ידיעה כתובה |

: רגעים ראשונים של חופש

חברה נכתב על ידי

בשבוע שעבר, לאחר חמש שנים בכלא סהרונים שוחרר עבדלרחמן עלי ערבי אלטהיר, פליט שהגיע לארץ מצ'אד.

ב-2011 אחרי ששרד רדיפות ועימותים במולדתו, צ'אד, הגיע לישראל עבדלרחמן עלי ערבי אלטהיר בכדי לחפש אחר מקלט. בקשת המקלט שלו בישראל נדחתה על פי נוהל – שבינתיים בית המשפט פסל – לפיו בקשת מקלט שהוגשה לאחר למעלה משנה לאחר הכניסה לישראל פסולה. מ-2013 ועד לחודש מאי השנה, ישב, עבדלרחמן בכלא סהרונים מבלי לדעת אם אי פעם ישתחרר. עקב הרדיפות שעבר ומכיוון שלקח חלק בעימותים שאירעו בצ'אד, עבדלרחמן חושש לחזור למולדתו. בנוסף, לישראל אין יחסים דיפלומטים עם צ'אד, ולכן אין למדינה כל אפשרות לגרש אותו. ועדיין, הוא ישב בכלא 5 שנים.

עבדלרחמן ועובדי המוקד לפליטים ולמהגרים. צילום: המוקד לפליטים ולמהגרים.

בחודש שעבר, בית הדין לביקורת משמורת קיבל את טענות המוקד לפליטים ולמהגרים במלואן וקבע כי לא ניתן להחזיק אדם כלוא לתקופה כה ממושכת, כשאין כל צפי להרחקתו. בנוסף, בית הדין קבע כי אין לראות בסירובו של עבדלרחמן לחזור לצ'אד היעדר שיתוף פעולה, זאת משום שיש לו עילה לגיטימית – חשש לחייו. אחרי למעלה מחמש שנים בכלא, בית הדין שחרר את עבדלרמן לדרכו, אבל שחרורו מותנה בכך שהוא יעזוב את ישראל באוגוסט הקרוב, למרות שלא ברור כיצד יעזוב ולאן ילך.

אחרי למעלה מחמש שנים בכלא, הוא מסתגל לחיים בחוץ ומתארח אצל חברים שהלכו ובאו מכלא סהרונים בזמן שהוא נותר כלוא. על אשרת השחרור שלו מצוין שיינקטו צעדי אכיפה כנגד מי שיעז להעסיקו ועל אף ששוחרר מהכלא בהחלטה חוקית, אין לו כל אפשרות חוקית להתקיים בישראל ועתידו לא ברור בכלל. 

בקשת המקלט של עבדלרמן נפתחה מחדש. מהמוקד לפליטים ולמהגרים נמסר שהם ילוו אותו בהליך המקלט, ויפעלו לכך שהוא יוכל להישאר בישראל. "אין לקבל מצב בו מדינת ישראל תמנע שהות ומקלט מאדם שאין כל דרך להחזירו למדינתו, וקיים חשש אמיתי לחייו במידה וישוב אליה". נציגי הקו החם של המוקד לפליטים ולמהגרים פגשו אותו לאורך השנים, וניסו במשך תקופה ארוכה לקבל את תיק המקלט שלו מיחידת הטיפול במבקשי מקלט.

סיפורו של עבדלרחמן שכיח מכפי שנדמה. קראו את הכתבה של "הטלוויזיה החברתית" על דו"ח שפרסם המוקד לפליטים ולמהגרים ב-2016: "נשכחו בכלא", שהתמקד בנושא מעצרים ממושכים של מהגרים ומבקשי מקלט.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס