ידיעה כתובה |

: בצלם לחיילים: סרבו לירות בלא חמושים

מדינה נכתב על ידי

ארגון "בצלם" קורא לחיילים לסרב לירות במפגינים בעזה: ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי ופקודה לעשות זאת היא בלתי חוקית בעליל.

היום יוצא ארגון "בצלם" בקמפיין שיישא את הכותרת ״מצטער המפקד, אני לא יורה״. הקמפיין יכלול מודעות בעיתונות שיבהירו לחיילים כי עליהם לסרב לירות במפגינים לא חמושים. הארגון נוקט במהלך יוצא דופן זה בעקבות האירועים של יום שישי האחרון, במהלכם חיילים ירו אש חיה לעבר מפגינים לא חמושים. מתוך לפחות 17 פלסטינים שנהרגו, 12 נהרגו בהפגנות ומאות נוספים נפצעו מהירי.

הצבא נערך להפגנות אלה וגורמים רשמיים הבהירו מראש, כי חיילים יירו במפגינים שיהיו ב"אזור המפורז" מאות מטרים מהגדר שהוגדרו מראש. בצלם התריע על התוצאות הצפויות של מדיניות זו וכעת, לקראת ההפגנות הצפויות ביום שישי הקרוב, שב ומבהיר כי ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי ופקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל.

צפו בלקט מהצהרות סירוב של סרבניות וסרבני  גיוס שסירבו להתגייס בשנה החולפת מטעמי מצפון ומוסר:

סרבנות 2017 (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

היום התפרסם (28/12/2017) "מכתב השמיניסטיות 2017" עליו חתומים מעל 60 סרבניות וסרבנים. צפו בלקט מראיונות עם סרבני.ות גיוס שסירבו השנה להתגייס מטעמי מצפון ומוסר.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/12/2017

לבצלם חשוב להבהיר כי: "אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם, אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב, אם העין אינה עיוורת והלב אינו אטום או מושחת". ישראל, כמו כל מדינה אחרת בעולם, כפופה בפעולותיה להוראות המשפט הבינלאומי, המגביל את השימוש בנשק בכלל ובאש חיה בפרט. ישראל אינה רשאית להחליט על דעת עצמה כי כללים אלה אינם חלים עליה.

האחריות על מתן הוראות בלתי חוקיות אלה ועל התוצאות הקטלניות של יישומן מוטלת בראש ובראשונה על קובעי המדיניות – ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל – וזוהי חובתם לשנות הוראות אלה לאלתר, עוד לפני ההפגנות ביום שישי הקרוב, כדי למנוע את מותם ואת פציעתם של בני אדם נוספים. עם זאת, ציות לפקודות בלתי חוקיות בעליל הוא עבירה פלילית. לכן, אם החיילים בשטח יקבלו פקודות לירות אש חיה באזרחים לא חמושים – מוטלת עליהם החובה לסרב לציית להן.

השימוש באש חיה אסור על אחת כמה וכמה כאשר חיילים הנמצאים במרחק רב, בתוך ישראל, יורים במפגינים הנמצאים בתוך עזה, מעברה השני של הגדר. הצבא כמובן רשאי למנוע את התקרבותם של אנשים לגדר וניסיונות לפגוע בה ו-או לחצות אותה. הוא יכול גם לעצור את המנסים לפעול כך, אבל קיים איסור מוחלט לירות אש חיה רק מהטעם הזה.

הפגנות ליד גדר המערכת בסוף השבוע שעבר. צילום: בצלם.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) 9 במאי, 2018  בשעה 11:05

    אתם פשוט טלוויזיה שמאלנית בעליל.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס