ידיעה כתובה |

: עתירה: לחדול מקשירת עיניים של רועי צאן

מדינה נכתב על ידי

עתירה לבג"צ שהוגשה ע"י פעילות ופעילים ישראלים ביום שני (27/5/2019), דורשת להורות לאלוף פיקוד מרכז, למח"ט הבקעה וליועמ"ש איו"ש להימנע מלקשור באמצעות בד "פלנלית" את העיניים של רועי צאן פלסטינים המעוכבים על ידיהם בבקעת הירדן, בגין טענות שנכנסו עם צאנם לשטחי אש, לשטחי שמורות טבע, לשטחי התנחלויות ומאחזים, ולתחומי צווי סגירת שטח זמניים.

יחד עם דפנה בנאי, פרופ' דוד שולמן, ד"ר חנה ספרן, איתמר פיגנבאום, גיא הירשפלד, נירית חביב, ד"ר אילנה המרמן, יונתן צלניק, ריטה מנדס פלור, תמר כהן, גיא בוטביה, תמרה הולקנוב, ישעיהו רוטברג, הרב אריק אשרמן, זוהרה חדד, שרה מיימון, ורד ביתן, מירה בלבן, רינה צור, רחל חיות, שירלי נדב, ד"ר סנאית גיסיס, פרופ' רונית דהאן רמתי, אביטל טוך, אראלה דוניבסקי, רעיה ירון, נורית פופר, עודד אפרתי, עמוס גבירץ, צביה שפירא, רחל אפק, אמנון לוטן וחיה אופק הוגשה עתירה לבג"צ (3570/19) בדרישה להורות לאלוף פיקוד מרכז, למח"ט הבקעה וליועמ"ש איו"ש להימנע מלקשור באמצעות בד "פלנלית" את העיניים של רועי צאן פלסטינים המעוכבים על ידיהם בבקעת הירדן, בגין טענות שנכנסו עם צאנם לשטחי אש, לשטחי שמורות טבע, לשטחי התנחלויות ומאחזים, ולתחומי צווי סגירת שטח זמניים. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד איתי מק.

קשירת העיניים מהווה ענישה בפני עצמה, ונעשית על אף שהעיכובים של רועי הצאן הפלסטינים בבקעת הירדן בגין כניסה לשטחים סגורים אלה, אינם נובעים מטעמים ביטחוניים, ועל אף שלפי הנחיות יועמ"ש איו"ש לא ניתן לעכב אדם כצעד ענישתי או חינוכי.

החיילים והחיילות בגדודים של חטיבת הבקעה, אינם עובדי שב"כ או שייכים ליחידות סודיות ומיוחדות אחרות, שיש צורך להסתיר את זהותם, אלא הם מסתובבים בשטח ומעכבים את הרועים באופן גלוי לחלוטין.

צפו בכתבה של הטלוויזיה החברתית בנושא חייהם של הרועים הפלסטינים בבקעת הירדן:

שגרת החיים של רועים פלסטינים בבקעה (לדף הכתבה »)(Available in English)

שגרת החיים של רועים פלסטינים בבקעה מורכבת ממחסומים, הקצאה נמוכה מאוד של מים, הגבלות תנועה, הריסות בתים, פינוי עקב אימוני צבאיים ועוד. נגה קלינסקי התלוותה לדפנה בנאי - פעילה במחסום ווטש ותעאיוש, ליום פעילות בבקעה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/05/2019

בנוסף, חלק מהעותרים/ות, וכן פעילי ופעילות זכויות אדם ישראלים אחרים, המלווים רועי צאן פלסטינים בבקעת הירדן, עוכבו במהלך השנתיים וחצי האחרונות, בטענה כי נכנסו לשטחים סגורים, אך לא מוכר ולו מקרה אחד שבו חיילים וחיילות בחטיבת הבקעה קשרו את עיניהם של אזרחים ישראלים – דבר המעיד על אפליה שלא כדין של רועי הצאן הפלסטינים, וכי אין הצדקה ביטחונית או עניינית כלשהי לקשירת עיניהם.

>>> צפו בעדויות של 25 פלסטינים תושבי הבקעה על שגרת חייהם

למעשה, מדובר בהרגל מגונה של חטיבת הבקעה, שבראשה עומד אל"מ אודי צור, אשר נועד כדי להעניש את הרועים הפלסטינים ו/או סתם כדי להתעלל בהם (למשל, לגרום לתחושות חרדה, איבוד זמן ומרחב) ו/או כדי ליצור מוטיבציה לחיילים ולחיילות בחטיבה כך שירגישו שהם מבצעים שירות צבאי משמעותי עם חשיבות לביטחון המדינה, אף שבפועל הם בעיקר משקיעים את זמנם בפעולות שיטור על כבשים, עזים, פרות ורועי צאן אביונים ו/או כדי לסכל את האפקטיביות של הגשת תלונות נגד החיילים והחיילות בגלל הקושי לזהותם.

לינק לקריאת העתירה

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס