דעה על סדר היום |

אצבע קלה על ההדק

מדינה נכתב על ידי

סוף השבוע במאבק העממי בגדה ובעזה. (28.02.2014) הזדהות עם ההרוג ושני העצורים בביר זית, ונגד הדיכוי הצבאי האלים של המאבק העממי, שעולה כל שבוע בפצועים והרוגים מקרב המפגינים, עיתונאים, חובשים ואזרחים לא מעורבים. דו"ח חדש של אמנסטי "אצבע קלה על ההדק: על שימוש מופרז בכוח ע"י ישראל בגדה מערבית." מביא את סיפורים של חלק מהנפגעים.

כ- 500 צעדו בבילעין לציון 9 שנים של התנגדות עממית לגדר ההפרדה. בצעדה השתתפו פלסטינים מכל הגדה והיה בה יצוג לרוב התנועות הפוליטיות בחברה הפלסטינית, כפי שאפשר לראות בתמונה של היית'ם אל-חטיב למטה. הדגל הצהוב מימין מייצג את תומכי הפתח, כתומים "למובדרה" או היוזמה הלאומית, תנועתו של מוסטפא ברגות'י. הדגלים האדומים במרכז שייכים לחזית הדמוקרטית.

bilin

תשע שנים למאבק בבילעין, 28-2-14
צילום: היית'ם אל-חטיב

עשרה מפגינים נפצעו מכדורי מתכת מצופי גומי או רימוני גז, וצעיר מכפר ניימה, תייסיר סעדת, בן 21, נעצר.

המפגינים נשאו שלטים לזכר שני החללים, באסם וגווהר אבו רחמה, שנהרגו מירי הצבא במאבק העממי בבילעין, וכן בהזדהות עם החלל מעתז ושחה, שנהרג בביר זית.

בסרטון שצילם דוד ריב אפשר לראות שהחיילים יורים שוב ושוב בצורה מסכנת חיים, ולמרות זריקת האבנים, בשום שלב לא נשקפת לחיילים סכנה ממשית שתצדיק את הירי הזה.

תושבי ותושבות נבי סאלח הצטרפו  להפגנה בבילעין.

 בכפר קדום התפתחו עימותים קשים כשג'יפים צבאיים ובולדוזרים נכנסו לכפר. העימותים נמשכו במשך שעות. בשלב מסויים הצליחו הצעירים להדוף לאחור את הבולדוזר הצבאי, הצבא בתגובה שלח את משאית הסקאנק, תותח מים מעורבים עם חומר כימי בעל ריח חריף במיוחד, שריסס את בתי התושבים והרחובות. הריח ישאר לימים ארוכים.

סרטון מההפגנה בקדום שצילם עודאי קדומי:

בג'לזון ועתרה התפתחו עימותים עם הצבא במחאה על הריגתו מעתז ושחה. 2 פצועים מירי כדוריים חיים (מסוג טוטו) לרגלים. גם בביר זית בסמוך למחסום עתרה, התפתחו עימותים. שם דווח על שבעה פצועים.

 בירושלים, נעצרו 4 פלסטינים על ידי הצבא שסגר את הדרך שמובילה למסגד אל-אקצה. אלפים שניסו להגיע לתפילת יום שישי במסגד נאלצו לחזור על עקבותיהם. העימותים פרצו בכמה מוקדים. בשער שכם, א-רם, אבו דיס ובסילוואן, שם ירו המתנחלים (יתכן שמדובר במאבטחים הפרטיים) לעבר המפגינים.

תמונות מהעימותים בירושלים

פעולה בבית פוריק במחאה על הרג בביר זית. פעילים שברו את שער במחסום בכניסה לכפר:

beit furik

פעולה בבית פוריק.
צילום: PSCC

בנעילין נערכה השבוע הפגנה, צפו בסרטון שצילם ישראל פוטרמן:

גם בעזה הציאו הפעילים מ"אינתיפאדת צעירים"  הודעה, בה כתבו שהם יוצאים להפגין באזור החייץ של הגדר בהזדהות עם ההרוג מעתז ושחה, ועם פעילים במאבק העממי ברחבי הגדה ובעזה, שזכותם למחאה והפגנה מדוכאת כל שבוע בירי מסכן חיים של הצבא על מפגינים לא חמושים שלא מהווים איום. בסוף ההודעה ביקשו הפעילים לא להביא ילדים לפגנה.

gaza2

הפגנה באזור חיץ עזה, 28-2-14
צילום: נידאל אלווהידי

בסוף שבוע ביקרו הפעילים את הילד בן ה-11 שנפגע בהפגנה האחרונה. כתבתי על כך כאן. הם מסרו שהילד סובל מאובדן זיכרון קשה ואיבד את כל זכרונות הילדות שקודמים לרגע הירי. הוא מפחד מאנשים זרים, ומשתעמם מהשהות בבית החולים. המשפחה ביקשה עזרה כלכלית בהעברת הילד לבית חולים בגדה או במצרים.

אפשר לכתוב למייל זה אם ברצונכם\ן לעזור: beatsforgaza@gmail.com

 

22 אזרחים פלסטינים נהרגו בשנת 2013 בגדה, לפחות ארבעה מהם ילדים. מדובר בעליה גדולה, שכן ב-2013 נהרגו יותר אזרחים ממספרם בשנים 2011 ו 2012 ביחד. 8000 אזרחים פלסטנים נפצעו בשלוש שנים האחרונות, מתוכם 1500 ילדים, מאמצעים שונים לפיזור פגנות. מספרים אלו לא חדשים, אבל הדו"ח של אמנסטי מביא חלק מהסיפורים שמסתתרים מאחורי המספרים. פרק מיוחד בדו"ח מפרט את הנפגעים סביב הפגנות והמאבק העממי בגדה, המפגינים, העיתונאים, הצופים וחובשים שנפגעו משימוש מופרז ומסוכן בכוח כדי לדכא הפגנות ומחאה פוליטית.

Trigger-happy: Israel’s use of excessive force in the West Bank

מעזה שלחו את התמונה הזו משבוע שעבר. פעילים מחזיקים מראה כדי שהחיילים יוכלו לראות איך הם נראים בזמן שהם יורים על מפגינים לא חמושים.

gaza

הפגנה בעזה, 21-2-14
צילום: "אינתיפדת הצעירים" עזה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס