דעה על סדר היום |

הוצאת התנועה האסלאמית מהחוק לא תביא בטחון

חברה נכתב על ידי

החלטת הקבינט היא עוד התקפה של רדיפה פוליטית והסתה גזענית נגד הציבור הערבי-פלסטיני. הממשלה מנסה להתנער מאחריותה למשבר ההסלמה בסכסוך ולהפנות את האשמה אל "ההסתה הפלסטינית".

בוקר יום שני נפתח עם פשיטות של משטרת ישראל על משרדי העמותות השונות שמפעיל הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. צווי סגירה נמסרו ל-17 עמותות הפועלות מטעם הפלג הצפוני, בין היתר ברהט, באר-שבע, יפו, בנצרת, כפר כנא, באום אל-פחם ובטורעאן. חלק ממוסדות התנועה הן עמותות צדקה ורווחה שעוסקות בנתינת מענה סמלי למצוקות החברתיות בחלקים העניים ביותר בחברה הערבית שסובלת מהזנחה גזענית של תשתיות ומנגנוני רווחה. פשיטות הראווה הללו ותמונות השוטרים במשרדי התנועה כמעט והשתלבו בפשיטות המשטרה הצרפתית והבלגית על בתי חשודים בביצוע מתקפת הטרור הקטלנית בפריז.

הקבינט קיבל את ההחלטה להוציא את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מחוץ לחוק כבר לפני כשבועיים, והשבוע לאחר הפיגועים המזעזעים בצרפת והתחזקות האווירה האסלאמופובית הממשלה הוציאה לפועל את המהלך. בנט ביטא בצורה ברורה את הרצון של הממשלה להשתלב באווירת המלחמה העולמית בטרור ואמר: "מדינת ישראל עוברת ממילים למעשים: אנחנו הורסים בתי מחבלים, שוללים תושבות, והבוקר הוצאנו את התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק". "ישראל מובילה את המערכת הבינלאומית של העולם החופשי נגד האיסלאם הרדיקלי".

בהודעת משרד ראש הממשלה נכתב: "הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מוביל מזה שנים מסע הסתה שקרי שכותרתו "אל אקצא בסכנה", המאשים את ישראל בטענות שווא של כוונות לפגוע במסגד אל אקצא ולהפר את הסטטוס-קוו." אך נראה שבמקרה הזה דווקא ממשלת ישראל היא שמשקרת. הסטטוס קוו בהר הבית כן משתנה בשנים האחרונות במסגרת המערכה הלאומנית-משיחית להפגנת שליטה ישראלית על מזרח ירושלים ועל כל שטחי הארץ שבין הירדן לים. ממשלת ישראל נותנת גיבוי לגורמי ימין קיצוני משיחיים לעלות להר ולהוביל פרובוקציות לאומניות כשבמקביל המשטרה מטילה מגבלות על כניסת מתפללים מוסלמים למתחם. כפי שהסביר מפכ״ל המשטרה הקודם יוחנן דנינו בשנה שעברה בדיון בוועדת הפנים של הכנסת (23 ביוני 2014): "כשמגבילים את גיל הכניסה מונעים מ־30,000 מוסלמים להיכנס להר".

בנוסף, בנט אמר בשנה שעברה, אז בתפקיד השר לענייני ירושלים, כי "סוגיית הר הבית היא סוגיה לאומית ממדרגה ראשונה… הקמתי צוות וקבענו יעדים שאני מעדיף לא לפרט בשלב זה, אבל בגדול מדובר בהרחבה הדרגתית של הנוכחות היהודית בהר הבית" (ראיון לרדיו "גלי ישראל", 9 ביוני 2014). כמו כן, בתחילת השנה שעברה קראה ח״כ מירי רגב, שהתמנתה בינתיים לשרה, "להגיע למצב שהר הבית יהיה בדיוק כמו מערת המכפלה: ימים מסוימים ליהודים וימים מסוימים למוסלמים".

(קרדיט arab48.com) שוטר במשרדי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית

(קרדיט arab48.com)
שוטר במשרדי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית

הממשלה היא האחראית למשבר הדמים

"הוצאת הארגון מחוץ לחוק מהווה צעד חיוני בשמירה על ביטחון הציבור ומניעת פגיעה בנפש" כך נמסר בהודעת הממשלה. במציאות, הוצאת התנועה האסלאמית מחוץ לחוק לא תשפר במילימטר את הביטחון של אף אחד לא של הציבור היהודי-ישראלי וכמובן לא של הציבור הערבי-פלסטיני. אפילו ראש השב"כ יורם כהן הסביר שאין לתנועה אסלאמית קשר למעורבות בפעולות טרור. הסיבה האמתית להוצאת התנועה מחוץ לחוק היא פוליטית ולא ביטחונית- הממשלה מעוניינת להראות שהיא "פועלת ביד קשה" נגד הטרור ולהפנות את האשמה אל "ההסתה הפלסטינית". בעזרת הצעד הזה מנסה ממשלת הימין להתנער מאחריותה למשבר הדמים הנוכחי ולטעון שאין שום קשר בין הכיבוש בגדה המערבית, המצור על רצועת עזה ואפליית הפלסטינים אזרחי ישראל לבין הפיגועים והתקיפות הלאומניות נגד אזרחים ישראלים. אבל גל ההסלמה הנוכחי, לא נפל משמיים, והוא תוצאה ישירה של מדיניות "ניהול הסכסוך" ושל האלימות השגרתית שהמשטר הישראלי מפעיל כלפי הפלסטינים. הממשלה מפעילה דיכוי קטלני כלפי כל הפגנה ומחאה פלסטינית, ואף משתמשת בעצמה בטקטיקות של טרור מדינתי נגד הפלסטינים. רק בחודש וחצי האחרון נהרגו עשרות מפגינים ומפגינות פלסטינים מירי צה"ל. במציאות הזאת צעירים מיואשים שלא רואים דרך קדימה למאבק הפלסטיני לשחרור לאומי עוברים לפעולות טרור הרסניות נגד ישראלים.

חשוב להדגיש שהתנועה האסלאמית היא תנועת ימין דתית פונדמנטליסטית שמובילה את המאבק הלאומי הפלסטיני למבוי סתום. תנועה שמקדמת דיכוי נשים והומופוביה וצריך להתנגד אליה ולבנות מולה אלטרנטיבה שמאלית. אך גורמי הימין הקיצוני היהודי שנמצאים בתוך הממשלה חזקים ומסוכנים בהרבה מהתנועה האסלאמית. את מפלגת הבית היהודי לדוגמא, "השותפה הטבעית" של נתניהו שמובילה מעמדותיה הבחירות בממשלה הסתה גזענית והומופובית "בלי להתנצל", אף אחד לא יוציא מהחוק. אותה ממשלה שמתעקשת לא להעמיד לדין את רוצחי משפחת דוואבשה, שמכשירה מאחזים פנאטים ומממנת ארגוני טרור כהניסטים במקום להוציא אותם מחוץ לחוק הכריזה מלחמה על התנועה האסלאמית הצפונית בטענה ש "דמוקרטיה חייבת להגן על עצמה". מארגני הפרוגרומים של ארגון להב"ה ולה-פמיליה יכולים להירגע- הם לא מפריעים לדמוקרטיה, הם לגיטימיים בעיניי הממשלה- אבל פעילי התנועה האסלאמית הצפונית יצטרכו לרדת למחתרת.

הממשלה הגזענית הזאת מציעה לנו עתיד שחור של רדיפה פוליטית, הפחדה, דיכוי, כיבוש ומלחמות עקובות מדם. בשביל להשיג בטחון אמיתי לציבור היהודי-ישראלי ולציבור הערבי-פלסטיני כאחד יהיה צריך להיאבק בה ולבנות לה אלטרנטיבה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס