ידיעה כתובה |

: תקופת מאסר שניה לסרבן המצפון מתן הלמן

חברה נכתב על ידי

השבוע (שני, 11/12) התייצב מתן הלמן בבקו״ם, והצהיר בפעם השנייה בפני גורמי הצבא כי הוא מסרב להתגייס מטעמי מצפון, גם לאחר עשרת ימי המחבוש אותם ריצה עם סירובו ההתחלתי. הוא נדון הפעם לעשרים ימי מחבוש, בסופם ירצה במצטבר 30 ימים בכלא הצבאי.

צפו בראיון עם מתן הלמן לפני סירובו:

מול כל חוק – יש מוסר ומצפון (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

מתן הלמן יתייצב בלשכת הגיוס ויצהיר על סירובו להתגייס מטעמי מצפון. צפו בראיון עימו בו הוא אומר כי חוק המחייב התגייסות לצבא שמדכא עם שלם שפוגע בו, אינו חוק מוסרי והוא לא מרגיש חובת ציות אליו.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/11/2017

עם צאתו מהבית, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: ״אני חוזר היום ומצהיר שוב בפני הצבא על סירובי להתגייס מטעמי מצפון. ככל הנראה אכלא שוב לתקופה שאולי תיהיה ארוכה יותר מעשרת הימים הקודמים. אני נחוש להמשיך ללכת אחר המצפון שלי והמוסר שלי.״

הלמן מצטרף לצעירות וצעירים רבים הבוחרים בסירוב פוליטי ומצפוני, ומשלמים על כך בתקופות כליאה ממושכות. הוא סרבן המצפון השביעי שנידון לתקופת מאסר בכלא הצבאי בשל סירובו הפוליטי בשנת 2017; קדמו לו תמר זאבי, תמר אלון, עתליה בן-אבא, אופיר אברבוך, נועה גור-גולן, והדס טל.

צפו בסיקור הקולות התומכים והמתנגדים למתן הלמן:

תומכים ומתנגדים לסרבן מתן הלמן (לדף הכתבה »)(Available in English)

ביום סירובו של מתן הלמן, התאספו חבריו ותומכיו, ביניהם סרבניות וסרבני עבר ותנועת "מסרבות" והפגינו את תמיכתם כמיטב המסורת. במקביל, התאספו מתגייסים רבים, מלווים גם הם במשפחותיהם וחבריהם. בתוך זמן קצר נוצרה התנגשות בין התומכים והמתגייסים. האם  ניתן יהיה להגיע לדו-שיח נטול אלימות והתלהמות בנושא? לאחר שהצהיר על סירובו נשפט מתן לעשרה ימי מחבוש בכלא הצבאי.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/11/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס