דעה על סדר היום |

הקשבה סלקטיבית לניצולי השואה

מדינה נכתב על ידי

הישראלים מאוד אוהבים להקשיב לניצולי השואה, במיוחד כאשר הם מספרים כמה הממשלה הפקירה אותם, כמה שהם עניים ונטושים. ניצול שואה שמספר על עוניו זוכה בדרך כלל לכותרת בעיתונות, במיוחד אם האמירה נאמרת סמוך ליום הזיכרון. אבל יש אמירות של ניצולי שואה, שהן פשוט מושתקות בתקשורת הישראלית, או נדחקות לשוליים, אמירות שלא נעימות לאוזן וללב של רוב הציבור בישראל. מדובר בעיקר בביקורת על מדיניות הממשלה ביישום לקחי השואה בתחומים הקשורים להתנהגות כלפי מבקשי המקלט או כלפי האוכלוסייה הפלסטינית הכבושה.
בשבת האחרונה (23/8/2014), הלך לעולמו אחד המבקרים החריפים של ממשלות ישראל ושל הציונות – ניצול שואה שדברי הביקורת שלו זכו לעניין רב בעולם, אך סביר שרוב הישראלים לא שמעו את שמו. יתכן ששמו גם לא נכתב בעברית באתרים נפוצים בישראל. חיפוש בגוגל מעלה את שמו רק באנגלית: Hajo Meyer.
ד"ר מאייר, יהודי שהוריו נרצחו בשואה, שרד כילד את אושוויץ, התבגר בהולנד והיה לפיזיקאי, לאקטיביסט החבר בארגון "קול יהודי אחר".

Hajo Meyer - 12 August 1924 – 23 August 2014

Hajo Meyer – 12 August 1924 – 23 August 2014

מאייר, משווה בספרו את מדיניותה הנוכחית של ישראל, עם תחילת הרדיפה של הנאצים את היהודים בגרמניה. הוא מדגיש כי הוא בשום אופן לא עושה הקבלה בין המדיניות הנוכחית של ישראל למדיניות הנאצית שהביאה לרצח ההמוני של שישה מיליון יהודים חפים מפשע, אלא מצביע על המדרון החלקלק שבסופו של דבר הוביל לשואה ומתריע על ההשלכות האפשריות של מדיניות שמדכאת ודוחקת לשולים את הפלסטינים.
את דבריו ביטא בסרטון שהועלה ליוטיוב בשנת 2010 – סרטון שבעיני רוב הישראלים יחשב כבגידה או הזוי, אך בכל זאת חשוב להקשיב גם לדברים שהם בגדר טאבו בחברה הישראלית.

על פי דיווחים מאתרי חדשות בינלאומיים, מאייר נפטר לפני יומיים בהולנד, בגיל 90.
ביום שבת פורסמה עצומה בניו יורק טיימס מטעם מאות ניצולי שואה וצאצאיהם, בה הם מגנים את "הטבח של הפלסטינים בעזה", וקוראים לחרם על ישראל (BDS). בדף הפייסבוק של הקבוצה הם מציינים כי העצומה מהווה מחווה למורשתו של ד"ר מאייר והיא תגובה למודעה שפרסם ניצול השואה אלי ויזל, שמדבריו השתמע לדעתם כי הוא הצדיק את ההרג וההרס של הצבא הישראלי בעזה. לדברי כותבי העצומה, "אנחנו מביעים סלידה וזעם מהשימוש של ויזל בהיסטוריה שלנו להצדקת מה שלא ניתן להצדיק". את העצומה הם חתמו עם המשפט:
Never again must mean NEVER AGAIN FOR ANYONE

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס