ידיעה כתובה |

: הצבא פשט על מחנה חירות בדרום הר חברון

מדינה נכתב על ידי

הצבא פשט על המחנה "צומוד" אותו הקימו ביום שישי האחרון (19/5/17) 300 פלסטינים, ישראלים ופעילים בינלאומיים במחאה על 50 שנות כיבוש. חיילים היכו, דחפו ואיימו על מספר פלסטינים, ישראלים ויהודים אמריקאים ששהו במחנה. החיילים קרעו אוהלים, החרימו גנרטורים ואיימו בשימוש בגז מדמיע. חלק מהפעילים נשארו במחנה במהלך הלילה והיום הצטרפו אליהם פעילים נוספים בכדי  להקים מחדש את המחנה.

בשעה חצות לערך אתמול (שבת, 20/5) הגיעו 25 חיילים ל"צומוד: מחנה חירות", שהוקם על אדמות הכפר סארורה בדרום הר חברון ביום שישי. ב-90 פעילים נכחו באותה שעה במחנה, ישראלים ופלסטינים מתנועת לוחמים לשלום ומצעירים נגד ההתנחלויות ומארגון Holy Land Trust ופעילים יהודים מהמרכז היהודי לאי-אלימות.

עם ההגעה התיישבו הפעילים, שהתכוננו באותה שעה לצפיה משותפת בסרט "מפרים את הסדר" על תנועת לוחמים לשלום, על הקרקע באקט של אי-ציות אזרחי ונמנעו מכל אלימות. החיילים לא הציגו צו המותיר להם לפשוט על המקום. הם דרשו מהפעילים לעזוב ואיימו להשתמש בגז מדמיע.

צילום: מקס סוקול, Center for Jewish Non-Violence

אחד החיילים איים על ריאד הליס, מתאם המחנה מטעם תנועת "לוחמים לשלום" ואמר לו "אני אהרוג אותך יום אחד". חייל אחר דחף את הליס. פעילים אחרים שעמדו סביב הגנרטור של המחנה נדחפו, הוכו ונבעטו על ידי החיילים שדרשו להחרים את הגנרטור בכוח. אחד הפעילים האמריקאים הוכה ברגלו בקת רובה ונחבל ופעיל אמריקאי אחר הוכה באגרוף לפנים. פעילה קנדית נדחפה על ידי החייל על שולחן שהיה במקום.

החיילים קרעו שלושה אוהלים והחרימו את מוטות האוהלים ואת המזרנים שהיו במקום. הם זרקו על הרצפה את המזון שהביאו הפעילים והחרימו את הגנרטור. החיילים עזבו אחרי כ-45 דקות מבלי לבצע מעצרים. כ-40 פעילים נותרו במקום במהלך הלילה ובבוקר החלו לבנות מחדש את המחנה. פעילים נוספים צפויים להצטרף אליהם במהלך היום.

המחנה הוקם במטרה לסייע לתושבי הכפר שסובלים מגזל אדמות ומאלימות מתנחלים מאז 1980 במטרה לאפשר לתושבים לחזור ולגור בכפרם. במהלך היומיים האחרונים התבצעו עבודות שיקום של מערות מגורים ושל הקרקע ומתכוונים להמשיך ולעבוד על ידי סלילת כביש לכפר, הכנה של המערה למגורים ושיקום באר הכפר. הפעילים הקימו מאהלים במקום בהם קיימו סדנאות אי אלימות.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס