דעה על סדר היום |

באה לחזק – יצאה מחלישה

חברה נכתב על ידי

האלופה אורנה ברביבאי – האישה שהגיע לדרג הכי גבוה בכל ההיסטוריה הצה"לית שלנו – חוגגת בעוד חודש שלוש שנים בתפקידה כראש אכ"א. בקרוב היא גם עומדת לפרוש מהשירות ועל הרקע הזה היא העניקה לאחרונה ראיון חגיגי לעיתונאית ורד רמון ריבלין בעיתון הכלכלי 'גלובס'.
כאישה בתפקיד בכיר בארגון מיליטריסטי אי אפשר שלא לבחון את השירות שלה גם בהיבטים פמיניסטיים וכמובן שגם המראיינת לא יכלה לעמוד בפיתוי. המסקנה שעולה מהריאיון היא שברביבאי כאישה בהחלט לא אתגרה את המערכת אלא יישרה איתה קו מושלם וארוך. השוויון שהיא מציעה לחיילות שתחתיה מלא בחורים אינטרסנטיים מצד המערכת הצבאית.
כך, למשל, היא ממליצה בחום להאריך את תקופת השירות של הנשים בארבעה חודשים לפחות כדי שתפקידים רבים שנמנעים מחיילות בגלל תהליכי הכשרה ארוכים ייפתחו בפניהן. הפתרון הזה מוגבל למדי מכיוון שמדובר בפרק זמן די קצר וברשימה מוגבלת של תפקידים, אז למה צריך להאריך את תקופת השירות של כל המגויסות באופן קולקטיבי?
בהמשך, ראש אכ"א נשאלת לגבי שירות של נשים ביחידות קרביות ומבהירה שבכל מה שקשור לכושר גופני "רוב הנשים יכולות פחות" ומכיוון שהצורך המבצעי הוא מבחינתה הצורך הקובע, אז בנות, תבינו לבד את המסר. וגם כאן האלופה מפתיעה כי היא בעצם התפיסה שלה מפלה נשים על רקע ביולוגי.
ברביבאי גם מפנה אצבע מאשימה כלפי החיילות בנושא השירות קרבי. "פתחנו את מקצועות הלחימה ובכל זאת, נשים עדיין באות במשורה, הן לא באות באלפים", היא מלינה ובעצם חושפת את המחדל של עצמה בתור ראש אכ"א. השינוי הרי לא היה אמור לקרות מעצמו. זה היה תפקידה של ברביבאי לשנות את הלך הרוח החברתי ולהעניק לאותן מתגייסות את הרוח הגבית שתעודד אותן להפוך ללוחמות מהשורה.
אחת הגישות בפמיניזם טוענת שאם נציב נשים בטריטוריות גבריות נצליח לשנות את המסגרות ולהפוך אותן ליותר שוויוניות ופתוחות. המקרה של ברביבאי – לפחות על פי הריאיון – מוכיח שכאשר מגייסים נשים לטובת מערכת מיליטריסטית באופייה, הפמיניזם 'מפסיד בקרב' והנשים מטמיעות טוב מידי את המסרים והצרכים של המערכת. לכן אולי מוטב לזנוח את הרעיון שצריך לעודד את צה"ל לקדם נשים במסגרתו ולעודד שוויון בין חיילים וחיילות ולבדוק אופציות אחרות – חיצוניות, שירככו דווקא את המיליטריזם המגביל ושובר שוויון.

אורנה ברביבאי. צילום: דובר צה"ל.

אורנה ברביבאי. צילום: דובר צה"ל.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס