דעה על סדר היום |

הבריונות מנצחת

חברה נכתב על ידי

"האוניברסיטה דבקה באישור שנתנה לקיים מחר בקמפוס אירוע לציון יום האדמה. עם זאת, לאור חשש לפגיעה בסדר הציבורי […] האוניברסיטה אינה מאשרת את השתתפותו (של מוחמד כנאענה) באירוע". זו ההודעה שהוציאה אמש אוניברסיטת תל אביב בעקבות הלחץ הרב שהופעל עליה מימין, באשר לאירוע שייערך היום.

העניין המטריד במיוחד בסוגיה שנוצרה הוא לא האיסור על השתתפותו של כנאענה באירוע סטודנטיאלי בשטחה של אוניברסיטת ת"א, אלא האופן שבו החלטה זו התקבלה. לאוניברסיטת תל אביב אין נהלים רשמיים גלויים לגבי אישור השתתפות פרסונות באירועים סטודנטיאליים פוליטיים, כמו סעיף האוסר על אדם שעבר עבירת פגיעה בביטחון חיילי צה"ל או אזרחי ישראל, להופיע בקמפוס. אם היה למשל סעיף כזה, למרות מורת הרוח על הגבלת חופש הביטוי, עוד היה ניתן להתנחם בכך שיש ביורוקרטיה שוויונית לכולם, יהודים וערבים, ימנים ושמאלנים. חוסר בנהלים כאלה נותן פתח רב להחלטות פרטניות של ראשי האוניברסיטה, שעשויות להיות מושפעות מגורמים לא שוויוניים. במקרה זה, הופעל לחץ רב מצד תאי הסטודנטים הימניים, ח"כים ואישי ציבור מהימין. יש להניח שלא רק דעת הקהל השפיעה על החלטת האוניברסיטה, אלא גם רצון להימנע מסכסוכים עם ח"כים מהקואליציה שיכולים להשפיע על תקצוב עתידי של המוסד האקדמי.

יש לשאול את השאלה, מה יקרה כאשר יבואו לדבר באוניברסיטה פרסונות שעברו עבירות פגיעה בביטחון, כמו ח"כ זאב אלקין, ח"כ אורי אריאל, ח"כ יעקב כץ ואחרים. אם היה סעיף האוסר על הופעתם בקמפוס במסגרת נהלי האוניברסיטה, אז התשובה הייתה ברורה, אך מאחר שאין סעיף כזה, הופעת פרסונות כדוגמת אלה תלויה כנראה ברעש הציבורי ובאיום על הסדר הציבורי בקמפוס שיציגו סטודנטים המתנגדים להם.

לסיום, אנקדוטה מתכנית הרדיו של בן כספית שהתקיימה אתמול ב"רדיו ללא הפסקה" שבמהלכה עסקו בסוגיה זו. שאל בן כספית את אריה אלדד, המנחה השותף בתכנית, "למה חגי סגל כותב?". שאלה זו נשאלה כדי לחדד את סוגיית חופש הביטוי של אזרחים ישראלים שהורשעו בטרור. אריה אלדד ענה – "אני אגיד לך למה, כי הוא יהודי והוא בעדנו" והמשיך, "אני אומר לך שהסטודנטים ישברו לו (כנאענה) את העצמות. אני קורא לסטודנטים שיש להם גאווה לאומית לשבור לו את העצמות". על כך הוסיפה ח"כ איילת שקד שהתארחה בתכנית – "אני רוצה להצטרף למה שאריה אמר". ועל כך לנו אין אלא לקוות שלקראת ליל הסדר יישמר הסדר גם באוניברסיטת תל אביב.

סאבלימינל בהפגנה

הפגנה אתמול באוניברסיטת תל אביב

  כתבות ווידאו שחבל לפספס