ידיעה כתובה |

: עתירה לבג"צ – פרסום צווי בטיחות באתרי בניה

חברה נכתב על ידי

"מצבים מסכני חיים הידועים למשרד העבודה נשמרים בסתר הרחק מעיני העובדים והציבור– אותם קורבנות בפוטנציה העלולים לשלם על כך בחייהם או בשלמות גופם"- עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד

עתירה למתן צו על תנאי למשרד העבודה הוגשה לבג"צ בדרישה לפרסם בזמן אמת את צווי הבטיחות המוטלים, כולל פירוט של מהות הליקויים שבגינם הוטל הצו ושמות החברות היזמיות באתרי בניה. עוד דורשים העותרים לפרסם את המידע על הטלת הצו ומהותו באתר הבניה עצמו בו נמצאו ליקויים בטיחותיים, וזאת באופן בולט ונגיש לציבור העובדים באתר ובשפות הרלוונטיות (לכל הפחות עברית, ערבית וסינית), בכדי להתריע בפניהם אודות הסכנה הטמונה באתר והאיסור להמשיך את העבודה עד לתיקון הליקויים. העתירה הוגשה על ידי עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד בשם: "קו לעובד", "ארגון העובדים מען", ונציגי "הקבוצה למאבק בתאונות בניין" ו"הפורום למניעת תאונות עבודה".
ענף הבניה הוא הענף התעסוקתי המסוכן ביותר בשוק העבודה בישראל. בשנת 2016, 49 עובדים נהרגו בענף הבניה ויותר מ-200 נפצעו באורח קשה עד בינוני (לפי הגדרת מד"א). מתחילת 2017 ועד היום, 14 עובדים נהרגו ויותר מ-110 נפצעו קשה עד בינוני (לפי הגדרת מד"א).
כשמתרחשת תאונת עבודה, לעיתים העבודה נמשכת כרגיל על אף שהחוק מחייב לסגור את אתר הבנייה ליומיים לפחות לאחר תאונה קטלנית או קשה.
צפו באתר בנייה בו נפצע קשה פועל בניין אך העבודה באתר המשיכה כרגיל: 

באתר הבנייה העסקים כרגיל (לדף הכתבה »)

ביום ראשון (12.03.2017) נפצע קשה פועל בניין כבן 30 לאחר שנפל מהקומה התשיעית  אל השביעית באתר בנייה ברח' נווה יהושע 15 ברמת גן. יום לאחר התאונה צוות הטלוויזיה החברתית הגיע למקום לברר מה הוביל לתוצאות הקשות, אך מנהלי הפרויקט סירבו לספק תשובות לגבי התאונה. על פי החוק מחויב מנהל הבטיחות התעסוקתית להוציא צו להפסקת העבודות באתר בנייה בו התרחשה תאונה קטלנית או קשה, למשך 2 ימי עבודה לפחות. למרות זאת, העבודה באתר של קבוצת אורתם-מליבו נמשכה ללא מפריע.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/03/2017


למרות הנתונים החמורים הללו, משאביה של הרשות המופקדת על אכיפת כללי הבטיחות באתרי בנייה דלים באופן מחפיר ותפקודה רחוק מלהיות מספק. העתירה הוגשה בדחיפות עקב מדיניות משרד העבודה הנוכחית, לפיה פרסום צווי הבטיחות נעשה באיחור ניכר ממועד הטלתם – כחודש וחצי עד חודשיים בממוצע. העיקוב בפרסום הצווים בזמן אמת, כמו גם פרסום מידע מוגבל בהיקפו שאינו כולל את מהות ליקוי הבטיחות בגינו הוטל הצו, מסכן את שלום העובדים באותם אתרים.
ישנם 17 מפקחים באתרי בנייה מתוך 13 אלף אתרי בנייה בארץ, אין פלא שקבלנים ממשיכים לחסוך כסף על חשבון בטיחות העובדים. בינתיים בממשלה, עובדים כדי לשמור על אינטרס הרווח של חברות הבנייה, במקום על בטיחותם של העובדים. 

הפציעה בינונית – הפיקוח במצב קשה (לדף הכתבה »)(Available in English)

בכל שנה עשרות פועלים נהרגים ואלפים נפצעים באתרי הבנייה בארץ. באוגוסט 2016 עבר תיקון לחוק, שמחייב סגירת אתר ליומיים, לאחר תאונה שגרמה להריגה או לפציעה קשה של עובד. נשאלת השאלה – למה חומרת הליקוי אינה מהווה קריטריון לסגירת האתר, אלא יד המקרה או חובש מד"א שהגיע למקום והגדיר את חומרת הפציעה כבינונית ולא קשה. מבדיקת הנושא עולה, שברוב התאונות דרגת הפציעה מוגדרת בינונית, מה שמבטיח שפקח לא יגיע למקום לבדוק את ליקויי הבטיחות באתר. עם 17 מפקחים ויותר מ-13 אלף אתרי בנייה, אין פלא שקבלנים ממשיכים לחסוך כסף על חשבון בטיחות העובדים. בינתיים בממשלה, עובדים כדי לשמור על אינטרס הרווח של חברות הבנייה, במקום על בטיחותם של העובדים. הכתבה הופקה במסגרת פרויקט "נרתמים" - בטיחות לעובדי הבניין בשיתוף קו לעובד ומען.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/05/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס