ידיעה כתובה |

: עדיף כלא בישראל מלמות בדרך

חברה נכתב על ידי

דו"ח מחקר חדש מציג עדויות של פליטים שעזבו מישראל לרואנדה ואוגנדה וקיבלו הגנה באירופה. מהמחקר שנערך על ידי שלוש חוקרות בתחום ההגירה עולה בבירור: ההבטחות שנתנה מדינת ישראל הן בבית המשפט והן בפני העוזבים "מרצון" בנוגע למה שצפוי להם לאחר הגעתם לרואנדה ואוגנדה – לא התקיימו. 

מהמחקר שנערך על ידי שלוש החוקרות – שחר שוהם (דוקטורנטית במכון ללימודי אסיה ואפריקה, אוניברסיטת הומבולדט בברלין), ליאת בולצמן (מאסטרנטית לעבודה סוציאלית וזכויות אדם, באוניברסיטת אליס סולומון בברלין) וליאור בירגר (דוקטורנטית לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים ועמיתה בתכנית "זכויות אדם תחת לחץ") – עולה כי במקום גישה לבקשת מקלט וקבלת אישורי עבודה, לאחר נחיתתם של הפליטים ברואנדה או באוגנדה נלקחו מהם תעודות המעבר שניתנו להם בישראל, ולאיש מהם לא ניתנה גישה לבקשת מקלט.

[באוגנדה] "אחד מוציא גדולה סכין אומרים תביא כסף אם לא אנחנו הורגים אותך. הם לוקחים את כל מה שהיה לנו- 3,500 דולר בגדים, טלפון הכל לוקחים […] ואנחנו לא יודעים מה לעשות…" (דוויט, שם בדוי, עזב את ישראל ב2015 והגיע לרואנדה במסגרת נוהל העזיבה מ"רצון".)

וכך, כשהם חסרי מסמכים, חשופים למעשי שוד, איומים וכליאה, הם נאלצו להמשיך למסע מסוכן בחיפוש אחר מקלט. בדרך היו חשופים לסחר בבני אדם, כליאה, סכנת החזרה בכפייה לאריתריאה, תנאים קשים של הרעבה, אלימות, ועבדות במחנות העינויים בלוב, וכן חצייה מסוכנת של הים התיכון מלוב לאירופה.

מסעם של המרואיינים בדו"ח שעזבו מישראל לרואנדה ואוגנדה והגיעו לאירופה.

דו"ח זה מבוסס על ראיונות שנערכו באירופה עם פליטים אריתריאים אשר עזבו את ישראל במסגרת תכנית העזיבה "מרצון" לרואנדה ולאוגנדה. הרקע לדו"ח היא מדיניות "העזיבה מרצון" של רשות האוכלוסין וההגירה של ישראל והוא עוסק בהשלכותיה על העוזבים. מדיניות זו מופעלת מסוף שנת 2013 כלפי אריתריאים וסודנים החיים בישראל, אולם לאחרונה, בינואר 2018, הודיעה מדינת ישראל על החרפת צעדיה כלפי אוכלוסיה זו, הכוללים גם את הכוונה לגרשם משטחה בכפייה.

[בים התיכון] "ראיתי 400 אנשים בתוך המים, טבעו. ראיתי אנשים נכנסו וכולם מתו בסירה. נכנסו לים תשע ספינות, היינו לפני הספינה הזאת, מלא ילדים מתו, אני זוכר… אין לי כוח יותר לדבר על זה" (יוהנס, שם בדוי, עזב את ישראל ב2015 לרואנדה במסגרת נוהל העזיבה מ"רצון". היום חי בהולנד, שם קיבל מעמד פליט)

"העדויות הקשות המובאות בדו"ח זה מציגות באופן ברור את ההשלכות החמורות של המדיניות הישראלית כלפי הפליטים" אומרות שוהם, בולצמן ובירגר, "וכן מוכיחות כי הבטחות ממשלת ישראל על המצפה לעוזבים ברואנדה ובאוגנדה – הנן שקריות. מי שמסרו את עדותם בפנינו הדגישו כי למרות שקיבלו מקלט והגנה באירופה הם מוכרחים לחשוף את האמת על המסע המסוכן אליו נאלצו לצאת, ואמרו כי 'אסור שאף בן אדם נוסף יעבור את הזוועות שאנחנו עברנו'. אנו מצטרפות לקולות המחאה הרבים המושמעים בימים אלה וקוראות לממשלת ישראל לסגת בה מהחלטתה, לבדוק באופן אמיתי והוגן את בקשות המקלט של מי שמבקשים ממנה הגנה ולחדול משליחת מבקשי מקלט למדינות בהן במקום הגנה הם חשופים לאלימות, עינויים וסכנת מוות."
לקריאת הדוח המלא

  כתבות ווידאו שחבל לפספס