ידיעה כתובה |

: המשט מאירופה מתקרב לעזה

מדינה נכתב על ידי

המשט האירופי למען סולידריות עם תושבי רצועת עזה הנצורים מתקרב אל חופי הרצועה. חמישים פעילים על סיפון הספינות: "נשבור את המצור!". בפועל, הספינה 'אל עוודה' נתפסה וברגעים אלו נגררת על ידי הצבא לנמל אשדוד, הספינה 'חורייה' עדיין בדרכה, ואילו שתי ספינות קטנות יותר תקועות בנמלים בסיציליה וביוון עקב תקלות טכניות ואינן יכולות להמשיך.

המשט יצא לפני חודשיים משוודיה. מטרתו היא לתרום את הספינות לדייגי עזה כתחליף לספינות שהוחרמו או הוטבעו ע"י צה"ל, העברת אספקה של ציוד רפואי וציוד הומניטרי לתושבי הרצועה. המשט היה צפוי להגיע היום (יום א', 29.07.2018) אל חופי עזה. נמל פלרמו שבסיציליה, היה התחנה האחרונה לפני ההפלגה אל חופי עזה. בנמל העניק ראש עירית פלרמו את ברכתו למשתתפי המשט והודיע כי הרציף בו עגנו ספינות המשט יקרא מעכשיו "רציף יאסר ערפאת" כאות תמיכה של העיר פלרמו ותושביה במאבק הפלסטינים לעצמאות לאומית.

משט לעזה כנגד כל הסיכויים (לדף הכתבה »)(Available in English)

בזמן שבישראל חגגו את פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים ואת הזכייה בתחרות האירוויזיון, יצא משט הזדהות עם תושבי עזה מגטנבורג, שבדיה. המשט עובר בנמלי אירופה ומתקבל על ידי התושבים באהדה. המטרה של המשט - העלאת המודעות הבינלאומית למצב ברצועת עזה. משתתפי המשט לא באמת מאמינים שיגיעו לעזה אך הם מבקשים להעלות את המודעות למצב גם בקרב אלו שמסרבים לראות את הסבל האנושי, ירי הצלפים על המפגינים והפרת זכויות אדם על בסיס יום יומי.
הופק ע"י: | עלה ב: 23/05/2018

חלק מהפעילים שעל הסיפון כבר השתתפו במשטים קודמים וחוו השתלטות אלימה של חיילים ישראלים על ספינותיהם בלב ים ותקופות מעצר בכלא הישראלי – והדבר לא הרתיע אותם מלחזור להשתתף במשט הנוכחי. בין הפעילים יש גם כמה אזרחים ישראלים, בהם יונתן שפירא, לשעבר טייס חיל האוויר הישראלי. שפירא שיגר מסר מסיפון הספינה ואומר: "מטרתנו העיקרית היא שבירת המצור והענקת הספינה הזאת ושתי האחרות כתרומתנו לדייגי עזה. לחיילים של חיל הים אשר מתכוננים להשתלטות על הספינות שלנו אני רוצה לומר: סרבו פקודה! אנחנו קבוצה של פעילי שלום שבחרו במאבק לא אלים בדרכנו לנמל עזה. אין לכם שום עילה מוסרית לעצור אותנו מלהגיע לשם. אפשרו לנו להגיע ליעדנו!"

פעיל תנועת גוש שלום וחבר הכנסת לשעבר, אורי אבנרי, אומר שמדיניותה של ממשלת ישראל כלפי עזה היא "איוולת וטמטום מוחלט". בנוסף אמר אבנרי: "בחודשים האחרונים אנו שומעים שוב ושוב כי רצועת עזה איננה חלק ממדינת ישראל, ולכן מי שמנסים לחצות את הגבול בינה לבין ישראל הם 'פולשים' הפוגעים בריבונות של מדינת ישראל ומותר לירות ולהרוג אותם. בטיעונים כאלה הצדיקה הממשלה הפעלת צלפים לירות ולהרוג יותר מאשר 150 מפגינים לא חמושים בגבול הרצועה. כאשר מתקרבות ספינות בינלאומיות אל חופי עזה אנו שומעים זמירות אחרות מפי דוברי הממשלה 'לא נאפשר לספינות המשט להיכנס למים הטריטוריאליים של ישראל ולהגיע לרצועת עזה'. אם המים בחופי עזה הם חלק מהמים הטריטוריאליים של ישראל, זה אומר שרצועת עזה בעצמה היא חלק ממדינת ישראל – ואז מתמוטט התירוץ שבו משתמשים להצדיק את ירי הצלפים על מפגינים בגבול הרצועה."

כתבת הטלוויזיה החברתית, יהודית אילני, הייתה על סיפון אחת מספינות המשט בחודש שעבר. היא תיעדה את חוויתה כאן.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס