דעה על סדר היום |

וילות על חשבון אופקים וחורה

חברה נכתב על ידי

במקום דיור ציבורי, השקעה ביישובים קיימים והכרה בכפרים הבדואים ה"לא מוכרים", הממשלה מקדמת תוכנית בזבזנית להקמת יישובים חדשים ליהודים אמידים בלבד. ומה לגבי רוב תושבי הנגב? להם מציעים גירוש, הזנחה ועוני.

"אתם חושבים שלממשלה יש עץ כסף שאפשר לקטוף ולקטוף" כך הגיב ביבי לפעילי מגמה ירוקה שהתפרצו לנאומו בכנס "ועידת הנגב" בירוחם ביום שלישי האחרון. בזמן שראש הממשלה ניסה לשכנע את הקהל שממשלתו מפתחת את הנגב וש"אין ממשלה אחרת שעשתה יותר עבור הדרום" צעקו הפעילים נגד תוכנית היישובים החדשים שהוא מקדם ושצפויה לפגוע עוד יותר בערים העניות של הנגב.

הפעילים מוצאים מהאולם לאחר שהתפרצו לנאום רה"מ

לממשלה אמנם אין עץ כסף אבל יש לה מיליארדי שקלים שהיא נותנת מתנה לטייקונים ותקציבי עתק שהיא שופכת על התנחלויות. כך לדוגמא הממשלה מעניקה לתאגידים הגדולים במשק פטור מתשלום מס של 7.2 מיליארד שקל מדי שנה במסגרת החוק ל"עידוד השקעות הון". הממשלה מעודדת חברות להגיע לנגב בתמורה לפטור ממס בטענה שהן יפתחו את הנגב. אך בזמן שאינטל וכי"ל גורפות רווחי עתק בנגב, הן לא מחזירות דבר, התוצאה היא שאין כספים להשקיע בנגב, התושבים מהשורה מפסידים וגם רמת האבטלה נשארה גבוהה. במקביל, מסתבר שהממשלה לא זקוקה לעצים שמצמיחים כסף כדי להוסיף עוד 1.4 מיליארד ש"ח לתקציב ההתנחלויות ב-2015 (בנוסף לתקציב הרגיל של הרשויות המקומיות שם). בנוסף ההכרזות של ביבי לא מפריעות לו ולממשלתו להשקיע 80% יותר לנפש בהתנחלויות המבודדות בהשוואה להשקעה לנפש בנגב.

התוכנית שאושרה בישיבת הממשלה בנובמבר 2015 כוללת הקמה של חמישה ישובים "קהילתיים" – כלומר עבור יהודים בלבד – לאוכלוסיות "חזקות". היישובים יוקמו לאורך כביש באר שבע דימונה, שניים מהם על אדמות הכפרים הבדואים ה"לא מוכרים" קטמאת וביר הדאג', בהם מתגוררים כ-8,000 תושבים. עלות הקמת יחידת דיור ביישוב כפרי חדש גבוהה ב-188% יותר מהקמתה בשכונה חדשה בעיר קיימת, בעיקר בשל הצורך לפרוס רשת תשתיות נוספת כמו ביוב, מים וחשמל לאזור החדש. כלומר בזמן שתושבי באר שבע ירוחם ודימונה זקוקים נואשות לדיור ציבורי, שיפור התשתיות הקיימות, השקעה בחינוך ובבריאות הממשלה תשפוך מיליארדים על תשתיות עבור יישובים אליטיסטים קטנים חדשים. בזמן שעשרות אלפי בדואים מחכים להכרה ביישוביהם וחיבורם למים וחשמל הממשלה תשתמש בתקציבים שלה כדי להרוס את כפריהם ולהקים על אדמתם ישובים ליהודים בלבד.

על המפה: היישוב הבדואי אום אל חיראן ותוכנית המתאר של היישוב הקהילתי-דתי חירן שמתוכנן להיבנות על חורבותיו.

על המפה: היישוב הבדואי אום אל חיראן ותוכנית המתאר של היישוב הקהילתי-דתי חירן שמתוכנן להיבנות על חורבותיו.

הממשלה ממשיכה ליישם בפועל את הרעיון שמאחורי תוכנית פראוור ל"ייהוד" הנגב. אבל מתוכנית ה"ייהוד" הזאת גם רוב היהודים בנגב יפסידו. לערבים ויהודים, תושבי הכפרים הבדואים ותושבי הערים היהודיות בנגב, יש אינטרס משותף מובהק להיאבק בתוכנית הגזענית והאנטי-חברתית של הממשלה. מאבק שידרוש לשים סוף לגירוש, להרס, לאפלייה ולהזנחה. מאבק שידרוש הכרה בכפרים הבדואים ה"לא מוכרים", השקעה בדיור ציבורי איכותי, ביצירת מקומות עבודה ושיפור שירותי החינוך, התחבורה והבריאות. ומכיוון שאין לממשלה עץ כסף, את המשאבים צריך לקחת ממיסוי על התאגידים שגורפים מיליארדים בנגב ומהפסקת הבנייה בהתנחלויות.

כצעד ראשון כדאי להצטרף להפגנת תושבי אום אל חיראן שיפגינו ביום רביעי הבא בירושלים נגד הריסת הכפר וגירוש 1,000 תושביו!

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

  כתבות ווידאו שחבל לפספס