דעה על סדר היום |

תותים, קצפת ומיזוגיניה

חברה נכתב על ידי

מסתבר שגם ב-2016 להשוות אישה לחניה נחשב למחמאה (למרות שבתל אביב זה באמת מצרך נדיר) וכל זה במסגרת שיר שמתיימר להיות "המנון גאווה"- בשנה בה מצעד הגאווה מוקדש לנשות הקהילה הגאה. ככה זה כשגברים כותבים את השיר, מפיקים, מצלמים, עורכים ואפילו שרים אותו. גם ב"המנון הגאווה" המפוקפק, נשים הן עדיין על תקן קישוט, או חניה אם תרצו.

אתמול (15/05/16) התפרסם לו השיר "קצפת עם תות", שנכון לרגע כתיבת מילים אלה כבר זכה ליותר מ-20,000 צפיות בפחות מיממה. השיר, שהופק על ידי מועדון ה"אוויטה", קורא לעצמו "המנון הגאווה" ובכך למעשה מתיימר להיות קליפ הגאווה הרשמי. אז נכון, עוד אמור להתפרסם גם הקליפ ה"באמת רשמי" שמופק על ידי עיריית תל אביב, אבל עד שזה יקרה ואולי גם אחרי, השיר הזה מאיים להפוך לוויראלי.

למי שרוצה לחסוך מעצמו את השיר, הכנתי תקציר של הזוועות החשוכות שמופיעות בו:

השיר מתאר את סיפור ההתאהבות של דודו אהרון, גבר סיסג'נדר (שהמגדר שלו תואם את מינו הביולוגי) סטרייט, שמתאהב בלסבית. את הלסבית משחקת הדוגמנית שני חזן, סטרייטית גם כן (כך לפחות על פי הידוע). על רקע ההתאהבות של אהרון בחזן, מרקדת ברקע (ומדי פעם מוציאה איזה מילת קנאה) השחקנית גיתית פישר, שמופיעה בדמות "תותית". תותית היא כביכול אישה טרנסג'נדרית, אלא שגיתית עצמה, שמשחקת את תותית, היא גם כן סטרייטית וסיסג'נדרית, כך שתותית אינה אלא תחפושת.

4

"למצוא אחת כמוך זה כמו חניה בתל אביב, תחפש ולא תמצא כלום מסביב". דודו אהרון, צילום מסך מתוך הקליפ.

לא רק שכל "כוכבי" הקליפ לא משתייכים כלל לקהילה הגאה, הם גם מגדילים לעשות ומגחיכים אותה. השיר עצמו רווי במיזוגניה, ובסטריאוטיפים על נשות הקהילה – הלסביות, הביסקסואליות והטרנסג'נדריות.

כבר בבית השני של השיר מופיע תיאור "האישה המושלמת", על פי הגבר הסטרייט כמובן- "היא מתה על הדרבי בדיוק כמוני, לא בקטע של שופינג (בלי דאווינים), לא עושה סרטים מתארגנת עשר דקות. מה יכולתי לבקש רק אישה כזאת". לא מדובר כאן רק במיזוגניה, אלא בשימוש בסטריאוטיפים נפוצים על נשים שנמשכות לנשים (לסביות וביסקסואליות): הן כאילו פחות "נשיות", הן בעצם מין "אחלה גבר שכזה". הרי איזה כיף זה לצאת עם אישה שלא רק שהיא יפיפייה (דוגמנית בכל זאת) היא גם לא תעשה לך כאב ראש ותתארגן שעות מול המראה, אלא תשב ותראה עם החבר כדורגל.

אחרי שאהרון מסיים להתפעל מהתחביבים של מושא תשוקתו, הוא כמובן גם מצפה ממנה להיענות לחיזוריו, אלא שחזן, כך מתברר, לא ממש שמה עליו. אהרון, הגבר הסטרייט, כמובן לא יודע להתמודד עם הרעיון שאישה יכולה פשוט לא לרצות אותו ותוהה: " זה קצת מוזר שהיא רוקדת עם החברה שלה ולא קוראת לי, זה לא יפה בכלל". לקינוח הוא גם מסיים במחמאה הכה נחשקת: "למצוא אחת כמוך זה כמו חניה בתל אביב, תחפש ולא תמצא כלום מסביב".

Clipboard01

יפה ולא מדברת. שני חזן, צילום מסך מתוך הקליפ

עכשיו, אחרי שהתגברתי על הרעיון שאם ישוו אותי לחניה בתל אביב אני אמורה להיות מוחמאת, לחייך וליפול ישירות לזרועותיו של המאהב השרמנטי, אפשר לדבר גם על שאר העוולות שבשיר.

הנשים בשיר לא מדברות. בעוד אהרון שר במהלך כל השיר ורשום כ"מבצע" שלו, תותית צועקת קצת בתחילת השיר (מבקשת מאהרון שיעזור לה עם מכשיר כושר) ואז בעיקר רוקדת ברקע ומנסה לגרום לו להתחיל איתה ולא עם חזן. גם חזן שאומנם מופיעה לאורך השיר, מוצגת רק כמושא אהבתו או משיכתו של הגבר ולא מדברת לאורך כל הקליפ.

חזן עצמה היא ללא ספק אישה נאה, אך רחוקה מלייצג את נשות הקהילה, בין היתר כי היא פשוט לא חלק מהן. גם תותית שמופיעה על תקן "הטרנסית", היא לא יותר מסטרייטית בתחפושת שמגחיכה את הקהילה הטרנסג'נדרית ומוצגת כאישה קנאית ונדחפת. היא בעצם מין סוג ב' כזה, שכשאהרון מבין שחזן היא לסבית הוא נוסע עם תותית לעבר האופק.

ואם כל אלה לא מספיקים, יש גם את מאחורי הקלעים. את השיר הזה יצרו גברים. כותבי המילים, הצלם, העורך, המפיק וגם מי שממן את יצירו, כולם גברים. ככל הנראה הנשים היחידות שנכחו מאחורי הקלעים היו המאפרת והסטייליסטית, כמובן.

5

קנאית ונדחפת. תותית, צילום מסך מתוך הקליפ

אז נכון, הקליפ הזה מומן ונוצר עבור עסק פרטי וזאת הטענה שעולה כמעט מיד מול כל ביקורת כנגדו, אבל בשנה בה מצעד הגאווה סוף סוף מוקדש לנשות הקהילה, זה צורם שמי שהתיימרו ליצור את "המנון הגאווה", לא מצאו נשים גאות שיקחו חלק משמעותי ביצירתו. לא רק שלא מצאו, אלא גם טרחו ליצור שיר מיזוגני.

ולסיום, מילה קטנה על אחריות. גם לעסקים פרטיים יש כוח, במיוחד בקהילה שמבחינה ממסדית לא תמיד זוכה לתמיכה. ולגברים יש עוד יותר כוח. יש להם כוח כלכלי רב יותר מנשים והם גם לרוב נמצאים ביותר מוקדי כוח והשפעה. לקליפ שנוצר ע"י גברים בעלי כסף וקשרים יש פוטנציאל פרסומי אדיר ובסוף חותמת ה"רשמי" פחות משנה ממה שאנשים מזמזמים בסופו של יום ברחוב. עצוב לי לחשוב שאנשים יזמזמו את הזוועה הזאת.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס