ידיעה כתובה |

: דוח בנושא הגנה על אזרחים

מדינה נכתב על ידי

הרשויות הישראליות הרסו או תפסו ארבעה מבנים בבעלות פלסטינית בשטח בגדה המערבית, בנימוק של היעדר היתרי בנייה, ובכך פגעו במחייתם של כ-250 בני אדם. כך עולה מתוך הדוח הדו-שבועי של משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים בשטח הפלסטיני הכבוש.

מתוך הדו"ח עולים גם עניינים מדיניים וגם עניינים אזרחיים, ביניהם מקרי אלימות רבים בין אזרחים משני הצדדים כמו כן בין אזרחים פלסטיניים וכוחות בטחון ישראליים, בין השאר:

בעימותים מתמשכים בין פלסטינים לכוחות ישראליים בתוך ירושלים המזרחית וסביבה נהרגו חמישה פלסטינים, ונפצעו 1,015 פלסטינים נוספים, לפחות 34 מהם ילדים. כמו כן נפצעו שני שוטרים ישראלים. רוב העימותים פרצו בעקבות התכנסויות רחבות היקף של מתפללים שהתפללו ברחובות, במחאה על התקנתם של גלאי מתכות בכניסות למתחם אל-חרם א-שריף/ הר הבית בעקבות המתקפה שבוצעה בקרבת המתחם ב-14 ביולי. שניים מההרוגים, בן 18 ובן 21, נורו ב-21 ביולי בשכונות ראס אל-עאמוד וא-טור, אחד מהם בידי מתנחל. שני פלסטינים נוספים, בן 18 ובן 23, נורו במהלך עימותים בעיירה אבו דיס ב-21 וב-22 ביולי. פלסטיני בן 28 מת מפצעים שספג ב-24 ביולי בעימותים דומים בכפר חזמא. מבין הפצועים הפלסטינים נפגעו 19 מתחמושת חיה, ורוב הנותרים נפגעו מקליעי גומי או נזקקו לטיפול רפואי לאחר ששאפו גז מדמיע. שניים מהפצועים הפלסטינים, ילד וגבר, איבדו עין. ב-24 ביולי הסירו הרשויות הישראליות את גלאי המתכות, צעד שצמצם משמעותית את רמת המתיחות והעימותים.

זכויות: משטרת ישראל

כוחות ישראליים ביצעו פשיטה על הכפר כובר, שבו מתגורר מבצע המתקפה בחלמיש וחסמו את כל הכניסות אליו, מלבד עבור מקרים הומניטריים שכניסתם תואמה מראש. כתוצאה מכך חלו שיבושים קשים בגישתם של כ-5,000 תושבים לשירותים ולמקורות מחיה. במהלך הפשיטה החרימו כוחות ישראליים כלי רכב, מסמכים וכסף מביתו של מבצע המתקפה, ובעימותים עם צעירים מקומיים שפרצו במקום נפצעו 24 פלסטינים.

ב-21 ביולי פרצו שוטרי משמר הגבול הישראלי לבית החולים אל-מוקסד שבירושלים המזרחית, על פי דיווחים בחיפוש אחר מפגינים שנפצעו באותו יום, ושיבשו מתן טיפול חירום רפואי. על פי דיווחים הטרידו הכוחות כמה מעובדי בית החולים, ובדרכם החוצה ירו רימון גז מדמיע על פלסטינים שהתכנסו בחצר בית החולים. ב-17 ביולי תועדה פשיטה דומה בהקשר זהה.

ב-15 הזדמנויות לפחות פתחו כוחות ישראליים ביריות אזהרה או באש ישירה אל תוך השטחים שהכניסה אליהם מוגבלת בעזה, ביבשה ובים, בלא שדווח על נפגעים. בכמה מהמקרים האלה שובשה עבודתם של חקלאים ודייגים פלסטינים. בארבע הזדמנויות נוספות יישרו כוחות ישראליים אדמה וביצעו חפירות בתוך שטח עזה, ליד גדר המערכת.

 

לדו"ח המלא

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס