דעה על סדר היום |

דברו אלינו, לפחות יום בשנה

חברה נכתב על ידי

שמעתן על היוזמה "דברו אלינו"? זהו קמפיין שמטרתו היא לעורר מודעות ליום האישה ולחוויה של נשים במרחב הציבורי, באמצעות שימוש בשפה. הרעיון הוא שביום האשה הבינלאומי (8/3) הפניה לקהל מעורב תהיה בלשון אשה. השבוע הן פנו גם אלינו, בטלוויזיה החברתית, כדי שנצטרף. לא הייתי צריכה לחשוב פעמיים. ברור שהתשובה היתה חיובית.

talk to us

אני, שהתודעה הפמיניסטית שלי גדלה לצדה ובצלה של מרב מיכאלי, רגילה לדבר בלשון אשה. זו עבורי לא ממש שבירת שגרה או אתגר מיוחד. וגם עבור הטלוויזיה החברתית כארגון, גם בימים שאינם יום האשה הבינלאומי, אנחנו לא שוכחות ושוכחים את ציבור הצופות והקוראות שלנו. הפנייה אצלנו היא תמיד מעורבת מבחינה מגדרית, גם אם זה מעט מסרבל את הכתיבה. פשוט כי אנחנו מודעות לכך ששפה יוצרת מציאות, ובמציאות של הטלוויזיה החברתית נשים הן חלק אינטגרלי ומהותי. הן בצוות שלנו והן בקהל שלנו.

תמיד חשבתי שעצם העובדה שיש "יום האשה הבינלאומי" מעידה על כך שיש 364 ימי הגבר. אבל אולי השינוי הזה בשפה, דווקא ליום אחד בלבד בשנה, יהווה שבירת שגרה  ודווקא עצם העובדה שהדיבור הזה יצרום לנו באוזן תהווה מקפצה לשינוי חברתי בשפה שלנו.

בדף הפייסבוק של "דברו אלינו" כתוב כי מחקרים הוכיחו כי לפניה בלשון זכר יש השפעות פסיכולוגיות שונות על נשים, אשר יכולות להשפיע בסופו של דבר על תחושת השייכות שלהן ועל מידת הלגיטימציה שלהן לקחת חלק ולהשמיע קול. אם כך, יום האשה הוא ההזדמנות האולטימטיבית לקמפיין זה, כדי לעזור לנשים לקחת חלק ולהשמיע קול. הרי יום האשה הוא לא יום הנועד להציע לנשים מבצעי קניות להלבשה תחתונה או כלי מטבח. זהו יום המצויין יותר ממאה שנה, כיום מאבק על זכויות נשים במגוון תחומי החיים, יום העוסק בהעלאת מודעות פוליטית וחברתית למאבקי נשים ולזכויותיהן. מוזמנות ומוזמנים להצטרף ליוזמה הזו ולדבר אלינו, לפחות יום בשנה.

בדרכן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

אף אישה לא חופשיה, עד שלא כל הנשים חופשיות. זוהי תמצית התפישה הפמיניסטית של "האישי הוא הפוליטי", אך האם השיח הפוליטי-פמיניסטי יכול להתחבר לשיח פוליטי-מדיני, ולא רק ביום האישה הבינלאומי? על פרקטיקות של סולידריות, מאבק בלתי אלים וחתירה לשלום וסיום הכיבוש.
הופק ע"י: | עלה ב: 01/04/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס