דעה על סדר היום |

ביום העצמאות 2016 – שבים לואדי זובאלה

מדינה נכתב על ידי

הזיקוקים רעמו אתמול בערב והפצירו בכולם לשמוח על 68 שנים של "עצמאות". אבל המציאות של כלל תושבי הארץ, עגומה יותר משמחת הזיקוקים, והמציאות הזו דורשת מאבק על הזכויות שנגזלו ומאבק נגד התוכניות להמשיך בגירוש ובנישול.

היום יצעדו עשרות אלפי נשים גברים ונוער בצעדת השיבה של ועד ההגנה על זכויות העקורים הפלסטינים הפנימיים. הצעדה מתקיימת זו הפעם ה-19, כל שנה על אדמות כפר פלסטיני אחר שנהרס ב-1948. השנה נבחרו אדמות ואדי זובאלה, המקום ממנו גורשו תושבים בדואים ואדמתם ניתנה לקיבוץ שובל. חלק מהתושבים הועברו בפקודת המושל הצבאי אל אזור הגבול הדרומי של הגדה המערבית ומאז התגוררו באום אל חיראן עתיר.

כיום אותם תושבים מאויימים בגירוש נוסף, תוכנית טרנספר גזענית ביוזמת המדינה וברשות בג"צ כדי לבנות במקום את היישוב הדתי לאומי חירן.

אדמות ואדי זובאלה. צילום: עומר אל-ע'ובארי. מתוך דף הפייסבוק של התחברות-תראבוט

אדמות ואדי זובאלה. צילום: עומר אל-ע'ובארי. מתוך דף הפייסבוק של התחברות-תראבוט

הכפרים אלהֻזַיְל, חַכּוּכּ ותַיַאהַא אשר שכנו באזור שבו עומד היום קיבוץ שובל, ושבו מתקיימת היום צעדת השיבה, נהרסו במהלך "מבצע יואב" במלחמת 48. לפי ההיסטוריון הישראלי בני מוריס, מבצע יואב נועד להביס את הצבא המצרי בדרום הארץ ולהרחיב את גבולותיה של מדינת ישראל. על המבצע פיקד יגאל אלון, אשר לדברי מוריס "בכל מבצעיו הקודמים לא הותיר אוכלוסייה ערבית באזורים שכבש". פקודות המבצע לא דיברו מפורשות על גירוש, אך מפקדי הכוחות אימצו את ההשקפה כי "ככל שימעט מספר הערבים שיישארו בתחומי מדינת ישראל – כך ייטב". עם פתיחת המתקפות היתה בריחה של תושבים רבים, לעתים "בעידוד" או בהוראת כוחות צה"ל.

בחודשים הראשונים של 1949 הועברו אלפי בדואים ממקומותיהם שמדרום לבאר-שבע וממערב לה, לאזור מרוכז ומצומצם יותר ממזרח לעיר; בנובמבר 1949 גורשו מאות משפחות של בדואים להרי חברון ובספטמבר 1950 גורשו אלפי בדואים לחצי האי סיני.
אך גם התושבים הפלסטינים שנשארו בגבולות הארץ עד היום, סובלים מהמשך אותה המדיניות – כמה שפחות ערבים על כמה שפחות שטח. אל מול התוכנית להמיט אסון נוסף על התושבים ולהמשיך את אותה מלחמה דמוגרפית גזענית, שהניעה את התנועה הציונית גם בנכבה של 1948 – הצטרפו לצעדה למען שוויון רווחה, הכרה בכפרים הבדואים ותמיכה בזכות השיבה.

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס