דעה על סדר היום |

חג חירות? לא לעובדות קבלן

חברה נכתב על ידי

עוד שבוע פסח, חג החירות, אבל בישראל של שנת 2016, עדיין ישנןם עובדות ועובדים שעבורןם העבדות לא ממש נגמרה.

ההעסקה הקבלנית הולכת וגוברת ומתפשטת לתחומי תעסוקה רבים. כיום ניתן למצוא עובדי ועובדות קבלן גם בהוראה, רפואה, הנדסה, עבודה סוציאלית ועוד, ולא רק בתחומי הניקיון והשמירה. יותר ממיליון גברים ונשים מועסקים בישראל בהעסקה קבלנית. עובדים אשר לא נהנים מזכויות סוציאליות או ביטחון תעסוקתי ואשר זכויותיהןם נפגעות כל הזמן.

באוניברסיטת תל אביב, כ-140 עובדות הניקיון מועסקות בהעסקה קבלנית. כעובדות קבלן, הן מנוצלות דרך קבע, אינן זוכות לביטחון תעסוקתי וסופגות בתלוש המשכורת שלהן את ניגוד האינטרסים שבין הקבלן השואף להרוויח לבין האוניברסיטה השואפת לחסוך בהוצאות. הקבלנים מתחלפים אחת למספר שנים, אך העובדות נשארות ועוברות מקבלן לקבלן – זהו תנאי שהאוניברסיטה מציבה בפני כל קבלן, משום שמדובר בעובדות קבועות, אשר ניסיונן והיכרותן עם המקום חיוניים למוסד. הסיבה לעבודה עם קבלנים, היא האפשרות לחסוך כסף על חשבון העובדות. חברות קבלן מתחרות ביניהן על ההצעה הזולה ביותר, והדרך היחידה שלהן להרוויח היא לפגוע בעובדות עצמן.

מן העצומה לתמיכה במאבקן להעסקה ישירה עולה כי הפגיעות הן רבות, מגוונות וחוזרות על עצמן. בין הדוגמאות מהחודשים האחרונים ניתן למצוא:

  • אי-תשלום עבור עד 16 שעות בחודש, רובן שעות נוספות בתעריף 150%. העובדים גם אינם מקבלים דוחות שעות ומתקשים להוכיח כי נעשה להם עוול. הדרך היחידה בה נפתרו בעיות כאלה בשנה האחרונה היא באמצעות התערבות ישירה של ארגון כוח לעובדים או של אגודת הסטודנטים.
  • הלנת\"העלמת" פיצויי פיטורים: רק בחודש נובמבר, באיחור של תשעה חודשים, קיבל אחד העובדים הפרש שהגיע לו – מעל ל-8,000 ש"ח שלא שולמו במועד – בשל "חישוב שגוי" לאחר התחלפות קבלן. התשלום ניתן רק לאחר התערבות מצד הקליניקה המשפטית באוניברסיטה, וישנן עובדות שלא קיבלו עד היום את מלוא הסכום שמגיע להן.
  • עובדת פוטרה ללא שימוע כקבוע בחוק: האוניברסיטה אינה כבולה ביחסי עובד-מעביד עם אף גורם, והקבלן מצידו הציע לעובדת לעבור למקום אחר, אחרי שנים רבות באוניברסיטה. מאחר שלא רצתה לעבור למקום עבודה אחר תחת אותו קבלן נצלן, היא איננה זכאית לפיצויי פיטורים.
  • אי תשלום עבור ימי חג בחודש ספטמבר.

סטודנטים באוניברסיטה הצטרפו למאבק העובדות בקריאה להנהלת האוניברסיטה לקחת אחריות ולהעביר את העובדות להעסקה ישירה. ביום שני הקרוב (18/4) תתקיים תהלוכה והפגנה מול בניין ההנהלה. האם גם עובדי ועובדות הקבלן יחגגו את חג החירות?

  כתבות ווידאו שחבל לפספס