ידיעה כתובה |

: רוביק – אל תסגור את מולתקא-מפגש!

חברה נכתב על ידי

הטלוויזיה החברתית מביעה תמיכה והזדהות עם פורום דו קיום בנגב בניסיונותיו להתמודד עם איומי עיריית באר שבע לבטל את הקצאת המקלט העירוני ("מולתקא-מפגש") המשמש בית תרבות יהודי-ערבי.

בכל יום אנו שומעים על עוד ניסיון של הממסד לגדוע ענף נוסף בחופש הביטוי. המקרה התורן הוא הניסיון של עיריית באר שבע להפסיק לאלתר את הקצאת המקלט העירוני ל"פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי" בטענה שהפעילות במקום הנה פוליטית. המקלט משמש מ-2006 את הארגון והוא מהווה בית תרבות יהודי-ערבי.

יתכן שיש הרואים ברדיפה הפוליטית ובניסיונות ההשתקה הפרובוקטיביים מצד שרת התרבות רגב, מקור השראה למעשי רדיפה והשתקה משל עצמם. לא ברור מה הביא את אביב גל – מפקח הנכסים של עיריית באר שבע, לכתוב מכתב כה מאשים, מסולף, מגמתי ולוקה בחוסר תום לב. ניתן להעריך שהמכתב אינו פרי יוזמה אישית, אלא מהלך יזום מלמעלה.

מולתקא-מפגש פועל מזה 11 שנים בעיר באר שבע ומציע מגוון פעילויות ואירועים לתושבי ותושבות העיר והאזור. לדבריה של חיה נח, מנכ"לית פורום דו-קיום בנגב – "מדובר במבנה הציבור היחיד מתוך כ-60 מבנים המוקצים לעמותות, שנועד לפעילות יהודית-ערבית משותפת".

תמונה מתוך עצומה באתר "זזים"

לטענת העירייה, פורום דו קיום בנגב קיים במקלט העירוני שני אירועים פוליטיים ועל כן הוא הפר את החוזה מול העירייה. אך נשאלת השאלה מה מוגדר אירוע פוליטי? ע"פ היועץ המשפטי לממשלה שנדרש לסוגיה זו, הכוונה אך ורק לפעילות הקשורה במישרין או בעקיפין לפעילות מפלגתית.

האירועים שקיים פורום דו-קיום בנגב עליהם הצביעה העירייה כפוליטיים, כוללים: דיון על חופש המצפון – בהשתתפות תנועת יש גבול ופסטיבל סולידריות לקולנוע וזכויות אדם והשתלמות בנושא צילום הפגנות ואירועי מחאה, שנערכה בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח, אקטיבסטילס ושתי"ל.
ברור ששני אירועים אלו אינם נופלים להגדרה של פעילות פוליטית-מפלגתית, אלא מתאימים למטרות המוצהרות של פורום דו-קיום בנגב – לשמש מסגרת לשיתוף פעולה ערבי-יהודי כבסיס למאבק משותף לשוויון זכויות מלא בין ערבים ליהודים, המאפשר צדק חברתי וצדק חלוקתי לאוכלוסיות הנגב.

"האירועים בבית התרבות פתוחים תמיד לציבור הרחב" – אומרת חיה נח, מנכ"לית פורום דו-קיום בנגב. "גם חברי העירייה יכולים להגיע אליהם במקום להתבסס על מידע כוזב המפורסם בתקשורת. אנו דורשים מן העירייה לחדול מיד מן המהלך לביטול הקצאת המקלט, ובכוונתנו להיאבק ביחד להבטחת המשך פעילות המולתקא-מפגש בכל הכלים העומדים לרשותנו".

פורום דו קיום בנגב פנה לאגודה לזכויות האזרח לקבלת סיוע. במכתב התשובה שהופנה לראש עיריית באר שבע – רוביק דנילוביץ', כותב עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח:
"לצערנו אין זו הפעם הראשונה בה העירייה נגררת אחרי רוחות רעות, שמנשבות מחוץ לעיר ומבקשות להחניק כל דעה או פעילות שנתפסות כעמדה ביקורתית. לעירייה אסור להתערב בתכנים של אירועי תרבות המתקיימים במוסדות עירוניים (מכתבה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אלינו מיום 11.5.17 מצ"ב)."
"לא רק שאסור לעירייה לפגוע באירועי תרבות, אלא מתפקידה של העירייה ככל רשות ציבורית להגן על חופש הביטוי ולסייע במימושו. אל לה לשמש מכשיר בידי אלה הרוצים להחניק כל דעה, שאינה עולה בקנה אחד עם דעתם, ובכך להרוס את ערכי היסוד של הדמוקרטיה."

השבוע העלה פורום דו קיום בנגב עצומה בדרישה לעצור את ההליך לביטול הקצאת המקלט. בעצומה נכתב בין היתר:
"בישראל של 2017, בה קיימת התנגדות ממסדית לכל פעילות קהילתית משותפת של יהודים וערבים, פעילות שכזו היא בהכרח גם פעילות פוליטית. המולתקא-מפגש הוא מרכז חברתי ובית לקהילה משותפת של יהודים וערבים תושבי העיר והנגב שמאמינים בחיים משותפים ונהנים ממגוון הפעילויות והאירועים המתקיימים במקום. גורמים פוליטיים ומפלגתיים שמנסים לפגוע במרקם החיים המשותפים בבאר שבע, הם אלה שמפיצים שקרים ופועלים לסגירת המולתקא-מפגש – כדי להשתיק ולחבל בכל פעילות משותפת של יהודים וערבים. בתקופה בה תקיפות אלימות על רקע גזעני מתרחשות בעיר, יש לפעול למען קיומם של מרחבים משותפים ולא להיאבק נגדם ולהביא לסגירתם".

הציבור מוזמן להביע תמיכה באמצעות חתימה על העצומה: https://my.zazim.org.il/p/dukium

הבדואים: מיתוסים ועובדות – סדרת כתבות (לדף הכתבה »)(Available in English)

הם פלשו לפני עשרות שנים לאדמות המדינה ונמצאים שם ללא רשות. המשטרה מעיזה להיכנס לכפרים שלהם כדי להשליט סדר- רק באמצעות כוחות מיוחדים. אך כפי שכל ילד יודע הם הרי נוודים. וככאלה מעולם לא הייתה להם זיקה לקרקע ובוודאי שלא בעלות עליה. לרובם יש צוויי הריסה בשל בנייה לא חוקית, אך הם מצפצפים על החוק ולא נרתעים. המדינה פועלת לגביהם בסלחנות ואף מציעה להם תכניות שיקום ומעבר לערים חדשות, שהקימה במיוחד עבורם אך הם מתעקשים להישאר באוהלים ובפחונים ומסרבים ליהנות מהקדמה שמציעה האנושות. האמנם?
הופק ע"י: | עלה ב: 22/05/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס