ידיעה כתובה |

: ייצוג נשים במפלגות חרדיות

חברה נכתב על ידי

בבית המשפט העליון נערך היום (31.7.2018) בבוקר בדיון בעתירה (1823/15) נגד רשם המפלגות ומפלגת אגודת ישראל, בדרישה למחוק את סעיף התקנון שאוסר על נשים להיות חברות במפלגה, ובכך מונע את האפשרות שלהן להתמודדות ברשימה.

העתירה שהגישה לפני כשנתיים עו"ד תמר בן פורת, שאליה הצטרפו עשרה ארגוני נשים, מכוונת נגד סעיף 6 בתקנון אגודת ישראל, הקובע כי במפלגה יכול להיות "כל איש יהודי הנמנה עם החרדים לדבר ה' ומזדהה עם אגודת ישראל ומטרותיה". בעתירה נטען שסעיף התקנון מנוגד לזכות היסוד לשוויון ולזכות היסוד של נשים להיבחר. עמותת "איתך מעכי" שמובילה את העתירה בשם שאר הארגונים דוחה את טענות המדינה והמפלגה שיש לאזן את עיקרון הרב תרבותיות וחופש הדת. המפלגה, גם אם היא חרדית, היא לא ישות דתית. הדרת נשים במדרכות, ברדיו ובמרחב הציבורי בכלל היא חמורה ולא פחות מכך, הדרת הנשים החרדיות ממרכז השיח הדמוקרטי המתנהל בכנסת.

חרדיות לכנסת (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עתירתן של נשים חרדיות לבג"צ לחייב את המפלגות החרדיות להציג פרקטיקה בה נשים יוכלו להיבחר בהן לכנסת - נדחתה, אך מפלגת הנשים "ובזכותן" תתמודד בבחירות הקרובות. לשכת עורכי הדין ערכה יום עיון בנושא "בחירות לכנסת בסימן העצמת נשים חרדיות", בהשתתפות נשים חרדיות וחברות כנסת, בו דנו בהדרת נשים חרדיות, באיסור ההלכתי ועוד.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/02/2015

עורכות הדין פרופ' נטע זיו ונטע לוי מעמותת איתך מעכי, קוראות לבג"צ לצאת בקביעה חד משמעית שמפלגות בישראל לא יכולות להדיר נשים. לדבריהן, ההכרעה הזאת קריטית במיוחד לנוכח העובדה שאנו בפתחה של מערכת בחירות לרשויות המקומיות. יצויין כי גם במערכת הבחירות הקודמת לרשויות המקומיות היו מספר נשים חרדיות שהעזו להתמודד אולם ספגו התנכלויות קשות עד שנאלצו להסיר את מועמדותן לפני הבחירות.

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בקולות של נשים חרדיות, וגם של גברים חרדים, המבקשים ליצור שינוי ודורשים ייצוג של נשים חרדיות בשלטון הארצי ובשלטון המקומי.

עו"ד נטע לוי: "היה ברור ששופטי בג"צ מבינים שמדובר בסעיף בתקנון שמפלה נשים ומונע מהן לקחת חלק פעיל ולהיבחר למפלגה. השופטים השאירו פתח אחרון למפלגה להודיע לביהמ"ש בתוך חודש על ביטול או תיקון הסעיף המפלה באופן שיאפשר לנשים להיות חברות במפלגה".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס