דעה על סדר היום |

קנס ששווה לספוג

חברה נכתב על ידי

אמייה טגה, שחקן כדורגל בקבוצת מכבי נתניה, לבש חולצה הקוראת לשחרורו של אברה מנגיסטו ולחקירת מותו של יוסף סלמסה. לטענתו הציבור הישראלי ברובו לא מכיר את השמות הללו וזהו צעד להעלאת המודעות. הגזענות והאפליה כלפי הקהילה האתיופית גורמות לכך שלמשפחות מנגיסטו וסלמסה אין השפעה בציבוריות הישראלית. אין להן את המשאבים ליצור רעש תקשורתי, אין להם נגישות לשפה ולמוקדי כוח. אמייה טגה החליט להשתמש בבמה שניתנת לו כשחקן כדורגל ולעלות לדשא במשחק מול בני יהודה עם החולצה עליה נכתב "עד מתי? אברה מנגיסטו ו"כולנו יוסף סלמסה" לטקס שירת ההמנון.

צילומי מסך מתוך האתר "אתיופיה הקטנה"

צילומי מסך מתוך האתר "אתיופיה הקטנה"

taga1

צילומי מסך מתוך האתר "אתיופיה הקטנה"

 

טגה נקנס על ידי ההתאחדות ב 750 ₪. הוא הואשם בהתנהגות שאינה הולמת- וזוכה, אך הורשע בעבירה על תקנות ההתאחדות כיוון שחולצתו נחשבת כאמירה פוליטית. למרות שטגה עצמו טען כי זה אינו אקט פוליטי, בעיניי הוא בבירור כן. הוא אולי לא נועד, כדבריו, לקדם מפלגה מסוימת, אך זוהי עמדה פוליטית מובהקת המנסה להציב מראה מול פני החברה ומנהיגיה.

ביקורת רבה הושמעה כנגד ההתאחדות והקנס שהוטל על טגה. העלו תמונות מן העבר בהן ההתאחדות עצמה הכינה עבור שחקני הליגה חולצות הקוראות לשחרור גלעד שליט בתהייה מה ההבדל, ולמה כאשר מדובר במנגיסטו היחס שונה? אבל בעיניי, עצם הרעש וההעמדה לדין משמעתי והקנס – הם למעשה הצלחת מאבקו של טגה. לולא היה עומד לדין, כנראה שמי שהיו נחשפים לאקט שלו היו רק אוהדי הקבוצה ומי שבאו לצפות במשחק. בקנס של 750 ₪ בלבד הצליח טגה להביא את מאבקו לתפוצה גדולה פי אלפי מונים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס