ידיעה כתובה |

: פסילת מינוי של מדענית בשל דעותיה

חברה נכתב על ידי

ביום ראשון, (8.7.2018) פורסם כי שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, מנע את מינויה של פרופ' יעל אמיתי לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית. לדבריו, הוא מנע את מנויה של פרופ' אמיתי כיוון שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק. אתמול (9.7.2018) פנתה האגודה לזכויות האזרח למשנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה דחופה להתערב בהחלטתו של אקוניס.

פרופ' יעל אמיתי, היא מומחית בנוירולוגיה ואחת מחוקרות המוח המובילות בישראל בנוסף להיותה ראשת בית הספר למדעי המוח באוניברסיטת בן גוריון בנגב. ועדיין מסתבר שכל זה לא מספיק טוב כדי להכניס אותה למועצת הנגידים של הקרן הישראלית-גרמנית למחקר מדעי (GIF). משרד המדע עצמו הוא זה שביקש מפרופ׳ אמיתי להצטרף לוועדה, אבל אקוניס התערב ברגע האחרון וטירפד את מינויה.

נציין שעצומה המדוברת, שעליה חתמה פרופ' אמיתי, היא עצומה התומכת סירובם של חיילים לשרת מעבר לקו הירוק, לא בסרבנות מצפון. היא לא קוראת לחיילים לסרב לשרת בשטחים אלא רק מבקשת שתינתן להם האפשרות לסרב מעבר לקו הירוק. אבל למרות זאת, אין שום הצדקה לביטול מינויה של הפרופסורית. דעותיה הפוליטיות לא משפיעות על היותה חוקרת מצוינת ובעלת ידע רחב על תחום עיסוקה, ובהתאם לזאת, אינן חלק מהשיקולים המקצועיים שלפיהם אמור משרד המדע לעבוד.

גורמים באוניברסיטאות הזהירו מפני פגיעה בכבודה ובמוניטין המקצועי של פרופ' אמיתי ובכלל פגיעה במחקר הישראלי, סיכון מעמדה האקדמי בעולם ולמעמד של ישראל בעיני קרנות זרות בגלל ההתערבות הפוליטית. זאת בלי שאנחנו מדברים בכלל על כך שהתערבות פוליטית בתחומים אלו ובדיקת עמדותיהם האידיאולוגיות והפוליטיות של אנשי מדע ואקדמיה, מזכירים משטרים מדכאים וחשוכים, שאנחנו כמובן לא רוצים להיות חלק מהם.

אופיר אקוניס, שר המדע והטכנולוגיה

בפניית "האגודה לזכויות האזרח" כתב עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה: "שיקוליו של השר אקוניס פסולים בתכלית. בענייננו מדובר במינוי לתפקיד מדעי. החומרה המיוחדת לא רק נודעת לשיקולים שהנחו את השר בפסילת המועמדות, אלא לעצם העובדה שבמשרד המדע נערכה בדיקה לגבי עמדותיה האידיאולוגיות של פרופ' אמיתי, בבחינת האם המועמדת היא 'משלנו' או שמא היא גילתה אי אז בעבר 'חוסר נאמנות למשטר'".

בנוסף לפנייה של "האגודה לזכויות האזרח" פורסמה עצומה של עמותת "זזים" בכדי לבטל את הרדיפה הפוליטית ולאשר שוב את מינויה של פרופ' אמיתי. לחתימה על העצומה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס