תמלול הכתבה: חוק נכסי נפקדים לעומת חוק נכסי יהודים

עבד אל פאתח אסקפי: זה הבית של דז'אני, שיש צו פינוי. וזה הבית של דאודי, גם הוא, יש להם צו פינוי. וזה החלון של המתנחלים. זה המטבח שלי, וזה השירותים. זה השירותים של המתנחלים.

 

שוטר: רק את התעודה שלך בבקשה.

 

כתבת: מה השם של הרחוב?

 

עבד אל פאתח אסקפי: עות'מאן אבן עפאן. פה זה הבית שלקחו חצי ממנו. ב-2012 היה המפתח אצל בית המשפט. בית המשפט נתן למתנחלים להיכנס, והכניסו אותו. ועכשיו יש מתנחל שקוראים לו יעקב שהוא גר בפנים.

 

כתבת: הוא בתוך החצר שלהם, הוא נכנס.

 

עבד אל פאתח אסקפי: כן, כן, כן, אשכרה, אשכרה, אשכרה, כן. זה הבית של משפחת ראווי, שפינו אותו ב-2009. שבע משפחות, אחים, 55 נפשות, זרקו אותם לרחוב והשתלטו על הבית הזה.

 

הדאיה סבאג: אני פה לפני כ-42 שנה זה אומר, שאני פה כל החיים שלי. הזיכרונות מכאן, החלומות מכאן, גידלנו את הילדים שלנו כאן. אני במקור מיפו, המשפחה שלי גורשה בשנת 48, ועוד פעם מגרשים אותנו מהבתים שלנו, יעני, לאן מטרטרים אותנו? ייתנו לנו את הבתים שלנו ביפו, יש לנו הרבה בתים וקרקעות רבות.

 

כתבת: לאחר סיפוח ירושלים המזרחית מהירדנים ב-67', חוקקה ישראל חוק שמאפשר ליהודים בלבד לתבוע בעלות על נכסים שהיו ברשותם במקום לפני 48'. וזה מה שקורה כאן. מתנחלים מוצאים בעלים יהודי, ותובעים את פינוי הפלסטינים בשם אותה בעלות מלפני 48'. נכון לעכשיו, כאלף תושבים ממזרח ירושלים נמצאים בסכנת גירוש מביתם. כמובן שעל הפלסטינים חל חוק אחר, חוק נכסי נפקדים, ששולל מהם את אותה האפשרות.

 

חגית עופרן: לפי החוק הזה של הסדרי משפט ומנהל משנת 70', כל הנכסים של היהודים במזרח ירושלים עברו לניהול האפוטרופוס הכללי. לפני כמה שנים התחילו פה בסדרת תביעות נגד מלא משפחות. האפוטרופוס תובע פינוי. ואז מסתבר שמי שמונה להיות אחראי על כל נכסי מזרח ירושלים זה מתנחל בעצמו ממזרח ירושלים, שהוא הקים עמותה שעוסקת בהתנחלות במזרח ירושלים, והוא המפקד של כל העסק הזה. כשרשם ההקדשות עוזר לזה, בתי הדין הרבניים, שאחראים על ההקדשות, עוזרים לזה. מערכת שלמה שפועלת למען המעשה המכוער הזה.

 

שוטר: אתה רוצה להסתכל על הצו, קח תסתכל על הצו, תל לי לסגור את הדלת.

 

כתבת: עשר משפחות כבר גורשו מביתן בשייח' ג'ראח.

 

שוטר: אתם רואים את כל החלק הזה, לקפל, להזיז גם את הכסאות לשם.

 

כתבת: בחודש הקרוב אמור העליון להכריע בעניין הגירוש של ארבע משפחות נוספות, ביניהן משפחתו של עבד אסקפי.

 

עבד אל פאתח אסקפי: העניין שלנו הוא עניין פוליטי. האדמה הזאת לא שלהם. אנחנו כל הזמן בבתי משפט אומרים, בבקשה, בתי המשפט בישראל, תפתחו את תיק הבעלות. תראו אותו.

 

חגית עופרן: בית המשפט עוסק בשאלות כאילו זה שני צדדים שרבים של מי הבית בדין פרטי בלבד. רק בשאלות של התיישנות, של דיני הקדשות, דיני מעמד קרקע, אדמה מוסדרת, לא מוסדרת, כל מיני שאלות כאלה שהן פרטי פרטים. הזכויות האלה של לגור 60 שנה בבית בצורה חוקית, לא נספרות.

 

כתבת: בעוד שבית המשפט מתייחס לסוגיה כאל סכסוך אזרחי יבש, במשטרה רואים במחאת התושבים הפלסטינים אירוע פוליטי ביטחוני לכל דבר. והתגובה קשה בהתאם.

 

אבו רמאדן: באים השוטרים למעלה, נותנים לנו רימוני הלם, זורקים עלינו כדורי גומי. ולתוך הבית באו המתנחלים מפה, מההר, וזרקו אבנים לתוך הבית. ואנחנו צועקים על השוטרים, והשוטרים יורים עלינו. אני מסתכל, אני אומר, איפה אנחנו? איפה אנחנו נמצאים באמת? זה לא יכול להיות ששוטרים לא יכולים להגן עלינו. הם בהפוך, על זה שבאמת זורק אבנים, מגינים עליו.

 

כרים אדקידק: אני כל רגע מחכה שיקומו הישראלים ויגידו, די. אני בהלם. מה... מה... מה הולך? זה תלוי בתקשורת של מדינת ישראל. זה תלוי בתקשורת.

 

כתבת: כי הערוצים הישראליים, פחות רואים אותם פה, והם פחות משדרים...

 

אמיר חוגיג: נכון. לא רואים אותם. לא רואים. אנחנו ראינו אותם מתי שהגיע חבר הכנסת לפה. בן גביר. ואם הם באים, הם באים לצד שלהם. כאילו לא באים לשאול מה... מה פה בדיוק קורה.

 

חגית עופרן: המטרה בגדול לחבר את הנקודות מהקו הירוק, מכביש מספר 1, דרך אום הארון, כאן התנחלות אחת, כרם ג'עוני התנחלות שנייה, דרך העלייה שעכשיו העירייה הופכת אותה לפארק עד ההתנחלות של מלון שפרד, וזה מתחבר לך לקריה המזרחית ולהר הצופים, ויצרנו חיץ שחותך את מזרח ירושלים. זאת אומרת שאם, אנחנו נגיע למשא ומתן להסכם, ונגיד, מזרח ירושלים, השכונות הפלסטיניות, לפלסטינים, השכונות היהודיות לישראל, כבר לא יהיה על מה לדבר.

 

מפגין: יש לכם 22 מדינות, לכו לשם!

 

חגית עופרן: הממשלה, זה בידיים שלה. היא עזרה למתנחלים להגיע לנקודה הזאת. היא זאת שגם צריכה ואחראית למנוע את הפשע הזה נגד תושבים של מדינת ישראל.

 

כרים אדקידק: עם ישראל באמת... אני בהלם, למה הוא עדיין שותק ולא יוצא לרחוב להגיד לנתניהו, די. ותאמיני לי, בתוך חצי שעה הכול עובר. הכול שקט.

 

סוף תמלול הכתבה: חוק נכסי נפקדים לעומת חוק נכסי יהודים
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס