דעה על סדר היום |

האם יעבור חוק הדחת ח"כים?

חברה נכתב על ידי

השבוע עבר בוועדת החוקה חוק הדחת ח"כים. החוק מהווה תיקון לחוק יסוד הכנסת ויאפשר לכנסת להדיח חבר/ת כנסת ברוב של 90 ח"כים (75%) ללא מגבלת זמן. המצב כיום מאפשר להדיח חברי/ות כנסת רק אם הורשעו בעבירה פלילית שיש עמה קלון (לאחר הסרת חסינותןם). אבל ברוח הגזענית הנושבת בממשלה הנוכחית, יש כבר מי שכינו את החוק "החוק להדחת ח"כים שלא מוצאים חן בעיני נתניהו" או "החוק להדחת ח"כים ערבים".

האופוזיציה טענה לאחר הדיון בועדת חוקה, כי יו"ר הוועדה, ניסן סלומיאנסקי, העביר את החוק בוועדה בצורה שערורייתית, בלי לקיים דיון בסעיפי החוק, והוציאה מכתב דחוף ליו"ר הכנסת, עליו חתמו כל ראשי סיעות האופוזיציה. במכתב דרשו שיחזיר את החוק לוועדה לדיון: "אמנם, בועדה התקיים דיון עקרוני לגבי נחיצותו או אי נחיצותו של החוק. אולם, לאחר סבב דיון אחד כזה, שאף הוא התקיים במסגרת זמן נוקשה שהוטלה על חברי הכנסת, בחר יו"ר הועדה לקטוע את הדיון, ולמרות דרישת חברי הכנסת, מנע מהם את האפשרות לנהל דיון על סעיפיו השונים של החוק. בהצבעה שקיים אז, למרות מחאות חברי הועדה, נשען יו"ר הועדה על המשמעת הקואליציונית והעביר את ההצעה גם בקולותיהם של חברי ועדה מטעם הקואליציה שבדיון הביעו התנגדות קשה ליוזמה. […] נוכח הדברים האמורים לעיל, אנחנו פונים אליך בבקשה לדרוש מיו"ר ועדת החוקה להחזיר את הצעת החוק לועדה כדי לאפשר בה דיון ענייני על כל אחד מסעיפי החוק."

הצעת החוק עלתה על רקע פגישתם של חברי הכנסת באסל גאטס, ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי עם משפחות פלסטיניות שגופות בניהן מוחזקות בידי ישראל. נתניהו אמר בתחילת החודש על בימת הנואמים בכנסת כי: "אנחנו בעד השילוב של אזרחי ישראל הערביים בחברה, בכלכלה ובמדינה. אנחנו משקיעים בזה מאמצים ומשאבים רבים. אבל באותה עת ודווקא מתוך הראייה הזו, איננו מוכנים לקבל מצב שבו ח"כים יתמכו במשפחות של רוצחי אזרחים ישראלים ויעמדו דום לזכרם של אלה שרצחו את ילדינו, יש גבול, יש דבר כזה שנקרא כבוד לאומי".

מתוך דף הפייסבוק "במת בל"ד"

מתוך דף הפייסבוק "במת בל"ד"

דב חנין כתב בתגובה כי: "מהרגע הראשון היה ברור שנתניהו משתמש בפגישה שקיימו הח"כים של בל״ד כתירוץ להמשיך בקמפיין סימון הערבים בישראל בתור אויבים פנימיים. קמפיין שהחל עם 'הערבים נוהרים לקלפיות', המשיך בנאום ההסתה על דם נרצחי הפיגוע בדיזינגוף, ועבר דרך האמירה השקרית שלו על כך ש-'הח"כים הערבים צועדים בהפגנות עם דגלי דאעש', תוך התעלמות מכך שהם מוקיעים את דאעש מעל כל במה ובכל שפה."

זהו חוק מסוכן בעיני, שיכול לשמש כלי לדיכוי מיעוטים בחברה הישראלית. לא יודעת אם החוק יעבור או לא, אבל יש לפחות לקוות שהתנהלות הועדה ועומד בראשה מצביעה על כך שהוא יודע שזהו חוק שיהיה קשה מאוד להעביר ללא כיפוף הליכי החקיקה המקובלים.

צפו: מסיבת עיתונאים של בל"ד:

מסיבת עיתונאים בעקבות הסתה נגד ח"כים מבל"ד (לדף הכתבה »)

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ויו"ר ועדת המעקב הודפים את ההסתה הגזענית נגד הח"כים מב"לד. ג'מאל זחאלקה: "דברי נתניהו כדרכו בקודש, אינם נכונים, קשה לתפוס אותו במילת אמת. הוא טען למשל שאנחנו הלכנו לבקר ביקור תנחומים, כאשר עברו ארבעה חודשים מאז שהאנשים מתו - איזה מין היגיון זה?! והוא הסית את הציבור הישראלי וצר לי שאפילו אנשים במרצ נגררו אחריו."
 
הופק ע"י: | עלה ב: 09/02/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס