דעה על סדר היום |

מי אתה חניבעל?

מדינה נכתב על ידי

חיפוש אינטרנטי מהיר אחר הערך "חניבעל" בוויקיפדיה מעלה את התוצאות הבאות: האחת חניבעל מפקד צבא קרתגו במאה השלישית לפני הספירה אשר מנה 90,000 חיילים רגלים, 12,000 פרשים וכמה עשרות פילי מלחמה והאחרת "נוהל חניבעל" אשר נוסח בפיקוד צפון בשנת 1986.

מה בין השניים? האחד פעל לפני למעלה מאלפיים שנה בארצות רחוקות ואילו השני נוכח במחזותינו כאן ועכשיו. שניהם מחוברים לתהילת הכוח הרואה במעשה הצבאי את חזות הכל. חניבעל יצא מקרתגו שבצפון אפריקה למסעות כיבוש ברחבי איטליה ואילו צהל כבש (יש שיאמרו שיחרר) במהלך העשורים האחרונים את דרום לבנון, הגולן, הגדה המערבית, רצועת עזה וסיני. בשני הסיפורים שלטת האמונה שמהלכים אסטרטגים ראוי שיוכרעו בשדה הקרב, כאשר הניצחון ראוי לכל מחיר. חניבעל הקריב 12,000 חיילים במהלך מסעו לכיבושה של איטליה ואילו אנו אבדנו מעל 23,000 לוחמים במהלך שבעת העשורים שחלפו וכמובן שאיננו סופרים אלפי אזרחים תמימים.

צבא חניבעל כובש את איטליה

צבא חניבעל כובש את איטליה

ועכשיו לחניבעל שלנו: בקיץ 1986 התיישבו שלושה קצינים בכירים בפיקוד צפון וניסחו את אחת הפקודות המבצעיות השנויות ביותר במחלוקת בתולדות צה"ל. השלושה היו אלוף יוסי פלד, אל"מ גבי אשכנזי ואל"מ יעקב עמידרור. הפקודה שניסחו עסקה בהוראת פתיחה באש במקרה של חטיפת חייל: "בזמן מחטף הופכת המשימה העיקרית חילוץ חיילינו מידי החוטפים גם במחיר של פגיעה או פציעת חיילינו. יש לבצע ירי נשק קל על מנת להוריד את החוטפים לקרקע או לעצור אותם. אם לא עצר הרכב או החוטפים, יש לירות לעברם ירי נשק קל (ירי צלפים) בבודדת, במכוון, על מנת לפגוע בחוטפים גם אם המשמעות פגיעה בחיילינו. בכל מקרה ייעשה הכל על מנת לעצור הרכב ולא לאפשר בריחתו"

קשה שלא להצטמרר בעת קריאת הפקודה, דומה שצהל מעדיף חייל מת על פני חייל שבוי שלא לדבר על חייהם של אזרחים תמימים, או כפי שצהל אוהב לקרוא להם בלתי מעורבים. מה קרה ל"צבא ההומני" ביותר בעולם?

צהל כובש את עזה

צהל כובש את עזה (מתוך: דובר צהל)

נוהל זה הופעל לאחרונה בעת חטיפתו/שביו של סגן הדר גולדין בשלהי מלחמת צוק איתן. מיד עם תחילתו של האירוע הופעל נוהל חניבעל שגרם להריגתם של למעלה מ–130 אזרחים פלסטינים. גופות נוספות אותרו בימים שלאחר התקרית באזור. עוד דווח שצה"ל תקף  כל כלי רכב לרבות אמבולנסים שהגיעו לבית החולים ברפיח. כל זמן שסיפרו לנו שהקורבנות האזרחים מההפצצות בעזה נועדו לחסוך בחיי חיילנו ניתן היה אולי להבין מוסר מעוות זה, אך להרוג 130 אזרחים בכדי למנוע בהמשך הדרך משא ומתן על שחרורו של חייל שבוי/חטוף. ולהזכירכם לאור נוהל חניבעל היה גם "לגיטימי" לפגוע בהדר גולדין ובלבד שלא יילקח בשבי.

מספרים לנו ששמו של נוהל חניבעל נקבע באופן רנדומלי (אקראי) ע"י מחשב צהלי כלשהו, הרשו לי להטיל ספק…

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס