דעה על סדר היום |

"מונדיאל חולות"

חברה נכתב על ידי

מעל 3,000 מבקשי מקלט מאפריקה שוהים במתקן "חולות" בנגב. פעילות סולידריות מקורית שארגנו סטודנטים מבאר שבע נתנה הצצה לפוטנציאל של שיתופי פעולה מהסוג הזה.

קבוצת סטודנטיות וסטודנטים מבאר שבע יזמו מפגש בלתי שגרתי תחת הכותרת "מונדיאל חולות- כדורגל למען אחדות". טורניר הכדורגל הפגיש בין צעירים מבאר שבע למבקשי מקלט שכלואים בחולות במטרה לנפץ סטריאוטיפים, להכיר ולקחת הפוגה מהמציאות הקשה והמכאיבה.

אלפי הכלואים במתקן צריכים לחתום נוכחות בשעה שש בבוקר ועשר בערב, חיים בתנאים משפילים עם מחסור אפילו במים נקיים לשתייה בבגדים חמים ובשמיכות. לאחר שארגנו לפני כשבועיים משחק משותף בחולות, הסטודנטים ארגנו אוטובוסים, קצת אוכל ותרומות והזמינו צעירים מבאר שבע לבוא לשחק כדורגל בעיר עם מבקשי המקלט.

סטודנטים ומבקשי מקלט במגרש הספורט של אוניברסיטת בן-גוריון

סטודנטים ומבקשי מקלט במגרש הספורט של אוניברסיטת בן-גוריון

אחד הצעירים שהגיעו לשחק סיפר שהוא במכינה קדם צבאית והוא הגיע לאירוע דרך הפייסבוק, הוא הסביר את דעתו: "גם אם הם באו לפה לכאורה באופן לא חוקי אז לפחות תנו להם איזה קרש מקפצה, לא חייבים רק לנעול אותם ולא לתת להם לחיות כמו בן-אדם רגיל." מבקש מקלט מסודן שהגיע לשחק סיפר על התנאים הקשים בחולות והסביר שעל כל איחור או סטייה מהנהלים מוטל עונש מיידי- העברה לכלא סהרונים.
mundial 1
הממשלה לא מעוניינת לקלוט את הפליטים ולספק להם פתרונות שיפתרו את המשבר. יותר מ-10,000 בקשות מקלט ממתינות לתשובת המדינה, אך כבר יותר מחצי שנה שאין יו"ר לוועדה הבוחנת אותן והיא אינה מתכנסת.
באוגוסט האחרון שוחררו מאות מבקשי מקלט ממתקן חולות אך נאסר עליהם להגיע לתל אביב ולאילת- שם נמצאים רוב מקומות העבודה שמעסיקים אותם. ללא אפשרויות קליטה חוקית וללא פתרונות דיור ועבודה משבר הפליטים בארץ עלול להמשיך ולהסתבך.

לצד מפגשים חשובים ומעודדים כפי שהיה השבוע בבאר שבע נחוץ שארגוני סטודנטים יעזרו לקדם גם מאבקים משותפים של פליטים ותושבים ותיקים נגד מדיניות הכליאה של חפים מפשע ולמען הזכות למקלט. מאבקים שיחשפו את השקרים של ביבי ושותפיו וידרשו השקעה ממשלתית ועירונית מיידית ביצירת פתרונות דיור, פרנסה ותשתיות הולמים שיבטיחו את הזכות לחיים בכבוד לכולם.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס