דעה על סדר היום |

של מי החוקה הזאת?

חברה נכתב על ידי

"המדינה תתחייב להגן על זכויות הנשים שהושגו ותבקש לתמוך ולפתח אותן. המדינה תבטיח שוויון הזדמנויות בין גברים לנשים" (סעיף 46)
"לכל האזרחים, גברים ונשים כאחד, יש את הזכות לתנאי עבודה נאותים ושכר הוגן" (סעיף 40)
"המדינה תבטיח שירותי בריאות מונעים וטיפול לכל אזרח" (סעיף 38)
"המדינה תבטיח את האמצעים הדרושים לנטרל זיהומים סביבתיים" (סעיף 45)

יכולים לנחש לאיזו מדינה שייכת החוקה הכוללת את הסעיפים הללו? בשבוע שעבר, כשלוש שנים מאז פרוץ המהפכה התוניסאית, שהובילה ל"אביב הערבי" ולגל המחאות ששטף את העולם וגם את ישראל, אישר הפרלמנט התוניסאי את החוקה החדשה של המדינה. מדובר באחת החוקות הפרוגרסיביות ביותר שנראו באזור, אשר מכילה מספר לא מועט של סעיפים ליברליים שלא היו מביישים את ארה"ב או מדינות מערב-אירופאיות.

על-פי החוקה החדשה, המדינה התוניסאית תבטיח שוויון מלא בין נשים וגברים; תבטיח זכויות נשים; תבטיח זכויות עובדים, את הזכות להקים איגודים מקצועיים והזכות לשבות; תכיר בחופש הדת; תבטיח שירותי בריאות לכלל אזרחיה; תדאג לשקיפות שלטונית; תדאג להגנה על איכות הסביבה ועוד.

חשוב לציין כי בפרלמנט התוניסאי יש דומיננטיות למפלגה האסלאמית 'א-נהדה', והחוקה החדשה לא הייתה יכולה לעבור ללא תמיכתה. בחוקה אמנם נקבע כי הדת הרשמית של המדינה היא אסלאם, אך הושמטו כל התייחסויות לאסלאם כמקור השראה לחוק.

יש לתהות על חוסר ההתעניינות של התקשורת הישראלית בסוגייה. נראה שהקורא הישראלי בקושי יכול למצוא מידע בעברית על ההתפתחויות המעניינות בתוניסיה. יחידי סגולה, שכן הביאו סיקור ופרשנות בנושא, הם ד"ר צבי בראל ב'הארץ', וד"ר נמרוד הורביץ מהמחלקה ללימודי מזרח תיכון באוניברסיטה העברית, בבלוג 'אפשר לחשוב'.
אז למה אנחנו לא שומעים על זה אצלנו? מדוע התקשורת הישראלית התעלמה כמעט לחלוטין מההתפתחויות בתוניסיה? אולי מפני שהתקשורת הישראלית מתעניינת בערבים רק כשהם הורגים אחד את השני או שהם מאיימים להרוג אותנו. ואולי מפני שהיא מעדיפה לשמר את הלך הרוח הציבורי שמחאה חברתית היא כבר לא מה שיביא את השינוי אצלנו.

תוניסיה, ינואר 2011

תוניסיה, ינואר 2011

  כתבות ווידאו שחבל לפספס