דעה על סדר היום |

חוברות הסברה מהלכות

חברה נכתב על ידי

אתמול בבוקר שוב התפקד ח"כ יאיר לפיד למען המאבק ההסברתי (או התעמולתי?) בשביל מדינת ישראל. לפיד הגיע לטרמינל 3 בנתב"ג וחילק עלוני הסברה הכוללים תשובות לטענות שפעילי\ות תנועת ה-BDS מפיצות/ים. דווח על כך באתר ynet.

שוב מובאות אותן הסיסמאות – כולנו שליחים, אין כאן ימין ואין שמאל. וכולנו צריכות/ים להירתם למאבק הזה, המאבק ההסברתי- זהו המאבק שכולנו מסכימות/ים עליו, כולנו יחד במאבק הזה.

אנחנו רואות שוב ושוב שפוליטיקאים, אנשי ציבור ואנשי מפתח במדינה מדגישים/ות את המאבק בתעמולה ובביקורת על מדינת ישראל. אנחנו מתבקשות שוב ושוב לנסות ולהסביר כמה המדינה צודקת, כמה הצבא מוסרי. זה לא משנה מה אנחנו חושבות/ים על מה שמתרחש סביבנו, הרי אין כאן קשר לימין ושמאל.

פשוט אל תכבסו את הכביסה המלוכלכת בחוץ.

וכך גם לפיד והפעילים/ות שהתלוו אליו התייצבו בשדה התעופה וביקשו מהציבור לנקוט בפעולה. אך מה הם ביקשו בעצם? הממריאים/ות התבקשו לתרץ, להסביר, להביא עובדות, לענות על טענות נקודתיות. מתכנני הקמפיין בעצם מעוניינים/ות שהציבור יהווה חלק ממסך העשן שמסתיר את המחדלים המתקיימים בישראל, את הפרת זכויות האדם, על ידי עובדות נקודתיות שקראו בטיסה מחוברת הסברה שחולקה להן/ם בדרך.

זו לא פעולה, זה לא שינוי. במקום לפעול על מנת שהיה כאן טוב יותר, נאמר שטוב כאן. בסרטון באתר ynet, לפיד מדבר על חוברת קטנה שנכנסת לכיס עם "ארבעה, חמישה, שישה טיעונים מוחצים שאפשר לנצח כל ויכוח". לפיד באמת מאמין שההטענות נגד מדיניות ישראל כל כך לא מבוססות ששש עובדות וטענות בחוברת קטנה יכולות להפריך אותן? אין בפעילות הזו התייחסות לתוכן, לבעיות שתנועת ה-BDS  מצביעה עליהן, אלא לתנועת ה-BDS כבעיה. זה נכון שלא כל מי שמבקר/ת את מדינת ישראל יודע/ת בדיוק על מה היא מדבר/ת, גם לא כל מי שמצדד/ת בה. אבל אני לא מאמינה שהבעיות ביחסי החוץ של המדינה נובעות מכך שכל העולם מלא באנשים בורים, שלא באמת יודעים מה קורה כאן ורק מחכים שנסביר להם. הבעיות ביחסי החוץ נובעות מכך שמדינת ישראל היא מדינה מיליטריסטית המקדשת ערכים של גבורה ומלחמה ונגועה באלימות, שזו מדינה שכובשת עם אחר ומכבדת זכויות אדם רק אם נולדת במקום הנכון ללאום הנכון. אם נפעל לסיום הכיבוש, כולנו, כן, גם ח"כ לפיד, נצמצם באופן משמעותי את הביקורת על המדינה. אם מדינת ישראל תהיה מדינה שוויונית המקיימת זכויות אדם , הביקורת עלינו תפחת ואז באמת תהיה משמעות להסברה על מנת להתמודד עם דעות קדומות ועם גזענות. נכון לעכשיו, הסברה מרגישה לי כמו שקר.

אלו באמת אנחנו? ילד חמוד ותמים שכל הזמן מציקים לו ובסוף מתעצבן? (הסרטון נוצר על ידי "Scratch Group")

דווקא ארגוני זכויות האדם יוצרים לדעתי תדמית חיובית יותר לישראלים/יות מאשר חוברות ההסברה המהלכות שפוליטיקאים מיינסטרימיים כאלה ואחרים מנסים לייצר מאזרחים/יות. קיומם של ארגוני החברה האזרחית המביעים ביקורת מבפנים, מכתבי סרבניות, ארגונים כמו "שוברים שתיקה" והתנועה לזכויות האזרח, תקשורת אזרחית, הפגנות ומחאות – כל אלה מראים לעולם כי גם בתוך ישראל יש מי שתומכות בזכויות אדם ומעוניינות בשינוי. לכל הפעילות והפעילים הללו אכפת מהמקום בו הם חיים מספיק כדי לפעול על מנת לשנות אותו גם כאשר לא רק הצד השני של המפה הפוליטית פועל נגדן/ם, אלא גם הממסד והשלטון.

אם נפעל לא על מנת להסביר למה אנחנו מוסריות/ים, אלא על מנת ליצור מציאות מוסרית יותר, נוכל להביא לשינוי אמיתי ולטווח הארוך. וזה כן עניין של ימין ושמאל. זה עניין של נקיטת עמדה ושל פעולה ואקטיביזם ולא של להפוך להיות חוברת הסברה מהלכת של מדינת ישראל. ואולי למנהיגים שלנו לא מתאים שנפעל למען סוג כזה של שינוי.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס