ידיעה כתובה |

: תשובת היועמ"ש לנסיון הצנזורה של מירי רגב

תרבות נכתב על ידי

מתוך מכתב מאת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "כפי שהובהר כבר בעבר, בחינת התניית התמיכה במוסדות תרבות לפי תוכנה של הפעילות התרבותית המתקיימת בה, עולה כדי פגיעה בחופש הביטוי, אשר לו משקל ייחודי בתחום התרבות. תרבות, על כל סוגיה וגווניה, לרבות זו הכוללת עירום אומנותי, היא התגלמותו של חופש הביטוי האומנותי, שהוכר על ידי בית המשפט העליון כשייך ללב ליבה של הזכות לחופש הביטוי וכצורת ביטוי הדורשת הגנה מיוחדת…"

ביום 30.5.17, פנתה שרת התרבות, מירי רגב אל מנכ"ל פסטיבל ישראל בהוראה לכלול מחוץ לפסטיבל את כל המופעים המציגים עירום מלא בטענה כי "מופע בעירום מלא – גם כשהוא בחסות אומנותית – מנוגד ופוגע בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברגשותיהם של אוכלוסיות רחבות".
זו איננה הפעם הראשונה בה השרה רגב נוהגת באופן פסול זה, החותר תחת שלטון החוק ופוגע ישירות בחופש הביטוי. קראו כתבתנו מיום 16.5.17 בנושא הצהרות על אי-תמיכה במוסדות תרבות על-פי קריטריונים שהגדירה השרה רגב.

הקריטריונים החדשים לתקצוב המוסדות | צילום: חדשות 2

עם זאת, נראה כי הפעם השערוריה עלתה מדרגה כאשר במכתב, לא רק מאיימת השרה לשלול תקציבים מהפסטיבל, אלא גם מורה למנכ"ל בסיומו: "להוציא אירועים אלה מהמסגרת הממומנת של פסטיבל ישראל ולא להגיש אירועים אלו בבקשת התמיכה של הפסטיבל למשרדי".

האגודה לזכויות האזרח פנתה בדחיפות להתערבות היועץ המשפטי לממשלה ביום 1.6.17:
"לצערנו עלינו לפנות אליך שוב לגבי התנהגות פסולה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הפוגעת בחופש הביטוי האמנותי ובזכות לתרבות והחותרת תחת שלטון החוק", נכתב, "אם עד היום התרכזה שרת התרבות בהפרחת טענות חסרות שחר על הסתה, פגיעה בתדמית המדינה וסמליה ופגיעה בחיילי צה"ל, הרי שהפעם עברה השרה ללמדנו מידות צניעות. לא ברור על סמך מה קבעה שרת התרבות כי ערכי מדינת ישראל הם ערכי צניעות מחמירים, שמופע אמנותי הכולל עירום אינו נמנה עליהם. לעומת זאת אין חולק שחופש הביטוי האמנותי הוא זכות יסוד חוקתית, והוא חלק בלתי נפרד מערכיה של מדינת ישראל. כפי שכבר הובהר לשרת התרבות הבהר היטב לפני קרוב לשנתיים, אסור לה להתערב בתכנים של אירועי תרבות ואסור לה להתנות תמיכה בבחינת התכנים של היצירה האמנותית (ראו תשובת משנה היועמ"ש אל האגודה לזכויות האזרח מיום 9.8.15)."

"רק לאחרונה, בתשובתך אלינו מיום 11.5.17 הדגשת, כי פניותיה החוזרות ונשנות של שרת התרבות למוסדות התרבות יוצרות 'הצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה, כי הם נתונים לפיקוח ולניטור מתמידים מטעם השלטון, בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי'. עוד ציינת, כי בעקבות פניותינו הובהר שוב לשרת התרבות, ש'לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות המוצגות והאירועים המתקיימים במוסדות אלה.'
פנייתה האחרונה של שרת התרבות לפסטיבל ישראל מעידה שהיא לא רק נחושה בעמדתה לפגוע פגיעה אנושה בחופש הביטוי והיצירה, אלא שהיא גם פוגעת בשלטון החוק, חורגת מסמכותה, מזלזלת בכללי המשפט הציבורי והמינהל התקין, והיא אף קוראת תיגר על הנחיות היועץ המשפטי לממשלה."

בתשובת המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, מיום 11.6.17 נכתב, בין השאר, כי:
"הובהר בעבר כי פניות מסוג זה המופנות למוסדות הציבור, המתייחסות לתוכן פעילות התרבות ויוצרות את הרושם כאילו התמיכה במוסדות עלולה להיפגע מקיומן, נעשות בחוסר סמכות ואינן תקפות מבחינה משפטית. למותר להכביר מילים על האפקט המצנן על חופש הביטוי בתחום התרבות והאומנות, בו קיימת חשיבות מיוחדת לשימורו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות, שיש לפניות כאמור. נוכח האמור, פנייתה של שרת התרבות מיום 30.5.2017 אל מארגני פסטיבל ישראל בבקשה להוציא את אירועי הפסטיבל הכוללים עירום מהמסגרת הממומנת של הפסטיבל והדרישה כי אירועים אלו לא יוגשו על-ידם במסגרת בקשות התמיכה של הפסטיבל למשרד התרבות,  היוותה פעולה שלא בסמכות. לכן, בהתאם לקביעת היועץ המשפטי לממשלה פניית זו של השרה להנהלת הפסטיבל נעדרת תוקף משפטי". למכתב המלא

גם את הופעתו של תאמר נפאר בפסטיבל תיאטרון קהילתי בחיפה (אוקטובר 2016) ניסתה השרה רגב לבטל:

אבן דרך דו קיומית – הופעת תאמר נפאר בחיפה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בימים שלפני הופעת הפתיחה של הפסטיבל לתיאטרון קהילתי, הצהירו פעילי ימין כי לא יתנו למופע של הראפר תאמר נפאר להתקיים. גם שרת התרבות מירי רגב פנתה בקריאה לראש עיריית חיפה לבטל את הופעתו של נפאר. בסופו של דבר ההופעה התקיימה, למרות נוכחות גבוהה של מפגינים עטופי דגלי ישראל בקהל.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/10/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס