יום חמישי   17-01-2019
עדכון חדשות |

: מימוש זכויות – לקראת החזרה ללימודים

חברה נכתב על ידי

רגע לפני החזרה ללימודים, חשוב שתדעו את זכויותיכןם במערכת החינוך. הנה כמה זכויות שחשוב לממש אפילו בחודשי הקיץ, כפי שמפורטות באתר כל זכות.

מענק לימודים למשפחות חד הוריות:
משפחות חד הוריות, משפחות שבראשן הורה עצמאי, מי שבהחזקתם ילד הגדל ללא הוריו או משפחות עם ארבעה ילדים ומעלה, המקבלות קצבאות קיום מהמוסד לביטוח לאומי, עשויות להיות זכאיות למענק לימודים בסך של 1,006 ₪ לכל ילד אשר בשנת הלימודים הקרובה מלאו או ימלאו להם 6-18 שנים. המענק מועבר באופן אוטומטי לחשבון הבנק שאליו מועברת קצבת הילדים, ומי שלא קיבל את המענק עד ה-10 באוגוסט, יכול לפנות למחלקת הילדים בביטוח לאומי.
לפרטים נוספים.

מלגות סיוע לתלמידים נזקקים במימון תשלומי הורים:
תלמידים שהוריהם מתקשים בתשלום לקניית ספרי לימוד ופעילויות חברתיות חינוכיות מחוץ לשעות בית הספר, עשויים לקבל מלגת סיוע מטעם משרד החינוך, המחולקת על ידי ועדת המלגות הפנימית שיש לכל מוסד חינוכי. בבתי הספר היסודיים, גובה המלגה יהיה בין 180 ₪ ל-360 ₪, ובין 250 ₪ ל-500 ₪ בבתי הספר העל יסודיים. חלוקת התקציב נקבעת על פי "מדד שחר" – לפיו בתי ספר מתחלקים לעשרה עשירונים. על פי החלטת משרד החינוך, כספים למלגות יוקצו רק לבתי ספר מעשירונים 3-10. במקרים חריגים בהם התקציב לא מספיק, מנהל בית הספר יוכל להעביר המלצה מנומקת לוועדת החריגים של משרד החינוך.
לפרטים נוספים.

לא חייבים לקנות ספרים:
בכל בתי הספר בארץ ישנו פרויקט השאלת ספרים. בתום שנת הלימודים בית הספר יודיע על מועד שבו נעשית הרכישה של הספרים המושאלים. השתתפות התלמידים בתוכנית כרוכה בתשלום דמי השתתפות שנתיים של עד 280 ₪ לתלמידי בית ספר יסודי וחטיבות הביניים ועד 320 ₪ לתלמידי התיכונים. חשוב לדעת שהמחיר הקבוע בחוק, הוא מחיר מקסימלי ואפשר לשלם פחות ממנו – תלוי בסכום הנדרש מבית הספר. כמו כן, על בית הספר לאפשר לילדים שהוריהם אינם יכולים לעמוד כלכלית בתשלום הנדרש, ליהנות מהפרויקט בכל זאת.
לפרטים נוספים.

התאמות לילדים עם אלרגיות:
אם ילדך אלרגי למזון מסוים, חשוב לדעת כי מוסדות החינוך חייבים לבצע התאמות על מנת לאפשר לילד להשתתף בכל הפעילויות במסגרת החינוכית-חברתית של בית הספר, וחל איסור על מוסד חינוכי למנוע מילד אלרגי השתתפות בפעילויות אלו. על ההורים להעביר טופס הצהרה על המצב הבריאותי של ילדם לבית הספר בתחילת כל שנה. במסגרת הצהרונים חייב להיות מענה תזונתי לתלמידים הסובלים מאלרגיה כלשהי. במקרים שבהם האלרגיה היא לאלרגן שהוא בעל תכונה של פיזור באוויר (לדוגמה, בוטנים או חטיפים המכילים בוטנים) יש להגדיר את מוסד החינוך או את מסגרת הפעילות (למשל, הצהרון) כשטח נקי מהאלרגן. יש לציין באופן בולט בשטח המוסד, באזור הפעילות ומחוצה לו שאין להכניס את האלרגן ומוצרים המכילים אותו לשטח המוסד ולאזור הפעילות.
לפרטים נוספים.

על אי שוויון ופערים חברתיים במערכת החינוך:

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה