ידיעה כתובה |

: עתליה בן אבא קיבלה פטור ושוחררה מהכלא

חברה נכתב על ידי

ועדת אי-התאמה של צה״ל הודיעה היום (שלישי, 27.6) על שחררורה של סרבנית המצפון עתליה בן-אבא. זאת, בהליך בזק, בתום 110 ימי מחבוש בכלא הצבאי. רק אתמול (שני, 26.6) עמדה בן-אבא בפני ועדת מצפון, שדנה בבקשתה לפטור. היום בן-אבא קיבלה מהוועדה תשובה שלילית, ומיד הועלתה לוועדת אי-התאמה שהודיעה על שחרורה לאלתר. בזאת קיבלה בן-אבא פטור סופי משירות צבאי ושוחררה לביתה.

עתליה בן-אבא אמרה עם צאתה מהכלא: "הצבא יכול לקרוא לפטור שנתן לי בכל שם שירצה, אך הלכה למעשה זהו פטור שניתן לי מתוקף סירובי הפשוט להשתתף במערכת הפועלת באמצעים אלימים לדיכויו של עם אחר, משליטה עליו כיבוש כבר 50 שנים, ומטילה מצור שאת השלכותיו המסוכנות עדיין לא ניתן לאמוד. אני יוצאת מהכלא הצבאי בראש מורם, כשלצדי תומכים רבים המבינים כמוני שסירוב לקחת חלק בכיבוש הוא בחירה מוסרית הכרחית. לפני ואחריי היו ויבואו סרבניות וסרבני מצפון נוספים, תנועה הולכת וגדלה של צעירים שלא מהססים לומר – עד כאן."

צפו בהצהרת הסרבנות של עתליה לפני כניסתה לכלא הצבאי:

עתליה בן אבא – אני מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Spanish, English)

"על ידי סירוב, אני רוצה להפעיל לחץ פוליטי על הממשלה, כדי להביא לסיום הכיבוש והמדיניות הצבאית האלימה בשטחים". עתליה בן אבא, בת 19 מירושלים, בראיון לטלוויזיה החברתית על סירובה להתגייס. מקווה שהסירוב שלה יהווה השראה לאחרים, ומציעה לכל מי שעומדים להתגייס - לצאת לסיור בגדה, לקחת חלק בפעילות משותפת בשטחים, כדי להיחשף למציאות הכיבוש, לפני ההחלטה האוטומטית להתגייס. ב-6 בפברואר תתייצב עתליה בבקו"ם שם היא אמורה להודיע על סירובה.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/02/2017

בועדת המצפון נשאלה עתליה ״אם היינו יכולים להגשים לך משאלה אחת, מה היית בוחרת – לקבל פטור מועדה זו, או לסיים את הכיבוש?״. תשובתה היתה: "סיום הכיבוש, כמובן." בתצהיר שהתלווה לבקשתה לעמוד בפני ועדת מצפון, כתבה עתליה: "חברה המושתתת על סבלו של האחר היא חברה שפוגעת בסופו של דבר גם ‏באזרחיה שלה. אני מסרבת לעשות זאת. אני מסרבת לקיים מדיניות של דיכוי ואכזריות. מסרבת להיות חלק ממערכת ‏שפוגעת ‏במיליוני בני אדם בצידוק שקרי של בטחון.‏ ‏למלחמות אין סוף, עד שמספיק אנשים מתים כדי להכריח את מי שמרוויח מהן לשנות כיוון. לי מאד חשוב ‏להיות חלק פעיל בחברה שלי, לכן התנדבתי לשנת שירות, ולכן אני סרבנית מצפון. פעילותי ‏החברתית לסיום הכיבוש ממשיכה גם לפעילות מעשית בשטח – ליווי רועי צאן פלסטיניים, שסובלים ‏מאלימות המתנחלים. ההתנגדות למעשים כאלה היא השירות הכי טוב שאני יכולה לעשות עבור החברה בה אני חיה."

הפגנת התמיכה בעתליה, לפני 110 ימים:

עתליה מצטרפת לסרבניות (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

עתליה בן אבא הגיעה ללשכת הגיוס (6/2/2017) והצהירה על סירובה להתגייס. היא מצטרפת לתמר אלון ותמר זאבי, שתי סרבניות המרצות תקופת מאסר חמישית עקב סירובן. מחוץ ללשכת הגיוס נערכה הפגנת תמיכה בשלושתן.
הופק ע"י: | עלה ב: 07/02/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס