תמלול הכתבה: חרדיות לכנסת

מגישה: הרשימות לכנסת הוגשו לרשם המפלגות ובשבועות הקרובים מקדישים פוליטיקאים את זמנם במפגשים עם ציבור הבוחרים. מעבר לפאנלים המתוקשרים, ניתן היה למצוא גם את אלו שהבינו שהם האנדרדוג בבחירות הללו. לדוגמא - נשים חרדיות, שדרכן להיבחר במפלגות הקיימות חסומה ע"י הרבנים. עתירתן של הנשים החרדיות לבג"ץ נדחתה.

אסתי שושן: אני רוצה לשאול אתכם שאלה, למה אנחנו צריכים מזרחים בכנסת? למה אנחנו צריכים ערבים בכנסת? למה אנחנו צריכים דתיים, או חרדים? בכלל למה צריך את הכאב ראש הזה שנקרא דמוקרטיה? זו בדיוק התשובה שאני נותנת לכל מי ששואל אותי, למה צריך נשים חרדיות בכנסת ולמה פתחנו במחאה הזאת של לא נבחרות לא בוחרות. המציאות לימדה אותנו שהקול הנעלם והנאלם ביותר, בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית זה הקול של הנשים החרדיות. אם אריה דרעי מדבר היום על שקופים, אז אנחנו השקופות אריה. אנחנו השקופות. המציאות לימדה אותנו כמו שאמרה עליזה לביא, שחברי כנסת חרדים לא מגיעים לדיונים בוועדות שעוסקות במעמד האישה, או במצבה של האישה החרדית. דיונים שעוסקים בבריאות האימא שלהם, זה מעניין אולי את הסבתא שלהם.

מגישה: אחד הטיעונים של הרבנים נגד נשים מועמדות, הוא איסור הלכתי. לנושא זה נתנו הנשים החרדיות מענה.

מיכל צ'רנוביצקי: חברי הכנסת החרדים, הצביעו כמעט כולם רק עכשיו, לאחרונה לדליה איציק בסיבוב הראשון בחירות לנשיאות, כמובן שזה היה מן הסתם בהסכמת גדולי התורה. בנתניה, הקהילה החרדית בנתניה, קהילה חסידית הצביעה למרים פיירברג לראשות העיר. ייצוג לנשים חרדיות בכנסת, זה לתת מענה למסורבות גט, ייצוג לנשים חרדיות בכנסת זה להיות אוזן קשבת לאימהות חד הוריות במגזר החרדי, שאם נשים זה אנדרדוג, אז חד הוריות זה האנדרדוג של האנדרדוג. זה ממש בושה.

מגישה: רות קוליאן, שהגישה עתירה לבג"צ לשלילת מימון ממפלגות מדירות נשים, הקימה את מפלגת "ובזכותן - חרדיות עושות שינוי" לאחר שבג"צ דחה את עתירתה.

רות קוליאן: ייצוג חרדי בכנסת זה לומר לאישה שהיא יכולה להיות יותר מאשר גננת, מטפלת, עקרת בית, זה לומר שהיא יכולה באמת לקחת, למצות את עצמה, להגיע להעצמה אישית. כשאתן יוצאות מכאן היום, אתן לוקחות אתכן בפנים את המסר שהיום מה אני עשיתי היום כדי לדאוג שלאישה שלצידי שיהיה לה טוב. מה אני עשיתי היום בשביל להעצים אישה חרדית, מה אני, שאני החזק באוכלוסיה, החזק בחברה עשיתי, איפה החובה המוסרית שלי, למען החלש בחברה.

סוף תמלול הכתבה: חרדיות לכנסת

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס