דעה על סדר היום |

עבדות מודרנית בחסות הנהלת האוניברסיטה

חברה נכתב על ידי

150 עובדות הניקיון באוניברסיטת ת"א שמועסקות דרך חברת קבלן התאגדו בשנה שעברה בארגון כוח לעובדים ומנהלות עכשיו מאבק עיקש על תנאי העסקתן.

ועד העובדות הוקם לאור שורה של פגיעות בתנאי ההעסקה של העובדות ובהן הפרת זכויות כמו: הפרשי שכר שלא משולמים במועד, החזר נסיעות שלא משולם, אי הכרה בוותק ואי תשלום של חצי שעת הפסקה. כמו כן, העובדות והעובדים בניקיון לא זוכים מחברת הקבלן לתנאי העסקה להם זוכים שאר עובדי האוניברסיטה כמו ותק, פיצויים, דמי הבראה ותנאים סוציאליים אחרים. כל הגורמים האלו, דחפו את העובדות, יהודיות וערביות (תושבות רמלה, לוד, ג'סר א-זרקה ומזרח ירושלים) להתארגן ביחד בצעד אמיץ, כדי לשים סוף לשכר העוני ולתנאי העבודה המשפילים.

בכתבה שפורסמה ב'הארץ' בספטמבר 2014, סיפר עלי תולת שנבחר לתפקיד יו"ר הועד על תנאי העבודה: "אני מסביר שאני אוכל, אבל הם מבקשים. הם אומרים שזה באמצע הרצאה וצריך לנקות", "אני למטה, ואומרים לי שבקומה ארבע נשפך משהו בזמן כנס. בסוף אני מפסיק לאכול, עולה ומנקה. ואנחנו לא מקבלים על זה שכר". הוא הוסיף אז ש:"לפעמים עובר יום שאני לא אוכל לחם ולא שותה קפה כי לא הספיק לי הכסף", "בחודש הקודם קיבלתי רק 3,200 שקל. מה נשאר לי אחרי שכר דירה של 2,500 שקל על דירה באזור התחנה המרכזית הישנה ומסים? למזלי אני מלמד שיעורים פרטיים בערבית, או שמסדרים לי עוד כמה שעות נקיון ביום. אחרת הייתי חייב לבקש נדבות. אני עובד פה 11 שעות ביום, ואני כבר מעל גיל 50, לא תמיד יש לי כוח. איך חושבים שאפשר להתקיים במשכורת כזו עם מחירי מזון ודיור גבוהים כל כך? אז לפעמים אני רעב".

צפו בעלי תולת מסביר על מאבק עובדי הקבלן (עלי תולת גם ידבר בעוד כשבועיים בכנס סוציאליזם בדיון הפתיחה, בנושא איגודי העובדים).

עלי תולת – העסקה קבלנית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עלי תולת, עובד קבלן בניקיון, על הצורך בהתאגדות של עובדות ועובדי הקבלן ובקריאה לכל המפלגות להכניס למצען המפלגתי, להסכמים קואליציוניים ולתקציב המדינה, את נושא העסקה הישירה של עובדי ועובדות הקבלן.
הופק ע"י: | עלה ב: 12/03/2015

בזמן שהעובדות דורשות לעבור להעסקה ישירה, האוניברסיטה מנהלת מכרז להחלפת זכיין הניקיון בקמפוס ומתכוונת למעשה להעביר את העובדות בחודש הבא (ינואר 2016) מחברת הקבלן הנוכחית לחברת קבלן אחרת! חשש העובדים הוא, שגם אם יצליחו לחתום על הסכם קיבוצי שישפר את שכרם מול החברה הקבלנית הנוכחית, היא תוחלף כעבור תקופה בחברה אחרת, והיא מצידה, לא תכיר בתוקף ההסכם.

בינתיים, העובדים הצליחו לגייס את תמיכת אגודת הסטודנטים וארגנו מספר הפגנות משותפות מול הנהלת האוניברסיטה בדרישה להעסקה ישירה. אחת ההפגנות האלו התקיימה אתמול (2.12.15) מול הנהלת האוניברסיטה. תאלא עמורי, סטודנטית פעילה ב'תנועת מאבק סוציאליסטי' שהשתתפה בהפגנה, סיפרה שכ-150 סטודנטים, עובדים ומרצים צעדו בהפגנה רועשת בקמפוס וצעקו "חברות קבלן זה פשע מאורגן!", "מדינה של עובדות לא של שפחות!" ודרשו מהנהלת האוניברסיטה להעביר את עובדות ועובדי הניקיון להעסקה ישירה.

בשיחה עם עלי תולת לאחר ההפגנה הוא סיפר שוועד עובדי הניקיון נפגש מספר פעמים עם ועדי המרצים, הסגל הזוטר ושאר עובדי האוניברסיטה במטרה לתאם מהלכים לקידום המאבק. הוא הוסיף ש:"בהפגנה היום כבר יכולנו לראות הרבה סטודנטים ומרצים צועדים איתנו. בתחילת המאבק הגיעו סטודנטים יחידים, אבל היום כבר הגיעו הרבה – גם מרצים וגם ראשי חוגים." הוא סיפר שהמאבק מול חברות הקבלן מתיש וקשה ושאין מבחינתם מה להיאבק להסכם קיבוצי כל עוד המעסיק יכול להתחלף כל כמה חודשים ולבטל את ההסכם, אך הוא לא מיואש וסיים בכך ש: "אנחנו לא ישנים, אנחנו מתכוונים להמשיך במאבק הזה עד שנשיג את המטרה שלנו – להעביר את כל העובדים להעסקה ישירה."

צפו בכתבה מ2010 על מאבק עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון שהתאגדו גם הן בכוח לעובדים:

  כתבות ווידאו שחבל לפספס