דעה על סדר היום |

יום חופש העיתונות הבינלאומי

חברה נכתב על ידי

יום חופש העיתונות הבינלאומי: כל חמישה ימים איש תקשורת נהרג בעת מילוי תפקידו.

אתמול, 03.05.16, צוין יום חופש העיתונות הבינלאומי.

"גישה למידע היא חירות בסיסית, חלק מזכות האדם לחופש הביטוי. קבלת מידע אמין בעיתונות הלא מקוונת והמקוונת מהווה אבן יסוד של הדמוקרטיה ושל הממשל הטוב לו אנו זקוקים בשביל התפתחות כוללת ויציבה יותר", אומרת אירינה בוקובה, מנכ"לית אונסק"ו.  "מצב זה יוכל להתקיים אך ורק אם המדיה תוכל לעבוד בחופשיות וללא פחד. באופן טרגי, זה עדיין לא המצב. כל חמישה ימים איש תקשורת נהרג בעת מילוי תפקידו."

  • צפו בסרטון שפורסם על ידי אונסק"ו:

יום חופש העיתונות הבינלאומי מאפשר לבחון שוב את הפערים המהותיים בחופש העיתונות. כך למשל, אני נמצאת בגוף תקשורת עצמאי ישראלי, בעל נטייה לשמאל ולרדיקליות. אני יכולה לכתוב על נושאים של כיבוש, זכויות אדם וסרבנות. אך במרחק גיאוגרפי זניח כמעט ממני, הועבר למעצר מנהלי של ארבעה חודשים העיתונאי הפלסטיני, עומר נזאל. על פי "שיחה מקומית", השב"כ מסר כי נזאל נעצר על רקע פעילות עדכנית בחזית העממית לשחרור פלסטין.

כבר שנתיים שישראל שומרת על המקום "מכובד" במדד חופש העיתונות של הארגון "עיתונאים ללא גבולות", מקום 101 מתוך 180 מדינות נבדקות. בשנת 2015, הרשות הפלסטינית עמדה במקום ה-140 על פי מדד זה. השנה פלסטין מדורגת במקום ה-132. ניתן לייחס לכיבוש השפעה רבה על חופש העיתונות ברשות הפלסטינית. אני חושבת שלנוכחות צבאית יש השפעה מהותית על תחושת החופש של האוכלוסייה בכלל ושל עיתונאים בפרט.

על פי דירוג אחר של חופש העיתונות שמפרסם מדי שנה הארגון האמריקאי "Freedom House", ישראל מדורגת השנה במקום ה-65 מתוך 200 מדינות נבדקות. ישראל מוגדרת כמדינה עם חופש עיתונות חלקי.

חופש העיתונות כולל לדעתי את האפשרות לפרסם כמה שיותר עובדות וכמה שיותר דעות. אף עיתון ואף עיתונאי לא יוכלו לספק מידע אובייקטיבי לחלוטין לציבור, לדעותיהם האישיות תהיה תמיד השפעה, גם אם היא מינורית. לכן, חשוב שכמה שיותר עיתונאים יוכלו לכתוב, לסקר, לצלם ולערוך בחופשיות. מתוך כל נקודות המבט הסובייקטיביות הללו, הצרכן התקשורת, יוכל לקבל תפיסה נרחבת יותר של המציאות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס