תמלול הכתבה: רצות לרשויות המקומיות

מגישה: הבחירות לרשויות המקומיות תתקיימנה בעוד שבועיים. אחת המגמות יוצאות הדופן הפעם, היא הגידול הדרמטי במספר הנשים שמתמודדות על ראשות הרשויות המקומיות. על אף שהנתונים מאוד רחוקים משוויון, יש מי שכינו זאת "המהפכה הנשית", האמנם?

קריינות: בבחירות הקרובות מתמודדות נשים על ראשות רשויות מקומיות בלמעלה מ-40 ישובים. רבים מקווים שריבוי הנשים יסייע לקידום מעמד האשה ולחברה שוויונית וצודקת יותר. אבל האם מה שעשוי להיראות כמו פריצת תקרת הזכוכית אכן מאיים על ההגמוניה הגברית?
תושב ברחוב: אני? בטח, אני רק על הבחורות נעול. ... אני לא מעניין אותי לא יסעור, לא פדלון...
מיכאלה זידנר: מאוד רוצים אישה. עכשיו אני אומרת להם, חברים זה נורא נחמד ואני שמחה שאתם רוצים אותי בתור אישה. מצד שני, יש לי כל כך הרבה כישורים אחרים שבזכותם צריך להצביע לי, שאני לא רוצה שזה ייחשב כאילו אישה ובגלל זה מצביעים לה.
קריינות: האם מתמודדות נשים ראויות מפני שהן אינן נופלות ביכולותיהן ממקביליהן הגברים, או שאולי דווקא בגלל שיש להן איכויות ייחודיות בזכות היותן נשים.
עופרה פינקלשטיין: יש לי פה נקודות זכות ויתרונות רבים מעל מועמדים אחרים שלהם אין את זה. שגם לא קשורים לעניין המגדר.
שירלי רזניק-האוזר: תראה, מטעמים פמיניסטיים בלבד, אף אחת לדעתי לא עושה את זה.
קריינות: אבל רבות מהן, הסוגיה הפמיניסטית כרוכה חלק בלתי נפרד ברצון שלהן להתמודד, באג'נדה שלהן, בתכניות שלהן ליישוב. לא כולן אגב יכריזו על זה.
מיכאלה זידנר: מבחינתי בקמפיין אני לא מדגישה את הנשיות שלי – היא קיימת, רואים את זה. אתה יודע, אני לא צריכה להאכיל את האנשים בכפית. עניין המגדר לא משחק תפקיד.
עופרה פינקלשטיין: אני חושבת שכל העניין של הפמיניזם יצטרף לדרך, על הדרך. אבל יחד עם זאת, כשכאישה את מוצאת את עצמך נלחמת על הלגיטימיות שלך להתמודד לתפקיד כזה, במרכאות, המסומן כתפקיד גברי לכאורה, כן, פה זה נכנס לתמונה ואין לנו ברירה אלא להתמודד עם זה.
שירלי רזניק-האוזר: שאני חושבת שבחברה שבה אין למעל מחצית מהאוכלוסייה ייצוג במוקדי קבלת החלטות אנחנו קודם כל צריכים להביא נציגים של הקבוצה הזאת לאותם מקומות מבלי לבדוק בציצית של כל אחת מתוך הנחה שגם הציציות של הגברים שמכהנים בתפקידים האלה, ואנחנו יודעים את זה גם בפועל, הן לא טהורות. שכשנכנסות יותר נשים למוקדי קבלת החלטות, השיח משתנה, סדרי העדיפויות משתנים.
עופרה פינקלשטיין: אני פתחתי את הקמפיין שלי באיזה שהוא סלוגן שהיה שנוי במחלוקת, אבל הייתי מאוד שלמה איתו, , וזה בעצם עשה חלק מהעבודה. הסלוגן "תהיי גבר, הצביעי עופרה". ... המון נשים חיזקו אותי. מה שעמד מאחוריו בעצם זה האמירה שקודם כל, אני כאן, אני אישה. 15 שנים לא ניסתה לעשות זאת אף אחת הסלוגן הזה אבל נועד איפשהו זה היה ככה די לעורר את השיח הציבורי, או בסלון, גם לגבר וגם לאישה. וזה עשה את העבודה שלו.
קריינות: למרות מה שהוא בהחלט ציון דרך היסטורי עבור מעורבותן של נשים בזירה המוניציפאלית, נראה שיש עדיין כברת דרך עד ייצוג הולם. ראשית מפני שנשים מתמודדות רק בכ-40 מתוך 257 רשויות מקומיות. שנית, מכיוון שאין ייצוג לאתיופיות, חרדיות, ערביות וגם מקרב קבוצות גיל שונות. ב-22 באוקטובר הכדור עובר אל הבוחרים והבוחרות.

מגישה: נראה שלפחות עבור כמה מהמתמודדות, הלגיטימציה להתמודד כרוכה באימוץ של השיח הגברי הדומיננטי. אמנם חשוב שמספר רב של מתמודדות בסיבוב הנוכחי אכן ייבחרו, אבל המבחן האמיתי הוא כמובן, כמה מהן אכן יפעלו לקידום שינוי חברתי, עבור התושבות והתושבים כאחד.

סוף תמלול הכתבה: רצות לרשויות המקומיות

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס