דעה על סדר היום |

הפגנה בחברון – מעצרי הפחדה וזכות השתיקה

חברה נכתב על ידי

במהלך סוף השבוע, שידרנו באתר הטלוויזיה החברתית בשידור מחזורי רצוף, סדרת הרצאות העוסקת בזכויותינו כמפגינים/ות, תוך מתן כלים להתמודדות עם חקירה במשטרה / שב"כ – לאחר מעצר. רצה הגורל (או הצבא), ובמהלך סוף השבוע, נעצרו ישראלים שהשתתפו בהפגנה בחברון ונחקרו במשטרה.

בין העצורים גם כתבת הטלוויזיה החברתית, שנעצרה בעודה מצלמת את ההפגנה. המעצר נעשה כאשר היה ברור לצבא שמדובר בעיתונאית בתפקיד (על המצלמה והמיקרופון כתוב בבירור "הטלוויזיה החברתית") – דבר חמור בפני עצמו, שנועד להגביל את חופש העיתונות.

מתוך ההפגנה בחברון (שבת, 20/2/2016)

מתוך ההפגנה בחברון (שבת, 20/2/2016)

ההפגנה בחברון התקיימה כחלק מקמפיין, שמטרתו לשחרר את תושבי חברון הפלסטינים מעול הכיבוש וההתנחלויות, במיוחד לאור 22 שנות דיכוי אינטנסיביים, שבאו לאחר הטבח שביצע ברוך גולדשטיין (29 הרוגים ו-125 פצועים) במסגד איברהים – מערת המכפלה. הטבח, שנגרם ע"י מתנחל יהודי, הביא דווקא לענישת הפלסטינים ע"י סגירת רחובות ראשיים וחנויות.
מדיניות הענישה הקולקטיבית הוחרפה ובתחילת נובמבר 2015 הכריז הצבא על שכונת תל רומיידה כ"שטח צבאי סגור" ואילץ את תושביה הפלסטינים "להתפקד" לשכונה, באיום שמי שלא יתפקד יסולק מביתו. למעשה, כל מי שאינו רשום כתושב לא יכול להיכנס לשכונה – לא לביקור ולא לשום צורך אחר. צוותים רפואיים, נותני שירותים וארגוני זכויות אדם פלסטיניים ובינלאומיים מנועים מלהיכנס לשכונה. למעלה מ-500 חנויות במרכז חברון נסגרו בצווים צבאיים וקרוב ל-800 בעלי חנויות נאלצו לסגור את עסקיהם, בו בזמן שהמתנחלים זוכים להתחמשות ולחופש תנועה מלא.

ההפגנה בחברון (20/2, שבת בצהריים), התנהלה באופן מסודר וללא אלימות כלל, מצד המפגינים. המפגינים צעדו עם שלטים ברחובות חברון עד שהגיעו למחסום באחד הכבישים הסגורים לתושבים, שם נאמו נאומים וקראו סיסמאות. תוך זמן מה, החל הצבא לפזר את המפגינים באמצעות רימוני הלם וגז מדמיע. החיילים, כנראה בהחלטה מתוכננת, "התלבשו" על המפגינים הישראלים ועצרו באופן שרירותי 12 מהם, מתוכם ארבעה זכו ממש להיעצר ולהיחקר עד שעות הערב (כאמור אחת מהן עיתונאית, כתבת הטלוויזיה החברתית).

מתוך ההפגנה בחברון (שבת, 20/2/2016)

מתוך ההפגנה בחברון (שבת, 20/2/2016)


שוב מתברר, שההחלטה לעצור מפגינים, היא החלטה מתוכננת שנועדה להפחיד את המפגינים עצמם ובעיקר את המפגינים הפוטנציאליים, מלהשתתף בהפגנות בשטחים – החלטה שנועדה לכרסם בדמוקרטיה, בזכות להפגין ובחופש הביטוי.
זכות השתיקה (חשוב מאוד לצפות בהרצאה) – היא אחת הזכויות החשובות שבאות להגן עלינו מפני הפללה וכתב אישום עימו מסובך יותר להתמודד. זכות השתיקה יכולה להגן עלינו מפני מניפולציות של החוקרים, שירצו בכל רגע להוציא מאיתנו הודאה, הפללה של חברינו להפגנה, או לקשור אותנו לעברות שלא בהכרח ביצענו. במעצר הפעילים הישראלים בשבת בהפגנה בחברון, ניסו החוקרים להאשים את המפגינים במספר האשמות: משהייה לא חוקית בשטחים (שטחי A) ועד לניסיון לחטוף נשק מחייל (האשמה הזויה). בסופו של דבר, המפגינים שוחררו לביתם בשעות הערב, בסיועה של עו"ד לאה צמל.

  • מפגינים/ות תחת חקירה [כתוביות ערבית]:

מפגינים/ות תחת חקירה [כתוביות ערבית] (לדף הכתבה »)

עקב דיכוי הפגנות מחאה רבות, מעצרים רבים וחקירות של מפגינות ומפגינים, מוגש תקציר מהרצאתו של עו"ד יוסי וולפסון, שעסקה בהתנהגות במהלך חקירות משטרה ושב"כ כדי להימנע מהגשת כתב אישום. בין נושאי ההרצאה: - איך לממש את זכות השתיקה בפועל? - מהם החריגים לזכות השתיקה? - מדוע מונעים מנחקר לפגוש עורך דין? - מדוע הודאה באשמה היא הראיה האהובה על החוקרים? ההרצאה אורגנה ע"י קואליציית נשים לשלום.
הופק ע"י: | עלה ב: 25/06/2012

ניתן גם להאזין לתוכן של כתבה זו (מצב פודקסט) :

  כתבות ווידאו שחבל לפספס