ידיעה כתובה |

: יוניס"ף: "מודאגים לנוכח הפרת זכויות ילדים"

מדינה נכתב על ידי

יוניס"ף: "אנו קוראים לישראל, כמו גם לרשות הפלסטינית ולרשויות חמאס בעזה, להציב את זכויות הילדים לפני כל שיקול אחר שהוא ולנקוט צעדים מידיים להקל את סבלם. כיבוד זכויותיהם של ילדים והימנעות מניצול של מצוקתם צריכים להיות בקדימות עליונה עבור הכול, וההקשר הנוכחי אינו יוצא מן הכלל."
את המחיר הכבד ביותר של חמישים ואחת שנות כיבוש, אחת-עשרה שנות מצור על רצועת עזה ואין ספור מקרי אלימות, משלמים בעיקר ילדים. נראה שלאחרונה מתעורר השיח בקרב הפעילים והפוליטיקאים סביב מצב הילדים תחת הכיבוש, ולפני חודש אף התקיים דיון בנושא בכנסת. עם זאת, המצב רחוק מלהשתפר.

בתגובה למציאות הקשה של הילדים, יוניס"ף (קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים) יצאו בהודעה לעיתונות. "אנו מודאגים מאוד לנוכח ההפרות המתמשכות של זכויות ילדים, ותובעים כי יינקטו צעדים קונקרטיים ומידיים שיאפשרו לילדים לחיות כשהם חופשיים מפחד, ולממש את כל זכויותיהם" כתבו יוניס"ף בהודעה. "למרות אזהרות מתמשכות ופניות מצד האומות המאוחדות וגופים אחרים להעניק קדימות עליונה להגנה על ילדים, שבוע אחרי שבוע מגיעים מרצועת עזה ומחלקים אחרים של השטח הפלסטיני הכבוש דיווחים על הרג או פציעה קשה של ילדים, חלקם בני 11 בלבד. ובמקביל, ילדים בישראל נחשפים לפחד, טראומה ופציעות קשות."

צפו בכתבה על הדיון בנושא בכנסת:

"מחבלים בפוטנציה": ילדים תחת כיבוש (לדף הכתבה »)(Available in English)

ארבעת אלפים קטינים פלסטינים נעצרו בשנה האחרונה, כיום יושבים כ 800 קטנים בבתי הכלא הצבאים. הנתון המזעזע הזה חושף לנו מציאות לא מדוברת על חייהם של הילדים הפלסטינים תחת הכיבוש. מדובר במציאות יומיומית של מעצרי ילדים ונערים, תוך הפרת זכויותיהם הבסיסיות. מספר חברי כנסת בשיתוף פעולה עם ארגוני חברה אזרחית יזמו דיון בנושא. האם הדיון הזה הציע דרכי פעולה לשינויי המציאות?
הופק ע"י: | עלה ב: 17/07/2018

בהודעתם, יוניס"ף הציגו פרטים כואבים על המציאות איתה מתמודדים הילדים בשטחים: "רק החודש נהרגו שבעה ילדים פלסטינים מתחמושת חיה והפגזות מישראל. על פי דיווחים שתי ילדות ישראליות, בנות 14 ו־15, נפצעו גם הן מירי חסר הבחנה של רקטות ופצצות מרגמה שארגונים חמושים פלסטיניים ביצעו לעבר ישראל. מאז תחילת ההפגנות נגד תנאי החיים המידרדרים בעזה, ב־30 במרס 2018, ליד גדר המערכת בין עזה לישראל, נהרגו 26 ילדים פלסטינים, 21 במהלך ההפגנות וחמישה אחרים מהפגזות ישראליות או שלא בהקשר של ההפגנות. בתקופה ההיא נפצעו מאות ילדים אחרים מתחמושת חיה. כמה מהילדים הללו יסבלו ממוגבלויות כל חייהם, לרבות בשל קטיעת גפיים. אלפים זקוקים בדחיפות לסיוע פסיכו־חברתי, לטיפול רפואי של מומחים ולתמיכה בשיקומם. בכל רחבי השטח הפלסטיני הכבוש, אבל ברצועת עזה במיוחד, אנו רואים כיצד נגזלות מילדים וילדות כל זכויותיהם. משפחות מתמודדות עם ארבע שעות של אספקת חשמל ביממה בחום הכבד. מים נקיים לשתייה הם מצרך יקר ונדיר. תחילת שנת הלימודים, בעוד חודש, תקשה מאוד על עשרות אלפי משפחות שאינן יכולות להרשות לעצמן לרכוש ציוד וחומרי לימוד."

אנו מגנים את השימוש בילדים ששני הצדדים עושים, לעיתים קרובות באופן ציני, בנאומים פוליטיים ובתעמולה" יוניס"ף סיכמו. "מדאיגים במיוחד הקריאה, בשבוע שעבר, של הוועדה המארגנת של 'צעדת השיבה הגדולה', שקראה לפלסטינים להפגין בסימן 'יום השישי של הילדים השאהידים', והדיווחים על חשיפתם של ילדים לאלימות. אסור שילדים יהיו, בשום מקרה, מטרה לאלימות ואין להעמיד אותם בסיכון של אלימות או לעודדם להשתתף באלימות."

"אנו קוראים לישראל, כמו גם לרשות הפלסטינית ולרשויות חמאס בעזה, להציב את זכויות הילדים לפני כל שיקול אחר שהוא ולנקוט צעדים מידיים להקל את סבלם. כיבוד זכויותיהם של ילדים והימנעות מניצול של מצוקתם צריכים להיות בקדימות עליונה עבור הכול, וההקשר הנוכחי אינו יוצא מן הכלל."

מעצר ילדים בירושלים המזרחית. צילום: בצלם

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. יוסי 25 באוגוסט, 2018  בשעה 9:07

    מדאיג ומטריד

  כתבות ווידאו שחבל לפספס