ידיעה כתובה |

: המענה למשבר הדיור

חברה נכתב על ידי

מרכז אדווה פירסם דו"ח חדש – "האופציה הציבורית בדיור: דיור ציבורי אוניברסלי כמענה למשבר הדיור בישראל". המסמך מציג הצעה להתמודדות עם משבר הדיור באמצעות יצירת אופציה ציבורית, שעיקרה יוזמה ממשלתית לבניית דירות מגורים המיועדות לשכירות לטווח ארוך במחירים שבהישג־יד של כלל האוכלוסייה.

לתוכניות הממשלתיות הנוכחיות, "מחיר למשתכן" ו"דירה להשכיר", המטפלות בנושא משבר הדיור יש מתנגדים וטענות רבות. במסמך שפרסמו מרכז אדווה הם מציעים פתרונות שונים – שהמדינה תחרוג מהתעקשותה על עקרונות 'השוק החופשי' ותיזום בנייה ממשלתית של דיור להשכרה לטווח ארוך, בבעלות ציבורית ובמחירים זולים ממחירי השוק. במילים אחרות, הרחבה מסיבית ושיפור מהותי של הדיור הציבורי, כך שהוא ישרת גם את המעמד הבינוני ובעיקר זוגות צעירים החפצים בקורת גג בסמיכות לחינוך טוב ולתעסוקה המאפשרת קיום בכבוד.

ההנחה המקובלת בארצות רבות היא כי ההוצאה על דיור צריכה לעמוד על לא יותר מ-30% מסך ההכנסה של משק הבית. הוצאה בשיעור גבוה מכך מביאה לפגיעה ביכולתם של משקי הבית לממן צורכי מחיה בסיסיים ועלולה להביא לידי פגיעה ממשית ברמת חייהם. בישראל משקי בית רבים, המתגוררים בשכירות וגם כאלה המשלמים משכנתא על דירה שבבעלותם, מוציאים סכומים גבוהים יותר.

מחבר הדו"ח, ירון הופמן-דישון: "אנו מציעים כי הממשלה תהפוך לגורם הפועל ישירות בשוק הדיור במטרה לכונן אופציית דיור ציבורית של שכירות לטווח ארוך, שתפעל לצד האופציה של בעלות ולצד האופציה של שכירות פרטית. לפי ההצעה שלנו, האופציה של שכירות ציבורית תשמש כפתרון דיור למי שאין ביכולתם או ברצונם לרכוש דירה ובו בזמן תשמש גם כגורם ממתן מחירים בשוק השכירות הכללי".

אומדן של המרכז מעלה בבירור כי היום רכישת דירה באזורי הביקוש היא זכות השמורה לעשירונים הגבוהים בלבד. למעשה, עבור כ-60% ממשקי הבית בישראל, רכישת דירה באזורי הביקוש מבלי שיעמוד לרשותם הון עצמי משמעותי בשיעור הגבוה מרבע ממחיר הדירה, גוררת עמה פגיעה ברמת החיים.

צפו בהפגנה של פעילי הדיור הציבורי מול קריית הממשלה:

גלנט בטירה ולנו אין תקרה (לדף הכתבה »)

פעילים למען הדיור הציבורי הפגינו מול בניין קריית הממשלה (22/11/2016) נגד ההתנהלות השערורייתית של שר האוצר ושר השיכון שלא משקיעים בדיור הציבורי.
הופק ע"י: | עלה ב: 23/11/2016

בשנת 2015, רק כ-2% ממשקי הבית התגוררו בדיור ציבורי, בעוד שבארצות שונות באירופה, בהן הולנד, אוסטריה, שבדיה, בריטניה וצרפת, היו היקפי הדיור הציבורי גבוהים בהרבה ונעו בין 17% ל-32% מכלל משקי הבית. בהתבסס על המודל האירופאי לדיור ציבורי מציע מרכז אדווה בדו"ח שהממשלה תיצור מאגר של כ-450 אלף דירות ציבורית במהלך של כ-10 שנים. מאגר זה ייבנה ויחודש כך שבכל עת הוא יהווה כמחצית משוק השכירות וכ- 15% עד 20% מכלל יחידות הדיור בישראל. הדירות יישארו בבעלות ציבורית וימשיכו להיות חלק ממאגר הדירות לשכירות ציבורית, ללא צורך למכור אותן לבעלות פרטית לאחר תקופה כלשהי. בנוסף, הקצאת הדיור הציבורי תעשה תחת קריטריונים מרחיבים, כך שהזכאות תהיה אפשרית למשקי בית – שאין בבעלותם דירה – מתוך כלל האוכלוסייה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס