ידיעה כתובה |

: סוף שבוע לציון הקו הירוק

מדינה נכתב על ידי

בסוף השבוע האחרון התקיימו צעדות לציון הקו הירוק, אחת התקיימה בגבעת חביבה והשנייה בנווה שלום, בסוף הצעדה בנווה שלום התקיים אירוע מרכזי בנוכחות חברי כנסת ופעילות חברתיות.

ביום חמישי, ה-8/06/2017, התקיימה צעדת הקו הירוק בגבעת חביבה ואורכה כ-7 קילומטר. לצעדה הגיעו בערך כ-100 איש וביניהם ח"כ דב חנין. הצועדים טוענים כי לאורך השנים ממשלות ישראל מחקו את הקו הירוק במכוון מהמפות ומהתודעה ולכן צועדים על מנת להזכיר את הקו הירוק. בתחילת הצעדה נפרס בד ירוק כדי לסמל היכן עובר הגבול. בסוף המסלול התקיימו בגבעת חביבה תערוכות, מופעים וטקס מרכזי. במהלך הצעדה הודיע אבי עופר מקיבוץ מענית, רס"ן במילואים בגולני, כי יפתח בשביתת רעב מול ביתו של נתניהו במחאה על הכיבוש ובדרישה לחתום הסכם שלום עם הפלסטינים "כי אנחנו תקועים כבר 50 שנה במקום".

צעדת הקו הירוק, גבעת חביבה

ביום שבת, ה-10/06/201, התקיימה צעדה נוספת לסימון הקו הירוק שמהווה את ההמשך לצעדה בחמישי. אליה הגיעו מאות מפגינים שצעדו מלטרון לנווה שלום- וואחת אל סאלם. כמו בצעדה בגבעת חביבה, סימנו הצועדים את הקו הירוק בעזרת בד ירוק.

צעדת הקו הירוק בנווה שלום. צילום: נדין אשרף

בערב שבת התקיים האירוע המרכזי בו נכחו כאלף איש, חברי כנסת, פעילים ופעילות חברתיות – ערבים ויהודים. האירוע לווה במוזיקה חיה, נאומים, ראפרים ו-DJ.
אשרף אל-עג'רמי, בכיר ברשות הפלסטינית: "
אנחנו כמחנה שלום, ישראלים ופלסטינים, צריכים לעבוד קשה ביחד כדי להגיע לשלום – כי זה העתיד של שני העמים. אתם רואים מה קורה במדינות ערב, כולם חיים באי יציבות. אנחנו חייבים לייצר יציבות באזור שלנו – על בסיס של שלום."
סמאח סלאימה, ממארגנות האירוע בנווה שלום – וואחת אל סלאם: אמרה: "מול הייאוש והזעם של חמישים שנות כיבוש, אנחנו יוצרים ויוצרות שותפות שתייצר שלום: ערבים ויהודים, ישראלים ופלסטינים – כי שלום עושים ביחד. את השותפות החזקה שלנו נציין באירוע מחאה מוזיקלי משותף, עם אמנים יהודים וערבים, שמסמל את הבחירה שלנו לעמוד ביחד מול הכיבוש. אנו קוראים לציבור לבוא ולהגיד איתנו: 50סוף!"
יו"ר מרצ, זהבה גלאון: "אי אפשר להחזיק עם שלם בלי זכויות ולדרוך עליו בלי שזה יחזור אלינו כאלימות. לפלסטינים אין מה להפסיד וזה יתפוצץ לנו בפרצוף. די לשליטה על מיליוני בני אדם, די לכיבוש".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון באירוע המרכזי בנווה שלום. צילום: נדין אשרף.

נורה סבה ממחסום watch: "חברות מחסום watch צופות ומדווחות במתרחש בשטחים מזה שנים. הכיבוש הוא שרשרת של עוולות נוראיות. יום אחד הכיבוש יסתיים, המחסומים יוסרו, ואנחנו נשב על המרפסת ונשאל למה היה צריך לחכות כל כך הרבה זמן, כל כך הרבה הרג, כל כך הרבה עצים שנעקרו, כל כך הרבה סבל ופגיעה בחייהם ופרנסתם של אנשים".
ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת: "מי שידו קלה על ההדק מול אחמד במחסום בשטחים, עד מהרה ידו קלה על ההדק מול תושבים בכפר קאסם או באום אל חירן. בין הים והנהר יש רוב גדול של פלסטינים וישראלים שרוצים את הפסקת הכיבוש ושלום של שתי מדינות. אנחנו צריכים להפוך את רצונו של הרוב הזה למציאות".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס