ידיעה כתובה |

: שבעה שבועות להפגנות בעזה

מדינה נכתב על ידי

בשבעת השבועות האחרונים, תושבי רצועת עזה מפגינים מדי יום שישי על גבול הרצועה. ההפגנות מתקיימות בחמישה מוקדים שונים הנמצאים במרחק של כ-700 מטר מהגדר. עד כה נהרגו כארבעים פלסטינים ונפצעו כ-9,800.

בשישי האחרון (11.5.18), ניסו כמה מאות מפגינים לפרוץ את הגדר, הבעירו צמיגים ויידו אבנים אל עבר כוחות צה"ל, והעיפו אל תוך שטח ישראל עפיפונים שאליהם חיברו חומרים בוערים. הכוחות הישראליים השתמשו בקליעי גומי, גז מדמיע ותחמושת חיה, לרבות ירי של צלפים שהוצבו לאורך הגדר.

אחת מהבעיות המרכזיות אשר עלו בשבועות האחרונים היא חוסר היכולת של מערכת הבריאות הפלסטינית להתמודד עם כמות הפצועים ואנשים הזקוקים לטיפול רפואי פיזי ונפשי. נכון לעכשיו, רק 72% מסוגי התרופות הנדרשות למתן מענה לנפגעי הטראומה זמינים בעזה, לדברי ארגון הבריאות העולמי. בסך הכול 45% מהתרופות החיוניות כמעט אזלו ו־40% אזלו כליל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי נעשים הסדרים לאספקת משלוח של 20 משאיות ובהן מוצרים פרמצבטיים ופריטי אספקה רפואית מהגדה המערבית, אלא ששיבוש פעולתו של מעבר כרם שלום עלול לעכב את הגעת המשלוח לבית המרקחת המרכזי בעזה.

בנוסף לשיבוש משלוחי התרופות, ייתכן ואספקת הדלק לשעת חירום שמספק האו"ם עלולה גם היא להשתבש. הפסקות החשמל היזומות שנמשכות יותר מ-20 שעות ביממה גורמות לכך ש-54 מתקני בריאות בעזה תלויים בפעילותם של גנרטורים הדורשים כחצי מליון ליטר דלק חירום שהאו"ם מספק כל חודש.

במקביל להפגנות בעזה, גם בגדה המערבית התקיימו הפגנות ואף מספר עימותים בין התושבים הפלסטיניים לכוחות הביטחון הישראליים. במסגרת אירועים אלו נפצעו 230 פלסטיניים, מתוכם 26 ילדים. 91% מהפצועים נפגעו במהלך עימותים שפרצו בעקבות הפגנות סולידריות עם ההפגנות בעזה. כחצי מהפצועים נפגעו מקליעי גומי. בתקרית לפני כשלושה שבועות, ירו כוחות ישראליים גז מדמיע ורימוני הלם לחצר בית הספר "בבורין", במהלך הפסקת הצהריים של התלמידים. לפחות 250 תלמידים נפגעו מן התקרית. לדברי מקורות ישראליים, הירי בא בעקבות יידוי אבנים על כלי רכב של מתנחלים.

ב־29 באפריל מתנחלים תקפו ופצעו עיתונאית פלסטינית שסיקרה תקרית של הפקעת אדמה בכפר א־דיכ. בתקרית אחרת בעיר העתיקה של ירושלים היכו מתנחלים ופצעו פלסטיני בן 23. בשלוש תקריות נפרדות נוקבו צמיגיהם של 17 כלי רכב פלסטיניים, על פי החשד על ידי מתנחלים, ורוססו כתובות "תג מחיר" על קירותיהם של שישה בתים פלסטינים. בשטח H2 של העיר חברון, הנתון לשליטת ישראל, תקפו מתנחלים שלושה בתים פלסטיניים ורגמו אותם באבנים, מעשה שעורר עימותים עם התושבים. מאז תחילת 2018 ניכרה עלייה באלימות מצד מתנחלים – ממוצע שבועי של חמישה אירועי אלימות המסתיימים בפצועים או בנזק לרכוש.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס