ידיעה כתובה |

: מה הקשר בין בנקים בצרפת למפעל ההתנחלויות?

מדינה נכתב על ידי

אם ישראלים חושבים שהלחץ הבינלאומי על הכיבוש וההתנחלויות פוגע רק בהם ("אנטישמיות"), הנה דוגמא לכך, שהלחץ הבינלאומי פוגע גם בתאגידים בינלאומיים ללא קשר לדתם ולמוצאם. דוח חדש גורם להפעלת לחץ בינלאומי כלפי תאגדים פיננסיים בצרפת אשר מקיימים קשרי מסחר עם ישראל לטובת התנחלויות. בדוח שפורסם בפריז בחודש מרץ האחרון נחשף קשר בין חברות צרפתיות למפעל ההתנחלויות הישראלי. הדוח מדגיש את הקשרים בין בנקים וחברות ביטוח מסוימות בצרפת לבין בנקים ועסקים ישראליים המעורבים בשימור ופיתוח מפעל ההתנחלויות. לקריאת הדוח המלא.

מפעל ההתנחלויות הישראלי קיים כבר 50 שנה. הוא לא חוקי בעיני החוק הבינ"ל, אך ממשיך להתפתח בקצב מואץ. אישור 6000 יחידות דיור מאז ינואר 2017 הוא רק הביטוי האחרון לכך. זאת לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם אימצה את החלטה 2334-1 בסוף שנת 2016, המחייבת את ישראל להפסיק באופן מיידי את כל פעולות ההתיישבות בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל מזרח ירושלים.

מפעל ההתנחלויות לא היה יכול להתקיים ללא תרומתם של הבנקים הישראלים המממנים את הבנייה והחברות הישראליות המספקות שירותים ותשתיות בהתנחלויות. מערכת הבנקאות הישראלית מהווה כלי חיוני למדיניות ההתנחלות, ועסקים ישראליים תורמים לשמירה על ההתנחלויות הישראליות ולפיתוחן. משלחת עצמאית של האו"ם לבדיקת העובדות ב-2013 גינתה את התפקיד המרכזי של הבנקים הישראליים במפעל ההתנחלויות ואת הפרות זכויות האדם.

הדוח, אשר שכלל מחקר של מספר ארגונים, מגלה קשרים פיננסיים בין גופים ישראליים לבין קבוצות בנקאיות צרפתיות כגון: BNP Paribas Société Générale, Crédit Agricole, BPCE, Axa, וחברות בת שלהן. לכל אחת מהחברות יש מספר מניות, במישרין או בעקיפין, בבנקים או בעסקים הפועלים בהתנחלויות הישראליות. בנוסף לאחזקות אלה, השתתפו החברות במימון פרויקטים עסקיים ישירות במפעלי ההתיישבות. מקרה בולט הוא הלוואה בסך של 288 מיליון אירו שניתנו על ידי קבוצה של בנקים (הכוללת את:  BNP Paribas, Société Générale, Crédit Lyonnais ו- Natixis Banques Populaires) לחברת החשמל הישראלית, המספקת חשמל ישירות להתנחלויות.

הדוח הופק ע"י: AL-HAQ, AFPS, CCFD – Terre Solidaire, CGT, FAIR FINANCE FRANCE, FIDH, LDH, Union Syndicale SOLIDAIRES.

הבנקים הצרפתיים וחברות הביטוח המעורבות מחויבות להנחיות הבינלאומיות הנוגעות לכיבוד זכויות האדם, אבל לא מקיימות אותן בפועל. כל עוד מוסדות אלה ימשיכו במימון בנקים ועסקים ישראליים הפועלים באופן אקטיבי על מנת לפתח את ההתנחלויות הישראליות, הם במישרין או בעקיפין ימשיכו לתמוך בכיבוש ובהתנחלויות.

מספר מוסדות פיננסיים ציבוריים ופרטיים זרים הוקיעו באופן פומבי בנקים ועסקים ישראלים הפועלים בהתנחלויות. למרות קריאות שונות מצד הארגונים המפעילים את החקירה כלפי הבנקים הצרפתיים וחברות הביטוח המעורבים – הם לא עשו זאת. בכך הם תורמים לפיתוח ותחזוקה של מפעל ההתנחלות ולפגיעה בזכויות האדם הנובעות מכך.

גם האחריות של ממשלת צרפת מודגשת בדו"ח. צרפת תומכת במדיניות האירופית של "הבדל טריטוריאלי" בין ישראל להתנחלויותיה. מדיניות זו מזהירה את העסקים מפני הסיכונים המשפטיים, הכלכליים והמוניטריים שבשמירה על קשרים כלכליים ישירים או עקיפים עם ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטיניים הכבושים. בנוסף, הפרלמנט הצרפתי אימץ חוק של בדיקת נאותות, אשר חל על בנקים וחברות ביטוח. על פי החוק הן מחויבות לפרסם אסטרטגיה של ערנות, לזהות את הסיכונים הפוטנציאליים שפעילותם עשויה להוות עבור זכויות אדם והסביבה.

על ידי מתן אפשרות למוסדות פיננסיים צרפתיים לממן עסקים המעורבים בתחזוקה ובהתפתחות של ההתנחלויות הישראליות, צרפת תומכת בעקיפין במפעל ההתנחלויות. הארגונים העומדים מאחורי הדוח קוראים לממשלת צרפת להפעיל לחץ על הבנקים ועל חברות הביטוח, לסיום התמיכה. הבנקים הצרפתים וחברות הביטוח – והמדינה הצרפתית – חייבים עתה לשאת באחריותם ולעבוד על מנת להבטיח כי זכויות האדם יכובדו ויפסק מפעל ההתנחלויות הישראלי בשטחים הפלסטיניים הכבושים.

לחץ בינלאומי מופעל לא רק על חברות צרפתיות המרוויחות מהכיבוש הישראלי. גם על תאגידים נוספים בעולם כגון Airbnb

נופש בשטחים עם Airbnb (לדף הכתבה »)(Available in English, French)

איך משווקים תושבי ההתנחלויות יחידות דיור דרך airbnb לשוכרים פוטנציאליים מחו"ל? יצאנו לנסות ולהשכיר דירה לדוד שגר בקנדה. מה ענו המשכירים ומה הפלסטינים השכנים, מה תגובת מנכ"ל airbnb ומה תושבים פלסטינים אומרים לו בתגובה.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/05/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס