דעה על סדר היום |

הרשות הפלסטינית נחשפת כדכאנית ומשת"פית

מדינה נכתב על ידי

שלטונו הריכוזי של עבאס יחד עם כוחות הביטחון הפלסטיניים מדכאים את שביתת המורים בגדה ועוצרים פעילים פוליטים ביקורתיים. במקביל ה"תיאום הביטחוני" עם ישראל נמשך והרשות ממשיכה לעזור לישראל לתחזק את הדיקטטורה של הכיבוש.

במהלך הפגנות המורים בשבועות האחרונים הוסיפו כוחות הבטחון הפלסטינים מחסומים בכניסות לערים הגדולות בנוסף לאלו של הצבא הישראלי. בתחילת השבוע חלק מהמורים כבר ידעו שהרשות תנסה למנוע מהם להגיע להפגנה הגדולה ברמאללה אז הם הגיעו לילה קודם לעיר כדי להצליח להשתתף.

אתמול (09.03.16) הבטחון המסכל של הרשות עצר את המורה השובת אסלאם אל איובי שהתשתתף בהפגנה ברמאללה ביום שני. בחודשים האחרונים, כבדרך כלל, המשיכו כוחות הביטחון של הרשות לחסום הפגנות נגד הכיבוש וצעדות לעבר מחסומים והתנחלויות (כמו למשל הפגנות מרמאללה למחסום בית אל). התיאום הבטחוני בין צה"ל לרשות הפלסטינית כולל גם עזרה במעצר פעילים פוליטים. חלק מהעצורים מועברים לצה"ל או לשב"כ וחלק נכלאים בבתי הכלא של הרשות.

המשטרה הפלסטינית וכוחות הביטחון החמושים של הרשות לא עוזרים בהגנה על תושבים פלסטינים מפני תקיפות המתנחלים והטרור שיוצא מהמאחזים הכהניסטים, אבל יודעים טוב מאד לעצור מתנגדים פוליטים ולדכא הפגנות. זה התפקיד המקורי של מנגנוני הבטחון של הרשות, כפי שיצחק רבין ניסח זאת – לדכא את הפלסטינים "בלי בג"ץ ובלי בצלם".

שלטונו של אבו מאזן, אשר דוחה שוב ושוב את הבחירות בגדה, לא מקבל בעין יפה קולות של התנגדות וביקורת. חברת המועצה המחוקקת מתנועת הפת״ח, נג׳את אבו־בכר, שהעזה להביע תמיכה בשביתת המורים ולתקוף את השחיתות של הרשות, מאוימת כעת במעצר ומתבצרת מספר ימים בבניין הפרלמנט – שם המשטרה הפלסטינית מנועה מלעצור אותה.

וידאו מהפגנת המורים ביום שני- מאות תלמידי תיכון הצטרפו בסולידריות

כפי שכתבה עמירה הס בכתבה המצוינת ב'הארץ': "מחאת המורים מחייה תהליכים ומושגים דמוקרטיים (בחירות חופשיות, ייצוגיות, החלפת הנהגה, חופש ההתארגנות והאסיפה) בחברה הכפופה לשלטון היחיד של מחמוד עבאס, שבה שותקו העקרונות והמוסדות הדמוקרטיים".

המורים ניערו מעליהם את הנהגת האיגוד הבלתי דמוקרטי, שנשלט על־ידי בכירי הפת״ח, ובחרו ועד שביתה דמוקרטי שמנהיג את המאבק. בהפגנת המורים ברמאללה ביום שני השבוע, הצטרפו מאות לתמידים תיכון וצעקו יחד עם המורים: "הצבת מחסומים – זה עוול!" "איומים על מורים – זה עוול!" "הכאת מורה – זה עוול!" ו"לא יצליחו לשבור את המורים שלנו!". ההתגייסות ההמונית של המורים עצמם והתמיכה לה הם זוכים מצד התלמידים והציבור הרחב מקשים על הרשות הפלסטינית לדכא ולהשתיק את המאבק.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס