דעה על סדר היום |

עניים לא אצלנו

חברה נכתב על ידי

השבוע חגגה הכנסת את "יום הדיור הציבורי", אירוע שאמור היה לעלות על נס את העשייה למען הקבוצות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית. אך דווקא ביום זה בחר בית המחוקקים בהובלת האוצר לסטור על לחיים של מחוסרי הדיור. על שולחנה של וועדת הפנים בראשותה של ח"כ מירי רגב הונחה הצעת חוק הותמ"ל, חוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור. הצעת החוק אשר אמורה, לדברי האוצר, להיטיב עם דורשי הדיור בישראל למעט זכאי הדיור הציבורי.
החוק המובל ע"י שר האוצר, יאיר לפיד, שנוי במחלוקת בשל היותו חוק המייצר מנגנון דורסני עם מחירים סביבתיים וחברתיים גבוהים מאוד. ההצדקה לכאורה לחקיקתו הינה פתרון משבר הדיור במהירות וביעילות. אך מסתבר שיאיר לפיד מקפיד כבעבר לדאוג רק לדומים לו, בני מעמד הביניים.
חקיקה זו המובלת ע"י שר האוצר נועדה במקורה לבנות אלפי דירות למכירה, בתקווה שהיקפי הבניה הרחבים והתהליכים המקוצרים יוזילו את מחיריהן ויאפשרו לבני מעמד הביניים לרכושן. בנקודה זו נכנסה לפעולה שדולת הדיור בה חברים: ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו), ח"כ מירי רגב (ליכוד), ח"כ איציק שמולי (עבודה) ואחרים. חברי השדולה תבעו להוסיף לחוק תקנה בדבר הקצאת דירות לשכירות לבני מעמד הביניים, שידם אינה משגת לרכישה וכן דירות נוספות לזכאי הדיור הציבורי. בדרך זו החוק יוכל להעניק פתרונות דיור למגוון אוכלוסיות: לבני המעמד הבינוני-גבוה שיוכלו לרכוש דירות, לבני המעמד הבינוני-נמוך שיוכלו לשכור דירות בתעריפים מפוקחים ולאנשי המעמד הנמוך שיזכו לדיור ציבורי מסובסד.

נציגיו של שר האוצר ובראשם רענן דינור, איש אמונו של לפיד, מי שהיה מנכ"ל משרד רוה"מ בתקופת אולמרט, התחלחלו מעצם הרעיון של שילוב בין קבוצות אוכלוסייה שונות. לאחר מאבק ארוך במהלכו החוק הוקפא בוועדת הפנים, נעתר האוצר לכלול בחוק גם דיור להשכרה בתעריפים מפוקחים. אך לטעמו של האוצר יש גבול גם לצדק חברתי, זכאי הדיור הציבורי בני הקבוצות המוחלשות לא יכללו ב"מהפכת הדיור" המתוכננת ע"י לפיד. לדברי ח"כ לוי-אבקסיס רענן דינור איש שלומו של לפיד "אמר שהכנסת דיור ציבורי לותמ"ל תהפוך את המתחמים ללא־כדאיים כלכלית ותפגע בערך הפרויקט" ואף הגדיל עשות באמירתו הגזענית: "מה נגיד לדיירים, שהשכנים למטה הם מהדיור ציבורי, אז כדאי שילכו בשקט?".
במילים אחרות מדובר בחוק מפלה היוצר במכוון מדיניות אפרטהייד חברתית אשר מקפידה למנוע שילוב בין קבוצות אוכלוסייה מבוססות לבין משפחות מוחלשות. את המוחלשים זכאי הדיור הציבורי יקפיד האוצר לשמר ברובעי העוני המוזנחים בשולי הערים המשגשגות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס