ידיעה כתובה |

: אין כניסה לדמוקרטיה

חברה נכתב על ידי

האגודה לזכויות האזרח: "התנהלות המשטרה פוגעת ביכולתם של העיתונאים לבצע את תפקידם הציבורי, בחופש העיתונות ובזכות הציבור לדעת". האגודה לזכויות האזרח עתרה אתמול (יום א', 30.7.2017) לבג"צ נגד משטרת ישראל בדרישה להפסיק את הגבלת הסיקור העיתונאי בעיר העתיקה בירושלים. 

לאחר הפיגוע שבו נרצחו שני שוטרים ישראלים בהר הבית, החלה המשטרה להטיל מגבלות על כניסת צוותי תקשורת ישראלים, פלסטינים וזרים לעיר העתיקה, בעוד שאזרחים ישראלים-יהודים ותיירים הורשו להיכנס באופן חופשי לאזור. איגוד העיתונאים הביע בהודעה התנגדות חריפה למהלך וקרא לשנותו. בראיון מאוחר יותר לתקשורת, טען מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי שהמצלמות הן ש"מייצרות את הפרובוקציות". במקביל נפצעו מספר עיתונאים מאלימות משטרתית וחלקם אף נזקקו לטיפול רפואי.

בשנים האחרונות חלה החרפה בהתנהלותה של משטרת ירושלים כלפי עיתונאים, המתמודדים עם הגבלות על גישתם למוקדי אירועים, בעיקר באזור העיר העתיקה, ואף עם התנכלות ואלימות מצד שוטרים.

בעתירה נטען כי סיקור תקשורתי הוא הכלי היעיל ביותר של הציבור לביקורת על השלטון ופעולותיו, ואמצעי משמעותי לשמירה על זכויות אדם. כאשר לעיתונאים אין גישה למוקדי ההתרחשות, יכולתם לסקר את התנהלות המשטרה ואת פעולותיה מצטמצמת. למעשה, מדיניות מחוז ירושלים של המשטרה פוגעת במהותה של הדמוקרטיה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס