שקל מינימום. זו עתודת הקרקע האחרונה במבשרת ציון, זו ההזדמנות האחרונה שלנו".

אין זו המחאה היחידה הנוגעת לפרסומו של המכרז. במרכז הקליטה מתגוררות עדיין כ- 400 משפחות מבני העדה האתיופית, סה"כ כ- 1300 תושבים, שעתידם אינו ברור וגם הם יצאו להפגנות נגד סגירת המרכז ללא פתרון הולם למתגוררים בו.  ביום חמישי הקרוב, 15.05.14,  בשעה 11:00 מול משרד הקליטה בירושלים, תערך הפגנת הקהילה האתיופית נגד התכנית למכירת מרכז הקליטה ליזמים פרטיים ופינוי הדיירים המתגוררים בו. בעקבות מחאת הקהילה הקפיאה הסוכנות היהודית את סיור היזמים במתעניינים במקום כתוצאה מן הלחץ הציבורי.

צפו בכתבה של הטלוויזיה החברתית על מצב העולים מאתיופיה במרכז הקליטה מבשרת ציון:

העולים שנשכחו (לדף הכתבה »)

הצפיפות, ליקויי התחזוקה והסיוע הדל במרכז הקליטה במבשרת - מבט מבפנים אל התנאים המחפירים בהם חיים כבר שנים העולים מאתיופיה.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/09/2012

לינק לדף אירוע הפגנת יוצאי אתיופיה שתתקיים ביום חמישי הקרוב
לינק לעמוד הפייסבוק של מאבק צעירי מבשרת ציון 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס