ידיעה כתובה |

: הדלקת נרות חנוכה בעזרת נשים בכותל

חברה נכתב על ידי

כמנהגן בשנים האחרונות מתכננות "נשות הכותל" לקיים טקס הדלקת נרות חנוכה אלטרנטיבי בשילוב והשתתפות נשים כתחליף לטקס הרשמי המתקיים בעזרת הגברים.

אתמול (10.12.2017) הוצבה החנוכייה הממלכתית של מדינת ישראל בתוך עזרת הגברים בכותל, אליה נשים לא מורשות להיכנס. הטקס הממלכתי של הדלקת נרות חנוכה בכותל מתקיים בתוך עזרת הגברים מדי יום במהלך שמונת ימי החנוכה. בטקס רק הגברים מברכים על הדלקת הנרות, ביניהם: ראש הממשלה, שרים, ח"כים, ראש עיריית ירושלים, הרבנים הראשיים ועוד. טקסים נוספים מתקיימים בשני מוקדים נוספים בכותל: במנהרות הכותל ועל מרפסת ישיבת האידרא.

בשנים קודמות פנו נשות הכותל ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה למנוע הדרת נשים מטקסי הדלקת נרות החנוכה הממלכתיים. בעקבות פנייתן, הונחה רב הכותל לפעול לשילובן ולהשתתפותן הפעילה של נשים בהדלקת הנרות עצמה במסגרת טקסי הדלקת הנרות הממלכתיים המתוכננים בחג החנוכה. בתגובה הודיע הרב כי הטקס המרכזי יתקיים כמו בשנים עברו בעזרת הגברים, טקס בעזרת הנשים לא יתקיים כלל וכלל, אבל טקס בהשתתפות נשים יתקיים במרפסת ישיבת האידרא, המרוחקת מרחבת הכותל. נשות הכותל מצדן לא וויתרו על המצווה וקיימו בעזרת הנשים בכותל טקס הדלקת נרות חנוכה, עם עשרות חנוכיות שהנשים נשאו והביאו מבתיהן. חנוכייה גדולה שהביאו איתן לטקס, הוכנסה למתחם רק לאחר עימות עם המאבטחים. 

צילום: נשות הכותל

גם השנה מתכננות נשות הכותל לקיים את טקס הדלקת הנרות האלטרנטיבי בעזרת הנשים בכותל, ביום רביעי (13.12.2017), 18:00 – ערב נר שני של חנוכה. תמי גוטליב, סגנית יו"ר נשות הכותל: "כמו בשנים קודמות, אנו לא מתכוונות להיכנע לתכתיביו החשוכים של רב הכותל. חנוכה הוא חג של אור ואנו נמשיך לקיים בכותל טקסים, שיאפשרו לנשים ביטוי מלא וגמור של כל פרקטיקה יהודית. לשמחתנו יותר אנשים מסרבים להיכנע להדרת נשים מהמרחב הציבורי ולכן רבים מצטרפים לטקס שלנו מדי שנה".

האם אישה בכלל מחויבת בהדלקת נרות על פי המסורת היהודית? כן, כפי שנכתב בגמרא במסכת שבת (כג): "אישה ודאי מדליקה, אמר רבי יהושע בן לוי: נשים חייבות בנר חנוכה, שאף הן היו באותו הנס", מכאן משתמע שאישה חייבת בהדלקת נר חנוכה על פי המסורת – כך אומרות נשות הכותל.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס